zubní pasty pro děti
Dětský svět Péče o dítě Velké srovnání Zdraví

5 tipů na nejlepší zubní pasty pro děti

Vybrat správnou zubní pastu pro dospělého či dokonce pro dítě, může být při dnešní nabídce nepřeberného množství druhů celkem zapeklitá záležitost. Podle jakých kritérií vybírat? Výrobce, suroviny, způsob výroby, konzistence, chuť, účinnost, cena či dostupnost?  Jestliže vybíráme zubní pastu pro dítě, nepochybně budeme chtít tu nejlepší, nejúčinnější a nejpřírodnější.

V tomto článku vám představíme pět nejlepších zubních past pro děti od různých výrobců. Budeme hledat, co mají společného, co rozdílného, v čem je jedna horší a jiná naopak lepší a proč bychom té které měli dát přednost.  

My jsme se rozhodli vybírat výhradně přírodní zubní pasty. A proč právě přírodní? Z mnoha důvodů. Přírodní zubní pasty jsou šetrnější k životnímu prostředí, ale především k zubům jako takovým. Přírodní pasty neobsahují průmyslová pěnidla, nejsou v nich umělá barviva, parfemace a další chemikálie. Stručně řečeno, mají jemnější složení. 

Na trhu je již dnes mnoho druhů a vybrat si není jednoduché. My jsme vybrali pět druhů různých přírodních zubních past, které vám představíme a poradíme, jak správně vybrat dětskou přírodní zubní pastu, která bude vašemu dítěti vyhovovat.    

5 x nejlepší zubní pasta pro děti

Urtekram Dětská zubní pasta tutti frutti BIO (75 ml) Bez fluoru 

Zubní pasta od Urtekram je pro děti ideální už jenom pro svoji ovocnou příchuť. Pro laika je důležité základní složení (to vědecké, uváděné v latině nám příliš neřekne). Základní složkou této dětské zubní pasty je prášková křída ze dna moře, díky níž má pasta jemnou přírodní našedlou barvu. Tato prášková křída je stará milióny let. Dále pak obsahuje velké množství aloe vera, která se stará především o dásně, chrání je a pečuje o ně. Myrha, též obsažená v této dětské zubní pastě, pak slouží k jemné desinfekci. Jak je uvedeno v názvu – pasta neobsahuje fluorid sodný. 

Lavera Dětská zubní pasta BIO (75 ml) 

Dětská zubní pasta Lavera bude u vašich dětí oblíbená nejen díky svému hravému obalu s dětským motivem, ale také pro svou úžasnou ovocnou chuť. Hlavními složkami této pasty jsou výtažky z Bio měsíčku, Bio lékořice a vápník. Tyto ingredience působí protizánětlivě, hojivě a mají regenerační účinky. Přírodní složení dětské zubní pasty Lavera pomáhá odstranit bakterie, které způsobují vznik zubního kazu, účinně odstraňuje zubní plak a chrání dásně před mechanickým poraněním. 

Weleda Dětský zubní gel (50 ml) – Nejlepší pro první zoubky

Weleda je další z přírodních produktů určených pro šetrnou a účinnou péči dětských mléčných zubů a dásní. Tento je určený těm nejmenším. Jedná se o gel pečující o první zoubky výhradně přírodní cestou. Receptura tohoto gelu má certifikaci kvality NaTrue a je vyvinuta ve spolupráci se zubními lékaři. Chutná po mátě a fenyklu a hlavními složkami jsou extrakt z měsíčku v Bio kvalitě a oxid křemičitý. Extrakt z měsíčku posiluje dásně a oxid křemičitý pak čistí a zabraňuje tvorbě zubního kazu. Přírodní zubní gel Weleda neobsahuje fluorid, umělá sladidla ani žádné další dráždivé složky. Není tedy nutné se čehokoliv obávat, pokud při čištění dojde ke spolknutí. 

Jack n’ Jill Dětská zubní pasta – borůvka BIO (50 g) – Vhodná již od 6 měsíců

I tato dětská zubní pasta je 100% přírodní a je určena pro opravdu ty nejmenší. Pro děti již od 6 měsíců. Má příchuť ovoce v Bio kvalitě. Součástí je extrakt z Bio měsíčku lékařského, zajišťujícího jemnou péči o dásně. Důležité je rovněž i hypoalergenní složení, zabraňující vzniku zubního kazu. Zubní pasty Jack n´ Jill neobsahují SLS/SLES, cukr, fluoridy, lepek, geneticky modifikované suroviny, umělé konzervanty ani barviva. Obal neobsahuje PVC, ftaláty ani BPA. Neobsahují žádné živočišné suroviny a nejsou testovány na zvířatech. Jsou tedy vhodné i pro vegany. 

Hydrophil Mátovo-citronová zubní pasta v tabletách – bez fluoru (130 ks)

Zubní pasta v tabletkách je poněkud netradiční a bude vhodná spíše pro větší děti, které si se zubním kartáčkem umí již dobře poradit a správně pochopí postup při čištění zubů s tabletkou, který ovšem není nijak náročný. Tabletka se jednoduše rozkouše, přičemž spolu se slinami vytvoří jemnou pěnu. Navlhčeným kartáčkem se pak zuby snadno vyčistí. Tato varianta péče o chrup je ideální zejména na cestách. A jaké je složení? Soda bicarbona (jedlá soda) upravuje správnou hodnotu pH, povrchově aktivní látka surfaktant snižuje povrchové napětí zubů a zlepšuje distribuci fluoridu sodného v ústech, oxid křemičitý s jemnými abrazivními a bělícími schopnostmi pomáhá narušit a zničit skvrny na zubní sklovině, skvělým přírodním zahušťovadlem je mikrokristalická celulóza a extrakt z máty peprné má antibakteriální a antiseptické účinky.

Varianta pasty s mátou a citrónem neobsahuje fluorid

Jak vybrat zubní pastu pro dítě

Chceme-li vybrat správnou přírodní dětskou pastu, měli bychom si všímat několika důležitých kritérií.

Především pro jaký věk dítěte je pasta určena a je-li vhodná pro mléčný chrup. Dále způsob použití a chuť, která je pro děti často hlavní prioritou. Dalším kritériem jsou pochopitelně suroviny a jejich zpracování.

Produkty v Bio kvalitě jsou přísně kontrolovány a jsou opatřeny certifikací – například evropskou certifikací NaTrue.  

Při výběru může být důležitá i informace, že při výrobě nedochází k testování na zvířatech a produkt neobsahuje žádné živočišné přísady.

V neposlední řadě může být kritériem i obal. Nejenom jeho vizuální provedení, ale především z čeho je obal vyroben, neobsahuje-li PVC, ftaláty a jiné chemické přísady.

Důležitá je samozřejmě i informace o tom, zda je produkt hypoalergeníJedním z kritérií při výběru pak může být i cena produktu. 

Pokud vás zajímá, na co všechno si dát u výběru dětské zubní pasty pozor a jak je rozlišovat, podívejte se na článek, který vás výběrem pečlivě provede a vysvětlí, co by v zubní pastě pro děti nemělo vůbec být a co ano, ovšem v jakém množství. Snadno pak vyberete zubní pastu pro děti i bez našeho srovnání, pokud tedy už nemáte některou z našeho výběru vyhlédnutou.

Mohlo by se vám také líbit...

3 komentář

  1. […] pastě sáhnout, podívejte se na náš článek, ve kterém jsme otestovali a porovnali různé přírodní zubní pasty pro děti. Vybrali jsme pak pět nejlepších, které jsou pro děti nejvhodnější a z hlediska jejich […]

  2. […] jsou vhodné a jaké v našem testování vyšly jako ty nejlepší, mrkněte se na náš článek 5 tipů na nejlepší zubní pasty pro děti. Najdete tam další varianty, které dětem chutnají, jsou bez chemických přísad a navíc vám […]

  3. […] vás i další dětské přírodní a BIO zubní pasty? Podívejte se na celé naše srovnání a vyberte svým dětem tu […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *