Dětský svět Velké srovnání Vzdělávání

Nejlepší společenské hry pro děti do 5 let

Koupit společenskou hru je poměrně náročné, ať se jedná o hru pro dospělého, nebo pro dítě. U dětí je to však o to obtížnější, že je potřeba brát ohled na jeho věk, znalosti, schopnosti i zájmy. Abyste nešlápli vedle a vámi vybraná hra neležela netknutá na dně skříně, vytvořili jsme manuál, jak vybrat nejlepší společenské hry pro děti do 5 let, ale také jsme pro vás nachystali přehled 5 nejlepších společenských her, které děti zabaví a pomohou jim zároveň rozvíjet řadu schopností a znalostí.

Hry v našem výběru se mohou měnit, podle toho, jaké jsou aktuálně hodnocené jako ty nejlepší. Nevybíráme je totiž subjektivně, ale na základě mnoha hodnocení, které nám pomáhají udržet si objektivitu a vybírat skutečně jen to, co se vyplatí koupit.

5 tipů na nejlepší společenské hry pro děti do 5 let

Hra rozvíjející fantazii i logické uvažování

Mindok Smart – Chytrý farmář

Společenské hry od značky Mindok patří mezi to nejlepší, co můžete dětem koupit, pokud jim chcete dopřát zábavu a zároveň i rozvíjet jejich schopnosti. Hra Chytrý farmář od Mindok vás vtáhne na statek, kde vládne chaos. Zvířátka si hrají společně v jedné ohradě a dělají tam pořádný nepořádek. Je na vašich dětech, aby pomocí jen několika dílků plotu vytvořily ohrádku pro každé zvířátko. Tato hra je určena pro kluky i holky a je nejen zábavná, ale také rozvíjí fantazii, logické myšlení dětí, prostorovou představu, kreativitu a mnoho dalšího.

Hra plná kouzel procvičí paměť

Granna Popelka

Nádhernou společenskou hrou nejen pro holčičky je Popelka od značky Granna. Jedná se o deskovou hru, kde nechybí postavičky, kartičky atd. Děti jsou rychle vtaženy do kouzelného světa Popelky, která je pozvána na veliký bál a moc ráda by se ho zúčastnila. Děti tuto pohádku jistě dobře znají, a tak je bude bavit hledat věci a postavy dříve, než hodiny odbijí dvanáct. Jedná se o kooperativní hru pro děti od čtyř let, která umožňuje 3 různé varianty obtížnosti a procvičí vašim dětem paměť, poznávací schopnosti i prostorovou orientaci. Zahoďte pexeso, které hrajete pořád dokola a dopřejte dětem mnohem zábavnější variantu.

Zahrajte si divadlo a prožijte dobrodružství s piráty

Albi – Pohádkové divadlo – Piráti

Jestli je některá značka vedle Mindok, která vyrábí naprosto skvostné společenské hry pro děti maximálně rozvíjející jejich schopnosti a zároveň je dokáže naplno zabavit, pak je to Albi. Kvído od Albi je řada špičkových a geniálně promyšlených her pro děti od věku dvou let a přináší přes chytrá pexesa po různé cestovní hry i zábavná divadýlka, která v dětech rozvíjí fantazii, kreativitu, prostorovou představivost, ale i slovní zásobu, komunikaci a vzájemnou spolupráci. Pohádkové divadlo Piráti přináší dřevěnou základnu a kulisy, postavy a rekvizity z tvrdého papíru. Pomocí několika kostek děti určí, kdo bude v divadélku hrát a co. Činnosti postav a děj příběhu pak i nadále určují kostky, kterými hází. Každá hra tak přináší nové a nové příběhy, které děti pohltí i na dlouhé hodiny.

Montessori hra pro poznávání barev

Animocolorix

Pokud hledáte společenské hry pro nejmenší děti ve stylu Montessori pedagogiky, jistě vás zaujme hra Animocolorix – učíme se barvy, která hravým a zábavným způsobem pomáhá dětem učit se a trénovat barvy. Principem hry je, že děti pozorují obrázek, určují na něm barvy a podle toho pak správně umisťují žetony na hrací desku. Kromě toho, že se děti zabaví a naučí se barvičky, procvičí si i pozorovací schopnosti a logiku.

Společenská hra i pro jednotlivce

Loto – Roční období

Zábavná společenská hra Loto – Roční období je překrásně ilustrovaná a obsahuje 4 karty podle čtyř ročních období, do kterých děti hledají a správně vkládají další malé kartičky podle toho, jaké roční období mají za úkol sestavit. Tuto hru mohou hrát až 4 hráči najednou, ale může si ji dítě hrát i samo. Je určena od dvou let a pomůže vám rozvíjet pozorovací schopnosti a koordinaci u těch nejmenších. Díky zadání – roční období – pak můžete dětem vysvětlit přírodní koloběh a spoustu dalších věcí ze světa přírody.

Jak vybrat společenské hry pro děti do pěti let?

Možná už jste v našem výběru našli favorita, kterého dětem pořídíte. Možná, že jste vybrali her i více. Než se ale pustíte do nákupu, pojďme si ukázat, jak vlastně takovou společenskou hru pro děti do 5 let vybrat. Jak jste si jistě všimli, některé hry stojí pár korun, jiné jsou až neuvěřitelně drahé. Vyplatí se do nich skutečně investovat? Co byste od her pro děti měli očekávat?  

Zdroj: Pixabay

Věk dítěte

Než společenskou hru koupíte – a než ji vůbec začnete vybírat – určete si, kolik je dítěti let. Některé hry jsou uváděny obecně – od 2 do 5 let věku, jiné jsou zaměřené přímo na 2,3,4 a více let. Neřiďte se však při výběru jen skutečným věkem vašeho dítěte, ale také jeho schopnostmi. Pokud vaše dítě švihá barvy s přesností profesionálního malíře už od dvou let, nemá smysl kupovat jim hru na procvičování barev od čtyř let, i kdyby mu čtyři roky skutečně byly. Naopak pokud dítěti koupíte rozvojovou hru na pět let a ono ještě nezvládne ani to, co umí jiné děti ve 2 letech, bude vám hra doma ležet a dítko ji nevyužije. Soustřeďte se tedy vždy na co, co vaše dítě potřebuje skutečně rozvíjet, co zvládne a co ho baví.

Pro kolik je hráčů

Pokud víte, že si vaše dítě rádo hraje samo, je zbytečné kupovat mu společenské hry pro více hráčů. Obzvlášť, když nemá kamarády, se kterými by je hrálo a ani vy nebudete mít čas si s ním zahrát. Některé hry jsou určeny jak pro více hráčů, tak jen pro jednoho. Stačí si jen podrobně pročíst informace.

Jak dlouho společenská hra trvá

Pokud některá společenská hra trvá moc dlouho a vaše dítě ještě neudrží pozornost, pravděpodobně ho nebude bavit. Proto opět čtěte, na jakou dobu je odhadnuta délka hry a popřemýšlejte, zda to vaše dítě skutečně zvládne. Je možné také rozvíjet jeho pozornost postupně a délku hry prodlužovat. Pokud koupíte hru, kde se doplňují např. obrázky do kartiček s ročním obdobím, neznamená to, že musí dítě vyplnit všechny kartičky najednou.

Stupně obtížnosti

Některé společenské hry jsou sice určeny pro určitý věk, mají však různé stupně obtížnosti, které vám umožní hrát je s dětmi různého věku. Mohou tak s dětmi růst a rozvíjet jejich schopnosti postupně. Takovou hrou je např. Popelka od značky Granna.

Co hra pomáhá rozvíjet

Tím, co většina maminek, babiček, tetiček atd. hledá, jsou možnosti, jak děti rozvíjet. To je totiž často i hlavní určovatel ceny her. Někdy si říkáte, že hra není moc barevná, nemá moc kartiček, postaviček, kostek apod. a přece za ni chce obchod nehoráznou cenu. A tak koupíte jinou, vizuálně zajímavější a podstatně levnější. Jenže otázkou je, zda dokáže i ta levnější hra rozvíjet schopnosti vašich dětí stejně, jako ta drahá.

Některé ano, jiné ne. Stejně jako u jiného zboží, i v tomto případě můžete platit hlavně značku. Proto dobře čtěte, k čemu hra děti povede a co jim pomůže rozvíjet. Hry často rozvíjí fantazii, prostorovou představivost, logiku, vzájemnou spolupráci, ale i trpělivost, znalost barev, slov a komunikaci celkově, poznávají s ní celý svět, nebo alespoň zvířata, tvary atd. Pokud chcete skutečně kvalitní hry, které budou vaše děti maximálně rozvíjet, zaměřte se na tzv. Montessori hry.

Je na doma, na ven či na cesty?

Zamyslete se, zda chcete společenskou hru hrát jen doma, v pokojíčku či obýváku, nebo ji bude vaše dítě nosit i ven – na zahradu, na hřiště či louku, kde bude více dětí. Jezdíte často autem, vlakem či autobusem? Některé hry jsou vhodné i na cestování, jiné naopak vůbec.

Co je to Montessori hra?

Už jsme v textu mnohokrát použili termín Montessori hry. Co to ale znamená? Montessori pedagogika je postavená na respektu k osobnosti dítěte. Nekouká se na tabulky, co už by dítě mělo umět a co ještě neumí, ale respektuje jeho vlastní tempo vývoje. Nenutíte tak dítěti něco, co ho ještě (nebo už) nebaví, ale nabídnete mu hračku podle jeho aktuálního zájmu i schopností. Montessori hračky rozvíjí smyslové vnímání, motoriku, prostorovou orientaci a mnoho dalších schopností, které už jsme v textu několikrát zmiňovali. Díky tomu jsou hračky vytvořené na principu Montessori tím nejlepším, co můžete svému dítěti dát.

Už jste vybrali tu správnou společenskou hru (nebo hry) pro vaše ratolesti? Věříme, že vám náš článek pomohl. Pokud by vám v něm přece jen něco chybělo, budeme rádi, když nám o tom napíšete.

Námi doporučené obchody, ve kterých společenské hry pro děti koupíte

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *