Kojení Mateřství Velké srovnání

5 x nejlepší odsávačka mateřského mléka

Mateřské mléko je bezesporu to nejlepší, co může každá maminka svému miminku nabídnout. Ovšem ne vždy je kojení snadné a mohou nastat problémy s rozjetím laktace nebo naopak nadbytkem mléka. Jindy není možné, aby žena byla neustále u svého dítěte, ať už z důvodů zdravotních nebo jiných. Pak se stane jejím neocenitelným pomocníkem právě odsávačka mléka.

5 tipů na nejlepší odsávačky mateřského mléka

Odsávačka mateřského mléka Philips Avent Natural

Jedinečná klasika ověřená mnoha maminkami

Praktická manuální odsávačka mléka Philips Avent Natural s revolučním designem vám snadno pomůže odsát mléko z prsů buď přímo do zásobníku o 125 ml, nebo do VIA pohárků o objemu 180 ml, které jsou vhodné k uskladnění v lednici nebo v mrazáku. Můžete tak mléko použít později nebo v maminčině nepřítomnosti. Odsávačka mléka pracuje rychle, jemně a tiše. Tajemství úspěchu je v kombinaci silikonové masážní vložky s výstupky ve tvaru okvětního lístku se silikonovou membránou, které společně během odsávání navozují podobné pocity jako při kojení. Když stlačujete páku odsávačky, výstupky se pohybují nahoru a dolů a jemně masírují dvorec bradavky, což zajišťuje bezbolestné a přirozené odsávání mateřského mléka. Silikonová membrána zjišťuje potřebný podtlak k odsávání. Sílu podtlaku i frekvenci odsávání můžete sami regulovat stlačováním páky odsávačky. S ruční odsávačkou Avent snadno vyřešíte problémy s nalitými prsy i popraskanými bradavkami stejně účinně jako s elektrickými odsávačkami.

Manuální odsávačka mléka Medela Harmony

Nejlepší manuální odsávačka na trhu

Manuální odsávačka mateřského mléka Medela Harmony se pyšní intuitivním madlem s dvoufázovou technologií odsávání napodobující sací rytmus miminka. Efektivnější a pohodlnější odsávání je zajištěno díky měkkému lemu a oválnému tvaru prsního nástavce. Právě intuitivní madlo dělá z této odsávačky vůbec jednu z nejlepších odsávaček na trhu. Nejprve použijte krátkou stranu rychlým tempem ke stimulaci toku mléka, a jakmile začne téct, použijete delší stranu madla na odsávání mléka. Manuální odsávačka Medela má navíc velkou výhodu oproti elektrickým odsávačkám v tom, že ji díky kompaktním rozměrům můžete mít stále u sebe v tašce a kdykoliv použít bez baterií a kabelů, ideální na cesty.

Elektrická odsávačka mléka Zopa Comfy

Komfortní odsávání s elektrickou odsávačkou

Odsávačka mléka Zopa Comfy je vybavena unikátní měkkou silikonovou vložkou ZOPA 3D, s jejíž pomocí dokonale napodobuje přirozené sání miminka. Vložka ZOPA 3D totiž rozděluje samotný průběh sání na tři části, a to masáž, stisk a sání. Je tak dosaženo maximální efektivity při odsávání mateřského mléka a zároveň to předchází nepříjemným pocitům, které mohou maminky při odsávání pociťovat. Využívat můžete tedy dva režimy – stimulaci a sání. U obou režimů je možné regulovat sílu podtlaku a rovněž stupeň intenzity odsávání. Odsávačka je navržena tak, aby odsávání bylo vždy pohodlné a hlavně bezbolestné. Odsávačku můžete napájet jakýmkoliv USB portem a díky svým kompaktním rozměrům ji můžete využívat jak doma, tak na cestách. Membránová konstrukce zabraňuje míchání vzduchu a mléka a brání tak zpětnému toku mléka a jeho kontaminaci. Aktuální nastavení odsávačky je signalizováno LED diodami a odsávačka je navíc kompatibilní s lahvičkami Avent.

Elektrická odsávačka mléka Tommee Tippee C2N

4 stupně pro pohodlné odsávání mléka

Elektrická odsávačka mateřského mléka Tommee Tippe C2N s měkkou silikonovou přísavkou je speciálně navržena tak, aby napodobovala přirozené sání miminka. Sestavení, použití i následná sterilizace odsávačky mléka je velice jednoduché. Nabízí nastavení 4 stupňů odsávání pro maximální pohodlí a efektivní odsávání.

Dvoufázová elektronická odsávačka mateřského mléka Lovi Expert

Odsajte více mléka v kratším čase s elektronickou odsávačkou

Dvoufázová elektronická odsávačka mateřského mléka Lovi Expert pracuje v rytmu, který odpovídá přirozenému sání miminka. Fáze stimulace kopíruje rychlé sací pohyby dítěte, které povzbuzují produkci a vytékání mléka. Následná fáze hlubokého sání simuluje volnější a hlubší sání dítěte, při kterém již mléko vytéká a ono se tak nemusí namáhat s jeho vysátím. Mléko se pomalu stává hustší a sytější a tempo sání se zpomaluje. Díky kombinaci těchto dvou fází odsajete více mléka v kratším čase. Silikonová vložka a pokročilá 3D technologie odsávání společně s dalšími doplňky v sadě vytváří komplexní řešení pro matku i dítě, jednak chrání laktaci, a navíc podporuje přirozený způsob krmení. S intuitivním dotykovým displejem bude používání odsávačky mléka velice snadné.

Jak vybrat odsávačku mateřského mléka

Vybrat ideální odsávačku mléka právě pro vás nemusí být snadnou záležitostí. Je třeba si uvědomit, co od odsávačky mléka očekáváte a jaké vlastnosti a funkce od ní požadujete. Pojďte si tedy s námi projít ty nejzákladnější parametry, které je vhodné při výběru odsávačky zvážit.

Zdroj: Pixabay.com

Typy odsávaček mateřského mléka

Odsávačky mléka lze rozdělit do dvou základních skupin, a to na odsávačky manuální a elektrické. Každý typ má svoje přednosti, ale také nedostatky. Vždy záleží na tom, za jakým účelem odsávačku mléka vybíráte a s jakou četností ji plánujete používat.

Manuální odsávačka mléka

Manuální neboli ruční odsávačka mléka je vhodná zejména pro maminky, které si potřebují jen občas ulevit a odsát vytvořené mléko, jelikož se jedná o poměrně fyzicky náročnou činnost. Jejich výhodou je podstatně nižší pořizovací cena, ovšem samotné odsávání je časově náročnější než v případě elektrických odsávaček mléka. Odsávání pomocí manuální odsávačky je velice tiché, jelikož je realizováno pomocí pístu páčky nebo balónku, ovšem je také méně účinné.

Elektrická odsávačka mléka

Elektrická odsávačka mléka je vhodná zejména pro první dny po porodu, kdy se ženám tvoří hodně mléka a je třeba jej z prsou uvolnit, a to často i několikrát denně. Jsou praktické, pohodlné a šetrné s vysokou intenzitou sání. Jejich hlavní nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Elektrické odsávačky mléka bývají ve většině případů dvoufázové, což dokonale simuluje přirozené sání miminka.

První fáze je stimulační a pomáhá uvolnit a urychlit vytékání mléka. Při druhé fázi je pak již odsáváno mléko přímo do lahvičky, ze které můžete dítě následně rovnou nakrmit nebo mléko uschovat pro pozdější potřebu. Dvoufázová odsávačka je velice šetrná k prsům a je doporučeno ji využívat také při poranění bradavek v začátcích kojení.

Velikost prsního nástavce

Každá žena má jinak velká prsa, tvar dvorce a bradavek, proto je nutné správně zvolit velikost nástavce, aby nedošlo k poškození prsní tkáně a odsávání nebylo bolestivé. Se správnou velikostní prsního nástavce se odsávání stane příjemné, a hlavně šetrné k vašim ňadrům. Na trhu existuje několik velikostí těchto nástavců, takže si jistě vybere každá maminka, u správně zvolené velikosti je bradavka umístěna ve středu tunelu, nikde se neodírá ani nevcucává dovnitř a pohybuje se volně. Pokud si nejste jistá, může vám pomoci i následující rozdělení:

  • průměr bradavky 17 mm – velikost nástavce 21 mm
  • průměr bradavky 20 mm – velikost nástavce 24 mm
  • průměr bradavky 23 mm – velikost nástavce 27 mm
  • průměr bradavky 26 mm – velikost nástavce 30 mm
  • průměr bradavky 32 mm – velikost nástavce 36 mm

Intenzita a rychlost sání

Většina kvalitnějších elektrických odsávaček nabízí možnost nastavení intenzity a rychlosti sání. Každá žena je jinak citlivá, a proto je možnost výběru často až z 9 stupňů intenzity příjemným benefitem při odsávání mateřského mléka.

Proč si (ne)pořídit odsávačku mléka

Klady:

  • možnost stimulace při nemožnosti přisátí miminka po porodu
  • potřeba zvýšit produkci mateřského mléka
  • úleva přeplněným prsům při nadměrné a bolestivé laktaci
  • potřeba vytvořit zásobu mléka na období, kdy nebudete moci s miminkem být

Zápory:

  • vyšší pořizovací cena, zejména u elektrických odsávaček mléka

Ať už si odsávačku mateřského mléka nakonec pořídíte nebo ne, věříme, že již máte jasnou představu o tom, jaký model by byl pro vás ten pravý. Jako několikanásobné maminky, které své děti kojily, doporučujeme odsávačku mléka pořídit ještě před porodem (nebo si ji alespoň v porodnici vypůjčit). Právě období po porodu je pro maminky nejnáročnější (nejen v oblasti kojení) a mít odsávačku mléka po ruce, aby vám ulevila v náročných chvílích, je k nezaplacení.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *