Dětský svět Knihy Knihy pro děti Recenze

Recenze: McCall Hoyleová – Šance pro Stelu

Stela je fenka bígla a je to pracovní pes. Se svou majitelkou Connie vyhledává na letišti výbušniny. Jenže i ten nejlepší psí pracovník může někdy zaváhat… Stela o svou milovanou paničku přišla a s ní i o celý dosavadní život. Má ještě šanci najít svůj klid i nový domov? 

To se mohou čtenáři od 9 let dozvědět v novince z nakladatelství Grada – Šance pro Stelu, kterou jsem si přečetla a mám ji tady nachystanou ke čtení pro svou dceru.

O čem je knížka Šance pro Stelu

Tato nádherná útlá knížka je určena dětem cca od 9 let. Obsahuje velmi emotivní příběh o fence Stele, která ztratí svou paničku i domov. Kvůli traumatu, který zažila na letišti při výbuchu, se bojí zůstávat sama, má strach z různých ran, hromů při bouřce nebo tmy v noci. Je proto těžké pro ni najít nový domov. Když už se vrátí od třetího majitele a v útulku chtějí její trápení ukončit uspávací injekcí, objeví se žena, která Stelinu majitelku znala. Isabela je psí trenérka a doufá, že fence dokáže pomoci. 

Isabela, Stelina nová paní, ji odveze domů. Tam se fenka seznámí s dalšími členy domácnosti. Ovcemi i dvěma honáckými psy, nepříliš přátelským kocourem, a hlavně s Isabelinou dcerkou Emily. Ta trpí epileptickými záchvaty a Isabela se jí bojí nechávat samotnou. Také nechce, aby se na Stelu příliš upnula, protože netuší, zda ji dokážou zvládnout. Má v plánu pro ni najít vhodnou rodinu. Jenže pouto mezi Emily a Stelou sílí. Stela navíc dokáže poznat podle pachu, že se blíží Emilyin epileptický záchvat. Zdá se, že je vše na dobré cestě, dokud se neobjeví synovci ze sousedovy farmy. 

Můj názor:

Číst o psech je pro mě, jako pro milovníci psů vždycky velmi náročné, hlavně po emoční stránce. A je úplně jedno, zda je to příběh pro dospělé nebo pro děti. Knížka Šance pro Stelu je sice určena dětem, ale nevydržela jsem a přečetla jsem si ji dřív než moje dcera. Ostatně ta má na ni ještě cca rok čas. 

Krásné je především to, že autorka příběh píše z pohledu psa, resp. z pohledu samotné fenky Stely. Během čtení poznáváme všechny její dojmy a pocity, vnímáme stejně jako ona všechny pachy, lásku i nebezpečí. Myslím, že právě v tomhle je knížka ojedinělá (v rámci dětských příběhů) a bude malé čtenáře hodně bavit. Dokážou se totiž do Stely dokonale vžít a budou ji milovat. 

K této knížce sobě i dětem pořiďte kapesník, protože to bude potřeba. Pokud chcete, aby děti lépe pochopily své domácí mazlíčky, tahle knížka je naprosto ideální. Mně se opravdu moc líbilo, jak ji autorka pojala a nedokázala jsem se od ní odtrhnout. 

Šance pro Stelu je o silném přátelství mezi lidmi i zvířaty. O lásce, bolesti, strachu, ztrátě i nebezpečí. A především o naději, kterou cítíme při čtení i mezi řádky. Také ukazuje, jak může nepříjemná vážná nemoc ovlivnit život dítěte, jak ho izoluje od ostatních a že i v této izolaci může dotyčná/dotyčný najít přátelství – třeba u psa či jiného zvířátka.

Proč pořídit dětem knížku Šance pro Stelu

  • Skvělé čtení pro kluky i holky od 9 let
  • Silné přátelství mezi lidmi a zvířaty
  • Děti pochopí, jak myslí a jedná pes
  • Naučí se, jak se ke psovi chovat, jak s ním jednat
  • Napětí, dobrodružství i emoce
  • Tohle čtení děti nedají z ruky
  • Ideální knížka na prázdniny

Kde knížku Šance pro Stelu koupit

Já mám knížku Šance pro Stelu přímo od nakladatelského domu Grada, který ji vydal v edici Bambook. Koupíte ji i ve všech dobrých knižních e-shopech a kamenných knihkupectvích. 

Za knížku Šance pro Stelu děkujeme já i moje děti nakladatelství Grada

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *