Dětský svět Imunita Nemoci

Vitamín D – je nutné podávat dětem Vigantol, nebo existuje vhodná náhrada?

Vitamín D je velmi důležitý pro správný růst a vývoj kostí, stejně jako pro celkové posílení organismu. Vigantol, který je zdrojem vitamínu D se předepisuje miminkům už od narození. Některé maminky ho miminku podávají, aniž by řešily, zda způsobuje nějaké problémy se zažíváním. Jiné hledají náhradu, především přírodní cestou. Existuje za Vigantol skutečně vhodná přírodní alternativa?

K čemu miminko potřebuje vitamín D

Vitamín D se tvoří v lidském těle především díky správné stravě. Mnohdy je potřeba ho ale dodávat i potravinovými doplňky, nebo v kapkách. Novorozencům se předepisuje jako zdroj vitamínu D Vigantol. Kapičky, které se podávají každý den a některá miminka po nich mají špatné zažívání a koliky. Jeho podávání je však velmi důležité.

V lidském těle má vitamín D několik úkolů. Jednak pomáhá správnému růstu a vývoji kostí, což je u novorozenců a kojenců důležité především pro srůstání lebečních kostí, které jsou po narození měkké. Zároveň má velký vliv na obranyschopnost organismu.

Co způsobí nedostatek vitamínu D

Pokud je v těle nedostatek vitamínu D a maminky by ho dětem nepodávaly v předepsaných kapkách, vznikaly by u dětí poruchy imunity, byly by extrémně náchylné k nemocem, ale mohlo by dojít i k rozvoji duševních poruch.

Vigantol má své zastánce, ale i své odpůrce. Nikoli mezi lékaři, ale především mezi maminkami. Některé skutečně pozorují zažívací problémy po podání léku, jiné se zkrátka jen negativně staví k předepsaným, chemicky zpracovaným lékům a hledají přírodní alternativu. Lze tedy Vigantol nahradit?

Jak tělu dodat vitamín D

Vitamín D tvoří ve skutečnosti skupina vitamínů, kalficerolů, které jsou rozpustné v tucích. Zatímco vitamín D2 je rostliného původu, vitamín D3 je původu živočišného a je pro lidský organismus ten významnější. Můžeme ho získávat stravou, nebo slunečním zářením.

Potraviny, které jsou schopny tělu dodat vitamín D, jsou poměrně známé. Přesto si je pojďme pro jistotu připomenout. Zdrojem je především rybí tuk, přesněji tuk z tresčích jater. Obsahují ho i tučné mořské a sladkovodní ryby, jako jsou úhoř, makrela, sardinka, atd. Vitamín D ale můžete získat i z vepřového sádla a slaniny, nebo z vaječných žloutků. Předpokladem však je, že potraviny budou pocházet od zvířat pohybujících se na slunci, nikoli zavřených v budovách.

Největším zdrojem vitamínu D3 však zůstává slunce. Proto se doporučuje, aby se s dětmi co nejvíce chodilo ven. Dítě, pohybující se od jara do podzimu dostatečně na slunci, nepotřebuje vitamín D3 dodávat jinou cestou. Lékaři doporučují dětem od jednoho roku podávat Vigantol od podzimu do jara. Přes léto můžete vynechat. U mladších dětí je však potřeba nevynechávat ani přes tuto roční dobu.

Jak nahradit Vigantol

Pokud patříte k maminkám, které trápí kolika miminka, a jste přesvědčené, že nahrazení Vigantolu jiným preparátem by mohlo pomoci, máte na výběr z několika možností. Na trhu je poměrně dost alternativ, nejlépe hodnocené a doporučované však jsou Terezia – vitamín D3, Baby D od značky Jamison, které můžete koupit jako kapky i jako pastilky na cucání a Vitamín D3 od Generica.

Pokud budete Vigantol nahrazovat, dávejte pozor na složení a dávkování nového léku. Některé maminky podávají místo Vigantolu pouze rybí tuk. U něj však nedokážou odhadnout správnou dávku. Proto čtěte u alternativ příbalový leták, nebo se poraďte se svým lékařem. Dávka alternativního léku by měla odpovídat dávce Vigantolu. Kdyby dítě dostávalo dávku nižší, už by bylo ohroženo výše zmíněnými problémy.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *