Dětský svět Velké srovnání Vzdělávání

Nejlepší aktovky pro prvňáčky

Máte doma budoucího prvňáčka, a právě vybíráte vhodné vybavení včetně aktovky?  Na co si dát při výběru pozor? Co by mělo být prioritou? Je lepší aktovka pro prvňáčka nebo školní batoh? Na tyto a mnoho dalších otázek týkajících se výběru školní aktovky můžete najít odpovědi v našem článku.

Nabídneme vám pět různých výrobků určených pro prvňáčky, které jsme osobně otestovali a provedli za vás srovnávací analýzu. Zjistíte, které aktovky pro prvňáčky jsou nejlepší a jak je vybrat.

5x nejlepší školní aktovka pro prvňáčka

Školní aktovka Ergo Veverka (Forest Friends) – Baagl

Nádherné zpracování ústředního motivu veverky, barevné provedení i trendy plyšová ozdoba ve tvaru srdce napovídá, že tato školní aktovka je vytvořena pro dívky, a jak výrobce garantuje je vhodná pro prvňáčky.

Školní aktovka ERGO od značky Baagl má vyztužené tělo a ergonomicky tvarovaná záda. Nastavení optimální polohy vzhledem k výšce dítěte zajistí posuvný zádový systém. Rovněž ramenní, prsní a boční popruhy jsou kompresní a plně nastavitelné, aby se optimálně přizpůsobily postavě. Důležité je i vnitřní rozvržení aktovky pro prvňáčka.  V této je uvnitř organizér i průhledná kapsa na rozvrh.  Organizér umožňuje rovnoměrné rozložení hmotnosti. Maximální nosnost této školní aktovky je 6 kg. Výborným nápadem je i izolovaná přední kapsa a dvě symetrické kapsy na bocích vhodné pro lahve na pití. Tím, že jsou kapsy izolované eliminujeme nebezpečí, že se mezi učebnice dostane svačina nebo je rozmočí limonáda.

Magnetické zapínání Fidlock je též výbornou vychytávkou. Pro otevření i zavření aktovky stačí pouhé otočení přezky. O stabilní tvar celé aktovky včetně dna se postará lehká pevná konstrukce. Tělo aktovky je vyrobeno z kvalitního pevného a pochopitelně voděodolného materiálu a je opatřeno řadou bezpečnostních reflexních prvků. Velmi sympatická je i celková hmotnost této školní aktovky, a to je méně než 1200 g, přičemž objem je 19 l. 

Školní aktovka Zippy Sport-Kreativ 

Další ze školních aktovek vhodná pro děti od první třídy je Zippy sport-Kreativ. Vzhledem k motivu je jasné, že po ní sáhnou chlapci. Tato aktovka je o něco lehčí než ta předešlá – 1800 g a má i menší obsah 18 l. Nosnost je však stejná a to cca 6 kg. Pojďme se tedy podívat, jaké přednosti tato školní aktovka má.

To, co je pro nás velmi důležité je ergonomický tvar. Ergonomicky tvarovaná záda, důležitá pro správné držení těla. Nastavitelné ramenní, prsní a boční kompresní popruhy zajistí optimální přizpůsobení postavě a posuvný systém Ergo adjustable pak správné nastavení polohy popruhů vzhledem k výšce.

Aktovka má plně vyztužené tělo. Inovativní je vyklápěcí systém otevírání. Prvňáček se potom může snadno dostat ke svým školním potřebám přímo z lavice. Uvnitř aktovky nechybí průhledná kasa na rozvrh a vnitřní organizér zajišťující rovnoměrné rozložení hmotnosti, který je navíc doplněn gumičkou pro fixaci. Lahve na pití si může školák vložit do jedné z bočních kapes z elastického materiálu a svačinu pak třeba do prostorné přední izolované kapsy zapínané na suchý zip. Stabilní tvar aktovky zajišťuje lehká konstrukce a dno vyrobené z pevného materiálu. Materiál použitý na výrobu těla této aktovky pro prvňáčky je samozřejmě voděodolný. Nechybí bezpečností reflexní prvky a jako bonus je zde praktická kulatá peněženka a odznáčky, které obdržíte jako dárek. 

Školní aktovka Topgal BEBE 21012 B 

Pro prví a druhou třídu je určena tato jednokomorová školní aktovka od značky TOPGAL. Je vhodná pro děti již od 115 cm výšky. I u této aktovky je anatomicky tvarovaný a polstrovaný zádový systém vyztužený lehkým hliníkovým rámem. Výškově nastavitelné popruhy jsou rovněž polstrované a anatomicky tvarované. Hrudní pásek, rovněž výškově nastavitelný, zajistí stabilitu popruhů, které tak nemohou sjíždět z ramen.

Přestože je aktovka vysoká pouhých 37 cm pohodlně se do ní vejdou učebnice, sešity apod. formátu A4. Vnitřní prostor této aktovky pro prvňáčky je rozdělený na tři části nepropustnými pogumovanými přepážkami. Malou kapsu na zip umístěnou uvnitř hlavní komory školáci jistě ocení. Může sloužit pro umístění různých nepostradatelných drobností. Pro lahev s pitím poslouží boční kapsa. Dále je tato školní aktovka vybavena na přední straně dvěma malými kapsičkami. Do horní se vejde krabička na svačinu, školák zde má jmenovku, a síťová kapsička na zip se bude určitě také hodit. Na přední části této kapsičky je umístěná blikačka. Může buď svítit nebo blikat ve dvou různých barvách a je neocenitelným bezpečnostním prvkem zvláště v zimním období. Spodní kapsička je pak menší.

Pochopitelně i tato školní aktovka má celou řadu dalších bezpečnostních reflexních prvků. Skvělou vychytávkou je i poutko pro zavěšení na lavici či ouško pro přenášení v ruce. Je samozřejmé, že aktovka je nepromokavého materiálu. Dno aktovky je z velmi odolného materiálu TOPDURA a jsou v něm umístěny plastové nožičky. A ještě je třeba zmínit poslední zajímavost, a to jsou magnetky na koncích popruhů. Dají se připnout na polstrovanou část ramenního popruhu a nebudou tak plandat kolem těla dítěte. Design je vhodný spíše pro chlapce, ale barevné provedení i dinosauři se mohou zalíbit i holčičkám.   

Školní batoh GRADE Step by Step – Třpytivý Motýl – certifikát AGR 

O tomto školním batohu od značky Step by Step můžeme bez nadsázky říci, že je skutečně luxusní. Jako rodiče jistě oceníte fakt, že je batoh vyrobený ze 100 % recyklovaných PET lahví a naimpregnovaný impregnaci na vodní bázi bez škodlivých chemikálií. Hmotnost batohu je 950 g, objem 22 l a nosnost 7 kg. Vnější rozměry batohu jsou h. 20 x š. 28 x v. 41 cm. Uvnitř aktovky je důmyslný otočný mechanismus, který umožňuje nastavení ramenních popruhů přímo na zádech dítěte, a to od první až do čtvrté třídy. Popruhy jsou ve tvaru písmene S, což znamená, že se nezařezávají. Jsou polstrované a na konci opatřeny háčky pro zavěšení. 

Ergonomicky tvarovaná záda mají měkké prodyšné polstrování a konstrukci ze sklolaminátu. K dokonalému přilnutí školního batohu k zádům dítěte slouží dotahovací pásky umístěné na ramenním popruhu. Dále je batoh vybavený odnímatelným výškově nastavitelným hrudním popruhem zapínajícím se značkovou přezkou YKK, odnímatelným bederním pásem, který zajistí optimální rozložení hmotnosti mezi ramena a bedra a vycentrováním batohu doprostřed zad.

Školní batoh je uvnitř členěný na prostornou hlavní kapsu s další vnitřní určenou například pro učebnice a zajistí rovnoměrné rozložení hmotnosti. Penál se dá umístit do klopy, kde jsou pro tento účel gumičky. Batoh pak bude zatížený z vrchu, ochrání záda a ušetří místo v batohu. Velmi šikovná je izolovaná kapsa pro studené i teplé jídlo a pití. Lahev s pitím lze pak umístit i do boční kapsy, která má v dolní části otvor. Pokud by pití do kapsy vyteklo, jednoduše pak otvorem odteče a nepoškodí obsah batohu.

Další skvělou záležitostí tohoto školního batohu je výškově nastavitelné magnetické zapínání, díky kterému se dá zvětšit objem batohu a otevírání i zapínání, které je pro dítě velmi jednoduché. Poutko pro zavěšení aktovky se také bude určitě hodit. Nesmíme zapomenout ani na pevné stabilní dno opatřené nožkami. Batoh je tak chráněn i před vlhkem a špínou. Posledním bonusem tohoto školního batohu je pak prodloužená záruka 4 roky. Samozřejmostí jsou bezpečnostní reflexní prvky.

Školní aktovka – 3-dílný set, Baggymax Fabby Delfínci 

Poslední školní aktovkou z našeho TOP výběru, je rovnou celý školní set Baggymax. Obsahuje aktovku pro prvňáčky, vybavený penál a sáček na přezůvky. Tento set je vhodný pro první a druhou třídu. Aktovka je velmi lehká – váží pouhých 900 g. Má měkká polstrovaná záda s větracími drážkami. Popruhy jsou rovněž polstrované, nastavitelné s dotahovacími pásky pro lepší přilnutí k zádům dítěte. Aktovka je bohatě vybavena reflexními prvky ze všech stran včetně popruhů.

Vnitřek této aktovky pro prvňáčky je velmi prostorný. Zadní část je opět určena pro větší a těžší předměty jako jsou učebnice. Hmotnost se tak lépe rovnoměrně rozloží. Dále je zde vnitřní kapsa, kam lze vložit například box na svačinu nebo penál. Malá zipová kapsička poslouží na drobnosti a praktická je i foliová kapsa na rozvrh, umístěná ve víku aktovky. Ochranu před špínou a vlhkostí zajišťuje pevné dno s nožkami. Ta slouží i pro lepší stabilitu aktovky. Za zmínku určitě stojí i vybavení penálu, které obsahuje značkové tužky, 7 trojhranných pastelek s nelámavými tuhami, dále je zde 12 tenkých pastelek, trojhranná tužka, pravítko rovné a trojúhelníkové, guma, ořezávátko a rozvrh hodin.

Zdroj: Pixabay.com

  

Jak vybírat aktovky pro prvňáčky

Ať už máte doma drobka nebo dítě subtilnější postavy, vybírat aktovku do první třídy není jednoduché. Děti budou muset nosit spoustu sešitů a učebnic a její váha tak rychle poroste. Proto je důležité, aby byla co nejlehčí, měla ergonomicky tvarovanou zadní část, která nebude vašim dětem ničit záda, ale i řadu dalších neméně důležitých prvků.

Pojďme se nyní podívat podrobněji, jak aktovku pro prvňáčka vybrat.

Ergonomická zádová část

Především bychom měli mít na zřeteli zdraví naších dětí a vybírat tedy takové školní aktovky a batohy, které mají zádovou část ergonomickou, aby docházelo k co nejmenšímu zatížení páteře a zádového svalstva, jenž má v dnešní době většina dětí oslabené.  Školní aktovka by měla mít pevnou a ergonomicky tvarovanou zádovou část, a to z toho důvodu, aby bylo redukováno špatné držení těla dítěte. Rovněž by měla mít vyztužené, tvarově stále dno pro lepší a pohodlnější nošení a ochraně nošených věcí.

Hmotnost a kvalitní konstrukce aktovky

Dalším kritériem při výběru by měla být hmotnost aktovky a konstrukce, která s hmotností úzce souvisí. Čím lehčí je konstrukce, tím je lehčí i celá taška. Souvisí s tím i materiál. Některé pevné materiály mohou být i těžší. Jiné jsou dostatečně pevné a přitom lehké.

Pro jakou věkovou skupinu je určena

Rozhodně bychom si měli všímat i toho, pro jakou věkovou skupinu je aktovka určena zda-li je tzv. rostoucí.  Některé školní aktovky jsou určené výhradně jen pro prvňáčky a druháky, jiné – především školní batohy – mohou vydržet až do páté třídy.

Objem a vnitřní uspořádání

Prostornost a praktické vnitřní uspořádání jsou pro malé školáky neméně důležité. Čím praktičtější, tím méně času děti stráví neustálým hledáním potřebných věcí. Vybírejte takové, aby se daly zvlášť uložit velké učebnice a sešity, menší sešity a zvlášť další pomůck, jako penál. Svačina a pití by měly být zcela oddělené, aby neznečistily vnitřní prostor aktovky a především školní materiály, učebnice atd.

Materiál

Dnes se školní aktovky vyrábí z nepromokavého materiálu, ale pro někoho může být důležitý i fakt, že je aktovka vyrobena z plně recyklovaného materiálu. Ideální je, když se dá aktovka otřít vlhkým hadříkem a udrží se tak stále čistá. Chtějte, aby bylo nepromokavé i dno aktovky, ideálně na nožkách. Ve třídě si ji nejspíš nezašpiní, ale na chodbách a venku mohou postavit tašku do vlhka, špíny nebo dokonce do bláta.

Reflexní prvky

Reflexní prvky jsou dnes již samozřejmostí, ale i zde bychom si měli dobře prohlédnout, kde všude jsou umístěné. Pro bezpečnost vašich dětí jsou klíčové. I když je nejspíš budete zpočátku do školy i ze školy vodit, bude lepší, když budou děti dobře vidět i za ranní tmy v zimě nebo v mlze a dešti.

Design školní aktovky a cena

Děti budou pochopitelně vybírat podle barevnosti a motivů a rodiče nejenom podle výše uvedených kritérií, ale určitě i podle ceny. A ty se značně liší i podle toho, na jak dlouho aktovku kupujete. Některá jsou určené až na čtyři školní roky a jiné pouze na ten první. Vzhledem k tomu, že pořízení školní výbavy pro prvňáčka není žádná levná záležitost (cena aktovek a batohů zde uvedených je od 1990 – 3500), prostudujte si pečlivě popis aktovky dříve, než ji koupíte. 

Nyní již víte, jak vybrat aktovku pro prvňáčka, která mu bude dobře sloužit a nebude škodit jeho růstu, zádům a svalům. Věříme, že vyberete takovou, se kterou bude vaše dítě do školy chodit s nadšením. A pokud to bude některá z našeho výběru, budeme mít radost i my, že jsme vám dobře poradili.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. […] se na článek, kde jsme otestovali a porovnali ty […]

  2. […] aktovkou nebo batohem. O výběru vhodných aktovek či batohu jsme vás již informovali v našem článku, a to celkem podrobně. Shrňme si tedy v rychlosti, na co si dát […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *