Dětský svět Knihy Knihy pro děti Recenze Vzdělávání

Recenze: Ladislava Horová, ilustrace Petra Hauptová – NEJZNÁMĚJŠÍ LIDOVÉ TRADICE

Máte rádi naše krásné lidové tradice a obyčeje? Znáte je, nebo se s nimi chcete lépe seznámit? Pak vám na tyto otázky může odpovědět další krásná dětská kniha “Nejznámější lidové tradice, která je navíc psaná metodou obrázkového čtení.  

Také jste se již dostali do situace, kdy vaše dítě nutně potřebuje vysvětlit kde se třeba vzaly Velikonoce, co je to babí léto nebo kdo to byl svatý Martin? Pokud ano, pak je kniha “Nejznámější lidové tradice” pro vás ta pravá. V dnešní době naše lidové tradice pomalu upadají v zapomnění a jsou nahrazovány svátky, které s naší historií nemají pranic společného a je tedy nanejvýš důležité, aby se knihy s touto tématikou dostávaly jak k dětem, tak k dospělým. 

O čem kniha Nejznámější lidové tradice pojednává 

V knize, jak sám název napovídá, jsou popsány nejznámější lidové tradice a svátky. Velmi důležité je upozornit na fakt, že kniha je psána formou obrázkového čtení, což znamená, že určitá slova ve větách jsou nahrazena obrázky a v dnešní době, kdy děti mají stále větší problémy se slovní zásobou a vyjadřovacími schopnostmi, je tato forma čtení velmi užitečná. 

Jednotlivé zvyky jsou řazeny chronologicky podle ročních období, přičemž první kapitola je úvodní a představuje rodinu – chlapce Káju, maminku, tatínka, babičku a dědečka, kteří bydlí v domku se zahradou a budou nás celou knihou provázet, včetně paní učitelky Elišky. 

Prvním zvykem, popsaným v knize, je vynášení zimy. Děti se v ní dozví, jak vyrobit Moranu, která zimu představuje, zjistí, proč se Morana házela do vody za zpěvu písničky “Přišlo jaro do vsi”. Na konci kapitoly je pak básnička “Jarní”, opět psaná obrázkovou technikou. Básničky a říkanky jsou přiřazeny ke každé tradici. Posledními tradicemi jsou pak Tři králové a Masopustní. Díky této knize však děti zjistí, že tradic máme v naší zemi mnohem více. Co je to Svatojánská noc, Posvícení, Dušičky, proč máme adventní čas, proč dáváme do vody Barborky a mnoho dalšího. 

Proč dětem koupit knížku Nejznámější lidové tradice: 

  • Seznámí děti s lidovými tradicemi a usnadní jim pochopit, proč se tradice vlastně udržují 
  • Tradice uvedené v knize jsou zakomponovány do rodiny malého Káji a jeho rodiny, čímž se dětem mohou více přiblížit 
  • U každé tradice je krásná básnička, která se může hodit kdykoliv během roku, a navíc si děti trénují paměť 
  • Kniha je psaná velkými tiskacími písmeny, takže ji mohou sami číst i začínající čtenáři 
  • Metoda obrázkového čtení pomáhá rozvíjet slovní zásobu, fantazii a s touto metodou můžeme pracovat s dětmi již od 3 let. Mají totiž velkou radost, že už umí číst 
  • Knihu doplňují milé a názorné ilustrace. Které dětem všechny tradice přiblíží 
  • Kniha je užitečná nejen pro rodiče, ale i pro učitele MŠ  

Kdo knihu napsal a ilustroval: 

Kniha Nejznámější lidové tradice vzešla z dílny autorky Ladislavy Horové, která vystudovala nejen hru na klavír, ale její profesí je především předškolní učitelství. Má tedy velkou zkušenost s dětmi, zná jejich všetečné otázky, na které není vždy jednoduché odpovídat. Jinými slovy, její práce ji přímo předurčuje k psaní knih pro děti, kterých má na kontě již pěknou řádku. 

Za ilustrace knihy je zodpovědná Petra Hauptová. Vynikající ilustrátorka, malířka a grafička. Její ilustrace jsou pro děti srozumitelné, vyzařuje z nich klid a pohoda a dětem se zcela jistě zalíbí. 

Můj názor: 

V knize je popsáno 17 tradičních svátků. Někdo by mohl namítnout, že některé tradice mohly být popsány podrobněji, ale vzhledem k tomu, že velmi dobře vím, jak těžké je děti učit koncentraci a pozornosti, mám za to, že takto popsané lidové tradice jsou pro vysvětlení a pochopení dětí zcela dostačují. Mluvíme-li ovšem o věkové kategorii 3-7 let. Starší děti budou patrně požadovat již více informací.

Osobně velmi oceňuji obrázkové čtení, které při své práci (učitelka v MŠ) využívám při rozvoji čtenářské pregramotnosti. Pokud tedy chcete svým dětem přiblížit i ty naše krásné tradice a zároveň jim pomoci rozvíjet vyjadřovací i komunikační schopnosti, mohu tuto knihu vřele doporučit. 

Kde knihu Nejznámější lidové tradice koupit? 

Knihu Nejznámější lidové tradice lze zakoupit na webu nakladatelství Grada, kde ji vydali v edici Bambook

Velice Gradě děkujeme za zaslání recenzního výtisku. 

Autor recenze a fotografií: Radka Ciprová 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *