Dětský svět Knihy Knihy pro děti Recenze

Recenze: Lenka Jakešová – Pohádky z lesa: Co si stromy šeptají

 

Lenka Jakešová je pro mě i mé děti sázka na jistotu. Její knížky jsou krásné, plné přírody, přátelství a krásných vztahů. Nechybí v nich ale ani poučení nenásilnou formou – pomocí příběhu. Pohádky z lesa: Co si stromy šeptají je již druhý díl úspěšného titulu o strakapoudech a o tom, jak jim stromy vypráví své příběhy. Jak se nám knížka líbila? 

O čem je kniha Pohádky z lesa

Pohádky z lesa v sobě ukrývají příběh dvou strakapoudů, Otíka a Emičky. Dva mladí strakapoudi v sobě najdou zalíbení, vytvoří si společný domov a brzy naklade Emička vajíčka. Z vajíček se vylíhnou čtyři strakapoudí holčičky, které musí rodiče živit a učit létat. S dětmi při čtení postupně sledujete proces líhnutí ptáčat, opeření, létání atd. Strakapoudí rodiče přitom odlétají pro potravu, čímž zároveň pomáhají stromům od škůdců. Stromy jim za to vypráví pohádky, které mohou později převyprávět svým dětičkám. 

V čem je kniha Pohádky z lesa výjimečná

Výjimečnost této nádherné pohádkové knížky dlí v dokonalém propojení příběhu o strakapoudech, kde se mohou děti dozvědět o tom, jak se líhnou a rostou ptáčata, s jednotlivými pohádkami. Autorka střídá vždy kapitolu o strakapoudech s jednou pohádkou. Každou pohádku vypráví jiný strom. 

Jednotlivé pohádky jsou o stromových skřítcích, kteří strom zasadili a vypěstovali ze semínka. Autorka díky příběhu a skřítkům strom vždy popíše a v příběhu se zároveň vždy stane něco, co ukáže na typický rys stromu. Díky tomu si děti snadněji jednotlivé stromy zapamatují a snáze je pak v přírodě poznají. 

Náš názor 

Stejně jako první díl i tato knížka nás moc bavila. Mně, která jsem ji četla, i mé děti (5 a 7 let), které ji před spaním poslouchaly. Vždy jsem četla jednu kapitolu o strakapoudech a jednu pohádku vyprávěnou stromem. 

Knížka se četla velice dobře. Oceňuji i nádherné ilustrace Dagmar Medzvecové, které příběhy doprovází a pomáhají dětem lépe si představit, jak skřítkové i stromy vypadají. I když by to snad ani nebylo potřeba, protože autorka vše popisuje pečlivě a s citem. Je vidět, že přírodu miluje a je pro ni velkou inspirací. 

Přesto bych jako čtenářka a předčitatelka autorce něco drobného vytkla. Je to neustálé opakování jmen strakapoudích holčiček. Myslím, že jména Anička, Lenička, Hanička a Emička se pamatují dobře a není nutné to stále opakovat. Čte se to totiž trochu hůře nahlas, než jen očima. Myslím, že by úplně stačilo občas jména nahradit jako “strakapoudí holčičky” nebo “ptáčata”. Stejně tak opakování toho, že všechny čtyři s něčím souhlasí nebo všechny hlásí, že mají hlad či nová peříčka. Autorka rozepisuje u každé holčičky zvlášť přímou řeč a ještě popisuje, která z nich to řekla. To mi přišlo jako zbytečné natahování příběhu a děti to začínalo místy i nudit. 

Proč dětem koupit knížku Pohádky z lesa

  • Krásný příběh o strakapoudech
  • Poučení o životě ptáčků 
  • Poučení o stromech a jejich charakteristikách pomocí nádherných pohádek o stromových skřítcích
  • Krásné ilustrace dokreslujících jednotlivé pohádky 

Kde knížku Pohádky z lesa koupíte?

Knížku Pohádky z lesa: Co si stromy šeptají koupíte na stránkách nakladatelství Bambook nebo vydavatelského domu Grada

Já za knihu i s krásným věnováním pro mě děti děkuji přímo autorce Lence Jakešové. 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *