Dětský svět Knihy Knihy pro děti Recenze

Ciprová – Kůň a já: Vzácné sedlo

Oldřiška Ciprová je nadaná a poměrně všestranná autorka, od které jsem četla již řadu historických románů. Kromě nich se ale věnuje i tvorbě pro děti, především dobrodružným románům pro začínající čtenáře, ideálně pro první stupeň. Protože dcera čte čím dál lépe, končí teď první třídu, hledám pro ni knížky, které ji budou bavit a zároveň se jí budou dobře číst. Novinka Kůň a já: Vzácné sedlo proto nemohlo v naší knihovničce chybět.

O čem je knížka Kůň a já: Vzácné sedlo

Tato útlá knížka je určena dětem na prvním stupni, ideálně druhá až čtvrtá třída. Hlavní hrdinka Adélka se chystá na prázdniny a snaží se přitom vyrovnat s velkou změnou v jejich rodině. Tatínek si našel novou paní a Adélku s maminkou opustil. Dívka mu to má za zlé a nechce mu odpustit. Bojí se nechávat maminku samotnou, aby jí nebylo smutno.

Adélka miluje koně a touží chodit do kroužku, kde se o ně bude starat a jezdit na nich. Jenže v nové situaci maminka počítá každou korunu a nemůže si takový kroužek dovolit zaplatit. Nakonec se Adélka vysněného „koníčku“ dočká – kroužek jí zafinancuje tatínek. A děti si mohou přečíst o tom, jak nastoupí do jezdeckého klubu a přátelí se nejen s novými kamarády, ale i s koňmi.

Když se na víkendovém jezdeckém kurzu ztratí vzácné a drahé sedlo, vypukne pozdvižení. Adélka se bojí, že vše odnese jejich skvělá vedoucí, a tak začne po viníkovi pátrat. Jak to dopadne?

Můj názor:

Tato knížka je velmi poutavá, a to od samého začátku. I když je v anotaci psáno, že se jedná o detektivní příběh, zápletku se ztraceným sedlem začne Adélka řešit až na samém konci. Pokud by tedy děti hledaly skutečně tu napínavou detektivku, budou možná zklamané. Faktem ale je, že příběh je krásný a poutavý i bez velkého detektivního vyšetřování. Díky tomu, že se Adélka vyrovnává s rozvodem rodičů, může knížka pomoci i dětem, které si prochází podobnou situací. Z vlastní zkušenosti vím, že děti to nesou různě, ale nikdy ne právě dobře. I z toho důvodu jsem za tuto knížku ráda, protože moje dcera se také s tímto stále vyrovnává.

Celá knížka je napsána velice čtivě a čte se velmi snadno. Dospělý ji slupne jako malinu během jednoho večera. Malým čtenářům, v tomto případě tedy spíše čtenářkám, dá zabrat o něco víc, ale i tak se jim bude číst velmi snadno a zlehka. Co oceňuji, je spousta informací o koních a koňském prostředí, které se zde děti dozví. Jako malá jsem hltala příběhy z koňského prostředí (vzpomínám název Hříbě jménem Hvězda), ale tolik informací na jednom místě v nich rozhodně nebylo. Pokud děti zajímají koně a chtějí se o nich dozvědět nové informace nenásilnou formou, knížka Kůň a já: Vzácné sedlo je skvělou volbou.

Proč koupit dětem knížku Kůň a já: Vzácné sedlo

  • Poutavý příběh pro děti z prostředí jezdeckých stájí
  • Dozví se plno zajímavých informací o koních
  • Nechybí zde ani drobná detektivní zápletka – je ale až v poslední čtvrtině knížky
  • Knížka je vhodná spíše pro dívky, ale bavit by mohla i kluky
  • Vhodná pro druhou až čtvrtou třídu
  • Text doplňují veselé ilustrace
  • Skvělá knížka pro děti, jejichž rodiče se rozvádí – pomůže v těžkých chvílích, kdy se děti s rozvodem rodičů vyrovnávají 

Kde koupíte knížku Kůň a já: Vzácné sedlo

Knížku Oldřišky Ciprové Kůň a já: Vzácné sedlo vydal nakladatelský dům Grada v edici Bambook. Zakoupit ji můžete přímo na jejich stránkách – obvykle za zvýhodněnou cenu, nebo v jakémkoliv jiném dobrém knihkupectví. 

Já nakladatelství Grada moc děkuji za recenzní výtisk.  

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *