Dětský svět Imunita

Jak posílíte imunitu svého dítěte? Máme pro vás 8 ověřených rad!

Nastává podzim – období plné nemocí. Odnášejí to dospělí, ale především malé děti. Pokud chcete, aby mělo vaše dítě silnou imunitu a chodilo pravidelně do školky, aniž byste každý druhý týden vysedávali v čekárně pediatra, přečtěte si našich 8 rad pro posílení dětské imunity.

1 Správná výživa pro posílení imunity

Vzhledem k tomu, že 70% buněk imunitního systému se nachází ve střevní sliznici, je důležité, aby mělo vaše dítě pestrou a vyváženou stravu. Pokud budete nabízet přeslazené kapsičky, jogurty s gumovými medvídky, rádoby zdravé přeslazené cereálie k snídani či sladké „mléčné“ dezerty k svačince, příliš svému dítěti nepomůžete.

Zvolte raději kvalitní potraviny. Nabízejte pokud možno čerstvé ovoce a zeleninu. Pokud dítě nechce čerstvé ovoce, zkuste mu přesnídávku nebo smoothie vyrobit sami. Vhodit pár jablek a banán do mixéru nebo do hrnku, a prohnat ručním mixérem, je rychlé a bez námahy, a vaše dítě při tom dostane plno vitamínů.

Nezapomínejte na vitamín D (v dalším článku si povíme, v čem je obsažen a jak ho nahradit, pokud nechcete podávat dítěti obvyklý Vigantol na předpis). Připravujte stravu z kvalitního masa a ryb a nezapomínejte na obiloviny. K snídani místo přeslazených cereálií můžete nabídnout obilné kaše ozdobené čerstvým ovocem.

2 Posílení imunity pohybem

Také pohybem především na čerstvém vzduchu vaše dítě posiluje svou imunitu. Vymýšlejte proto aktivity venku – na podzim se mohou děti učit jezdit na kole či odrážedle, dobře se zabaví i na dětském hřišti plném houpaček a skluzavek. A pokud se vám na hřiště nechce, postačí pravidelná procházka do přírody. Můžete s dětmi sbírat kaštany, žaludy, trhat šípky a podobně. Kromě zdravého pohybu to bude i zábava a ještě se něco nového naučí.

3. Dostatek slunce

Slunce je nejvýznamnější zdroj vitamínu D. Ten patří k důležitým látkám zabezpečujícím správné fungování imunity. Lidský organismus získává vitamín D především pohybem na slunci. Je však potřeba chránit se před UV zářením. Pokud však slunce na podzim nepálí příliš silně, je vhodné pohybovat se na slunci pokud možno bez těchto krémů. I ochranné faktory před UV zářením brání sluníčku dostat se ke kůži a omezují příjem vitamínu D.

4. Přiměřená hygiena pro silnou imunitu

Aby si dítě vytvořilo pevnou imunitu, potřebuje se setkávat i „se špínou“. Pokud tedy všechno dezinfikujete, přehnaně umýváte a používáte často antibakteriální ubrousky či gely na ruce, bude vaše dítě v kolektivu k onemocnění náchylnější.

5. Dostatek kvalitního spánku

Batole by mělo spát 12-14 hodin denně. Bez spánku není možné zabezpečit dostatečnou regeneraci celého dětského organismu a tudíž ani imunity. A tím myslíme skutečně kvalitnín spánek, ne jen takové to spaní plní převracení, buzení a hledání dudlíku.

6. S antibiotiky opatrně, snižují obranyschopnost

Antibiotika jsou noční můrou snad každé maminky. Ničí sice škodlivé bakterie, ale zároveň i miliardy „dobrých“ bakterií, čímž oslabují a narušují rozvoj přirozené obranyschopnosti. Až 80% onemocnění dětí v předškolním věku jsou virového původu a užívání antibiotik je při jejich léčbě zbytečné.

Co dělat, když vám lékařka napíše pro dítě antibiotika? Většina pediatrů už dnes přistupuje ke krevnímu testu. Píchne dítě do prstu, odebere pár kapek a během 15 minut zjistí, jakého původu je onemocnění. Snadno tak zjistí, zda je nutné psát antibiotika, či nikoli.

Pokud to váš pediatr ještě nedělá, vyžádejte si tento test i za cenu, že budete muset do laboratoře. Vyplatí se to. Neoslabíte zbytečně imunitní systém vašeho dítěte antibiotiky.

7. Prebiotika a probatika, šikovní pomocníci při posílení imunity

Prebiotika podporují aktivitu střevní mikroflóry, pro zdraví příznivě působících mikroorganismů. Prebiotika i probiotika jsou přítomna v běžné pestré stravě, ale je možné dokoupit je i ve formě prášku, který rozmícháte dítěti v mléce či čaji. Probiotika se doporučují podávat také současně s antibiotiky, aby ihned regenerovaly střevní mikroflóru, kterou antibiotika narušují.

8. Návyky získané v rodině

Dítěti mohou s ochranou jejich imunity pomoci i různé návyky, které získává od narození v rodině. Ideální je nastavit si postupně během růstu pravidla, která budete všichni v rodině dodržovat a dávat tak dětem dobrý příklad.

Jaká pravidla to mohou být?

  • Vždy po příchodu domů si umyjte ruce mýdlem a vodou
  • Po použití WC (nočníku) si umyjte ruce mýdlem a vodou
  • Naučte děti, jak si správně mýt ruce – rozetřete mýdlo i mezi prsty, vyčistěte nehty a pak opláchněte
  • Bačkory a boty ukládejte do botníku
  • Ovoce i zeleninu před jídlem omyjte
  • Nenoste doma stejné oblečení, jako venku. Naučte děti převlékat se, a to i při příchodu ze zahrady nebo ze školky
  • Každé ráno i každý večer před spaním vyvětrejte pokoje a nechte do nich proniknout čerstvý vzduch i sluneční světlo
  • Při kýchání používejte papírový kapesník, pokud jej nemáte, přikryjte si nos a ústa předloktím. Nepoužívejte na zakrývání dlaně. Pokud tak učiníte, ihned si ruce omyjte mýdlem a vodou, ať nešíříte bakterie dotykem dál.
  • Papírové kapesníky použité k otření nosu ihned vyhazujte
  • Plánujte si týdenní jídelníček, snadněji tak dosáhnete pestré stravy pro sebe i děti
  • Vařte společně, aby si děti osvojily zdravé stravovací návyky. Bude je to bavit a něco nového se naučí. A nebojte se, kuchyň pak uklidíte a umyjete.

Líbil se vám článek? Byl pro vás dostačující, nebo vám v něm něco chybělo? Napište nám to do komentáře.

Příště se můžete těšit na jídelníček batolete, který pomůže posílit jeho imunitu, a také na článek o vitamínu D důležitém pro zdraví a silnou imunitu dítěte.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *