Nejsem zrovna fanoušek poezie, a pokud už čtu něco veršovaného, jsou to zpravidla knížky pro děti, u kterých se to tak nějak nabízí. Nedávno se mi ale dostala do ruky publikace z nakladatelství Meander, kterou sepsal a ilustroval Jaromír Plachý. Název knížky je Básně z dásně a celkem vystihuje její obsah. Je bláznivý, rýmuje se, ovšem vypovídací hodnota se nám někde zatoulala.

Jaromír Plachý

Jaromír Plachý není jen básník, ale i ilustrátor. Své knihy tvoří doslova komplexně. Od nápadu, přes texty a ilustrace, až po písmo. Básně z dásně jsou jen zlomkem toho, co již vydal. U Meandru jsem zaregistrovala minimálně tři autorovy knihy. Teď už ale k této veršované publikaci.

Použil tapír toaletní papír?

Použil, ale moc si to neužil.

Básně z dásně

Básně z dásně je útlá knížečka plná vtipných ilustrací, které skvěle doplňují veršované popisky. Asi bych to nenazvala úplně básněmi, protože často jsou to jen jeden, maximálně dva rýmy. A jsou tak divné, až jsou vtipné.

Přišel květák k větráku,

Vyzval ho v souboji na páku.

V první chvíli, když jsem knížečkou listovala, domnívala jsem se, že se jedná o publikaci pro dospělé. Až později jsem zjistila, že je pro děti. Musím přiznat, že s tím nejsem tak úplně vnitřně smířená. Rozhodně není pro moje malé děti (3 a 5 let). Něco z toho by už asi pochopily, ale – kruci – co jim má jako tento text dát?

Pokud bych měla brát publikaci jako vtipnou sbírku veršů pro dospělé, pak super. Ale jako knížka pro děti to podle mě není vůbec vhodné a máme plno jiných, krásných knih, které dětem dají mnohem více než tyto verše.

Pokud vás kniha zaujala, můžete ji koupit na stránkách nakladatelství Meander. 🙂