Aktuálně

Malé lásky – Porod nezletilé matky. Je v pořádku mít sex ve čtrnácti letech?

Každou středu večer můžeme sledovat na televizní stanici Nova dokumentární reality Malé lásky. Na porodnicko-gynekologickém pracovišti Fakultní nemocnice v Plzni bylo rozmístěno 35 kamer, abychom mohli sledovat zblízka intimní okamžiky nastávajících maminek, jejich strach, bolest i radost, a to již od recepce až po operační sály. Každý týden můžeme sledovat 3 příběhy rodin při těch nejsilnějších momentech v jejich životě.

Malé lásky – Šok na porodním sále a porod nezletilé

Ve včerejším díle jsme viděli dva klasické porody a jeden císařský řez, kdy na svět přišel jeden chlapeček a dvě děvčátka. Velké množství ohlasů a diskuze způsobil porod teprve  patnáctileté Kateřiny, která otěhotněla po 2 měsíční známosti se svým jen o dva roky starším přítelem Tomášem. Tomáš má alergii na latex, a tak nepoužili prezervativ. Na porodním sále byla společně s Kateřinou a Tomášem také Kateřinina maminka. Ta měla v plánu s dcerou v 15 letech zajít na gynekologii pro předepsání antikoncepce, ovšem to již nestihla. Mladý pár společně prožíval několikahodinový porod a mohli jsme vidět i velmi vtipné situace, jako když Tomáš prohlásil, že se stejně nejvíc těší, až Kateřina porodí a skončí ji šestinedělí. Mladému páru se narodil krásný chlapeček, který dostal jméno Dominik.

Nezletilé matky rodí stále – Malé lásky to potvrdily

Problematika mladistvých matek je v České republice alarmující. Každý rok přivede na svět dítě několik desítek nezletilých dívek. Toto číslo rok od roku neklesá, ale ani se nezvyšuje a zůstává spíše neměnné.

Přesto bychom se měli ptát, zda je to v pořádku?!

Sex ve čtrnácti? Nic neobvyklého!

I když tabulky říkají, že počet těhotných nezletilých matek nevzrůstá, stále je kolem nás dost maminek, které se potýkají se strachem, že jejich nezvladatelné dcery otěhotní před osmnáctým rokem, nebo dokonce ještě dříve. Velký problém představuje hlavně zákon. Ten umožňuje legálně provozovat pohlavní styk až od patnácti let a tudíž i lékaři mají v tomto případě svázané ruce.

Ne každý rodič má možnost svou dceru hlídat 24 hodin denně. A stačí dvě hodiny, kdy dívce skončí škola a rodič je ještě v práci, a průšvih – nechtěné těhotenství –  je na světě.

Mladiství mají samozřejmě možnost chránit se prezervativy, ale ne vždy tomu tak je. Ať už je překážkou alergie na latex, jak zmiňoval mladík v posledním dílu Malých lásek, nebo je to jen chytrá výmluva nezodpovědných chlapců, nedostatečná ochrana představuje velký problém.

Snížení hranice pro legální sex

Řešením by byla hormonální antikoncepce, nebo jiná obdoba – nitroděložní tělísko, antikoncepční náplast, vaginální kroužky – jenže tady narážíme na zákon. Lékaři nemají jinou možnost, než vyčkat do patnácti let věku děvčete. Pak teprve mohou napsat některou z antikoncepčních variant. Do té doby je děvče v péči rodičů a je jen na nich, zda ji dokážou „uhlídat“.

Otázkou je, zda by opravdu nebylo lepší snížit zákonem danou hranici patnácti let…

 

Máte na problém jiný názor? Napište nám ho! Váš názor nás zajímá.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *