Dětský svět Hračky pro děti Recenze Vzdělávání

Pexeso pro uši – rozvíjí u dětí paměť i sluch

Kdo by neznal pexeso? Dnes již klasickou hru pro děti, kdy odkrývají postupně vždy dvě kartičky a hledají dva stejné symboly. Hra, která baví děti i rodiče. Hra, která pomáhá rozvíjet paměť i představivost. Napomáhá soustředění a je nejen poučením, ale i zábavou. V dnešní době existuje řada variant, které rozvíjí děti ještě víc než klasické pexeso. A Pexeso pro uši je jednou z těchto her.

Zábava i poučení v jednom

Pexeso pro uši jsme pořídili především proto, že je to nový druh zábavy pro děti, ale i proto, že rozvíjí kromě paměti i sluch. Chtěla jsem, aby vnímaly hledání i jiným způsobem než jen zrakovým, a to se rozhodně povedlo. Pexeso pro uši je naučná hra od firmy Alexander. Má hned několik variant, jak ji hrát, a tak je jen na dětech či jejich rodičích, jakou verzi si zvolí. Na své si přijdou děti mladší i větší.

Pexeso pro uši mohou hrát děti od 2 let.

Co Pexeso pro uši obsahuje

Pexeso pro uši je zabaleno v pevné papírové krabici s plastovým boxem uvnitř. V něm najdete tvrdou herní desku s barevnými políčky, která se dá využít pro jednu herní variantu. Dále plastovou kostku s barevnými políčky, která slouží právě ke hře s barevnou deskou. A především 16 plastových kostek naplněných různým materiálem. Když se kostkou zatřese, vydává zvuk. Vždy dvě kostky vydávají zvuk stejný. Na spodní straně je na nich vytištěné barevné ouško, podle kterého je možné zjistit, zda jste při hře zvolili skutečně dvě stejné – stejně znějící kostky.

Kostky jsou pevné a nedají se otevřít. Nemusíte se tedy bát, že je děti otevřou a obsah se vysype, nebo by je dokonce snědly. To opravdu nehrozí. Vše je vyrobeno kvalitně, z pevného materiálu. Jen mi vadí, že je většina z plastu.

Hra dále obsahuje herní plán v českém a slovenském jazyce a papírový bloček k zapisování bodů během hry.

Tři herní varianty Pexesa pro uši

Pexeso pro uši se dá hrát hned několika způsoby. Návod ke hře popisuje tři, ale my využíváme ještě jednu, nejjednodušší variantu.

První variantou je, že rozložíte kostky – barevnými oušky dolů, postupně třesete kostkami a hledáte dvě, které vydávají stejný zvuk. Když už myslíte, že jste je našli, kouknete se na spodní stranu a zkontrolujete, zda jsou ouška stejně barevná. Pokud ano, kostky si necháte a do tabulky zapíšete +2 body. Pokud je to špatně, vrátíte kostky zpět do hry a v tabulce si odečtete jeden bod. Vyhrává ten, kdo má nejvíce kostek a zároveň i nejvíce bodů.

My hrajeme jednodušší variantu, zkrátka hledáme dvě kostky se stejným zvukem, kontrolujeme si správnost podle barvy oušek, ale nezapisujeme zatím do tabulky. U dětí 3 a 5 let mi to přijde zatím zbytečné.

Druhou variantou uvedenou v návodu je, že hrajete klasické pexeso – kostkami netřesete, ale jednoduše hledáte dvě ouška stejné barvy.

Třetí varianta je trochu složitější, hraje se na barevné desce, kam se kostky rozloží na jednotlivá políčka. Hráč hodí kostkou a zvedne zvukovou kostičku z políčka stejné barvy, jaká se objevila na jím hozené kostce. A pak klasickým způsobem zvedne další a zjišťuje, zda má stejný zvuk. Postup už je pak stejný, jako u první varianty. Hráči hledají dvě stejné kostky, zapisují body, pouze se řídí barvou na házené kostce. Díky tomu procvičují nejen paměť, soustředěnost a sluch, ale také zrak a barvy.

Proč dětem pořídit Pexeso pro uši

  • Trénují paměť a soustředěnost
  • Rozvíjí zrak i sluch
  • Učí se trpělivosti
  • Procvičují barvy
  • Je to zábavná hra – varianta klasického pexesa

Proč dětem nepořídit Pexeso pro uši

  • Jediné, co bych vytkla, je plast, z něhož je většina hracího materiálu vyrobena

Pexeso pro uši je podle mě opravdu povedená varianta klasického pexesa, která zabaví děti i dospělé. Není divu, že dostala i cenu poroty Veletrhu For Toys.

Cena: 299 Kč

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *