Porod

Čeká vás porod? Zjistěte, jaká poloha je nejvhodnější

Těhotenství se pomalu blíží ke svému zdárnému konci a před vámi je vidina porodu. Ať už rodíte poprvé nebo již máte porod za sebou, je logické, že pociťujete nervozitu – pokaždé je to totiž jiné a maminka tak nikdy neví, co může od porodu očekávat. Kromě jiných starostí, které se k němu neodmyslitelně pojí, začínáte přemýšlet i nad tím, jaká je ideální poloha při porodu.

Není poloha jako poloha – některé pomáhají, jiné mohou uškodit

Ideální poloha při porodu neexistuje. Proč? Jednoduše proto, že každá maminka prožívá svůj porod úplně jinak a zkrátka tak nějak po svém. Zatímco jedné mamince může určitá poloha pomoci a třeba i ulevit od bolesti, jiné může tatáž poloha například uškodit – třeba porod zbytečně prodloužit. Každá maminka by tedy měla myslet sama na sebe a polohu při porodu vybírat dle svých potřeb a pocitů.

[the_ad id=”156″]

Jaké jsou nejčastější polohy při porodu?

Zajímá vás, jaké jsou nejčastější polohy, které maminky volí pro svůj přirozený porod? Chcete vědět, jakou polohu zpravidla zaujímají, aby si ulevily od bolesti nebo miminku pomohly dříve na svět? V tom případě čtěte dál.

·         Poloha v dřepu

Jednou z velmi častých poloh při porodu je poloha v dřepu. Dřepnutí maminkám pomáhá právě v tom, že díky němu dochází k rychlejšímu postupu miminka porodními cestami. Nevýhodou této polohy je možné riziko otoku rodidel, u kterých hrozí poranění, takže se nedoporučuje setrvávat v ní příliš dlouhou dobu.

·         Poloha vleže na zádech

Přirozený porod může proběhnout i v poloze vleže na zádech, což je ale jedna z poloh, kterou lékaři nevidí příliš rádi. Proč? V této poloze má totiž miminko problém sestupovat porodními cestami, protože nemůže využít pomoci přirozené gravitace. To znamená, že se porod v této poloze akorát zbytečně prodlužuje.

·         Poloha vpolosedě

Asi nejčastější polohou je ta, při které je rodička vpolosedě. Výhodou je, že je tato poloha pohodlná jak pro samotnou maminku, tak skvělá i pro její miminko – zde totiž lze využít pomoci gravitace, kdy platí, že čím kolměji maminka sedí, tím více na miminko síla gravitace působí a to se pak může rychleji posunovat porodními cestami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *