Dětský svět Knihy Knihy pro děti Recenze

Recenze: Zuzana Pospíšilová, Drahomír Trsťan – Kouzelná třída v knihovně

Zuzana Pospíšilová patří mezi top autorky literatury pro děti a mládež. Na svém kontě už má desítky krásných knížek a u nás doma patří mezi nejoblíbenější její série Kouzelná třída. Z toho důvodu nám také nesměl chybět nejnovější díl Kouzelná třída v knihovně. Tentokrát jsem ji jako první nečetla já, ale moje dcera. Ukořistila ji okamžitě, jakmile zjistila, že dorazila z nakladatelství Grada, kde vyšla edici dětských knih Bambook. A protože máme doma zavedeno, že děti každý den čtou 15 minut, předčítala mi ji nahlas po čtyři dny, a já odpočívala a poslouchala. Měla jsem tak vlastně audioknihu naživo.

O čem je kniha Kouzelná třída v knihovně

Opět se setkáváme s dětmi kouzelné třídy, kterou vyučuje víla Jasmína. Tentokrát se mají vypravit do knihovny, aby se dozvěděli něco nového o knížkách a o tom, jak to vůbec v knihovně funguje. A nebyla by to kouzelná třída, kdyby šli tak nějak normálně, po svých. Víla Jasmína pro ně vyčarovala kouzelnou klouzačku nebo spíš rovnou tobogán, po kterém se děti z kouzelné třídy do knihovny doslova sklouzly. Mokré nebyly, protože kouzelná voda okamžitě uschla. A co je čekalo v knihovně? Samozřejmě zjistili, jak to v knihovně všechno funguje, jak jsou tam knížky řazené, k čemu slouží abeceda a další knihovní systémy, ale hlavně si tam vyzkoušeli zajímavou hru, při níž hledali různé knížky, pohádkové bytosti, a přitom se učili spoustu nových věcí.

Můj názor

Podle mě patří knížky ze série Kouzelná třída mezi ty nejlepší, které mohou děti v prvních, druhých nebo třetích třídách číst. Mají krátké kapitoly, které jsou nabité dějem, vtipným a zajímavým příběhem, a také kouzly, které už prostě k dětskému světu patří. Osobně mám trochu výhrady ilustracím Drahomíra Trsťana. Jsou sice veselé, ale mně přijdou vhodné spíše k nějakým vtipům v časopisech, vtipným knižním příběhům pro dospělé, nebo mě napadají přímo Trnky brnky. Prostě mi to úplně nepřijde jako ilustrace vhodné do dětských knížek. Přesto Drahomír Trsťán řadu dětských knížek v edici Bambook ilustroval, a u dětí mají překvapivě tyto obrázky úspěch. Můj syn o všem komentuje často velká ňadra žen, ať už to jsou kouzelné víly nebo čertice, které pan Trsťan kreslí. Zkrátka i malý chlap je pořád jenom chlap. 🙂  

Co se týká textu, tam nemám výhrady žádné. Obdivuji paní Pospíšilovou, jak má stále plno nápadů a dokáže vymyslet příběh, který děti nejen baví, ale také je něco naučí. Tato knížka je vhodná pro první a druhé čtení, je poměrně kraťoučká, ale velmi zábavná. Moje dcera, která už ve druhé třídě čte velmi dobře plynule, a dokonce někdy mění hlasy, podle toho, která postava zrovna mluví, přečetla knížku po 15 minutách zhruba za čtyři dny. Kapitolky jsou zhruba na tři stránky takže i děti, kterým čtení zatím nejde úplně hladce, je snadno přečtou. Díky tomu, že končí v zajímavém bodě nebo napínavém okamžiku, se budou těšit na další kapitolu a bude je to motivovat k dalšímu čtení. Toto se mi na knížkách paní Pospíšilové opravdu líbí.

Kouzelná třída v knihovně se mě i dětem líbila i právě proto, kde se zrovna odehrává. Knihovna patří mezi naše oblíbená místa, a pokaždé když s dětmi jdeme do knihovny, odnášíme si tašku narvanou knížkami. A věřte tomu, že je opravdu zvládají přečíst, i když ne zrovna za měsíc. V každém případě je ale knihovna místo, kde se cítí dobře, líbí se jim tam, baví je probírat se knížkami a objevovat nové světy, postavy, příběhy, a prohlížet si krásné ilustrace. I proto je příběh zasazený do knihovny zaujal a věřím, že až půjdeme příště navštívit naši kaplickou knihovnu, budou hledat stejně, jako děti v této pohádkové knížce.

Série knížek o kouzelné třídě baví moje děti i právě proto, že se odehrává ve třídě mezi dětmi, které jsou stejně staré. Mám děti v první a druhé třídě a příběhy ze školy jsou obecně u nás oblíbené. Už jsme četli několik knížek, které se odehrávaly ve škole nebo ve třídě, a vždycky měly velký úspěch. Díky tomu se série Kouzelná třída u nás čte nejen ihned poté co přineseme další díl, ale také se čte opakovaně. Věřím, že tato série, a konkrétně i knížka Kouzelná třída v knihovně, se bude líbit i dalším dětem, ať už teprve číst začínají, nebo už jsou zdatní čtenáři.

 Pro koho je knížka Kouzelná třída v knihovně vhodná

  • pro první a druhé čtení
  • pro děti od 6 do cca 10 let
  • pro kluky i holky
  • pro všechny kdo mají rádi pohádkové příběhy
  • pro děti které baví příběhy odehrávající se ve škole
  • pro děti které baví příběhy odehrávající se v knihovně
  • děti se naučí plno informací o tom, jak to v knihovně funguje, jak se vyhledávají knížky atd.

Kde knížku Kouzelná třída v knihovně koupíte

My jsme knížku Kouzelná třída knihovně dostali jako recenzní výtisk od nakladatelského domu Grada, které ji vydalo v edici dětských knížek Bambook, za což mnohokrát děkujeme. Na stránkách Grady ji můžete koupit i vy, stejně jako u všech dobrých knihkupců. Knížky Zuzany Pospíšilové jsou poměrně dobře dostupné i v menších knihkupectvích.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *