Cesta k těhotenství

Stále se vám nedaří otěhotnět? Poradíme vám, na koho se obrátit v případě neplodnosti

Snažíte se již delší dobu přijít do jiného stavu, upravila jste svůj jídelníček, cvičíte, pijete bylinkové čaje, berete vitamíny a vytoužené dvě čárky na těhotenském testu se stále neobjevují? Je na čase obrátit se na odborníky. Jaká vyšetření byste měla podstoupit? A musí na nějaké vyšetření i váš partner? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Neplodnost? Je čas na návštěvu gynekologa

V první řadě byste měla navštívit svého gynekologa, který provede základní vyšetření a v mnoha případech tak i odhalí příčinu neplodnosti, případně vám později vypíše doporučení do centra asistované reprodukce. Gynekolog zpravidla provede běžnou prohlídku, zkontroluje ženu ultrazvukem a nechá nabrat pro laboratoř krev a také stěr z pochvy. Těmito vyšetřeními může zjistit například poruchu ovulace, poškození vejcovodů, záněty či srůsty, nebo příliš vysokou či nízkou hladinu hormonů. V případě, že u ženy žádný problém neobjeví, zpravidla doporučí i návštěvu lékaře jejímu partnerovi.

Co když neplodnost ovlivňuje muž?

Partner dostane od ženina gynekologa doporučení k návštěvě urologa. Ten muže prohlédne, a v případě, že nezjistí žádný problém, doporučí ještě vyšetření spermiogramem. To znamená, že muž odevzdá ejakulát a v laboratoři zhodnotí počet spermií na mililitr ejakulátu, celkový počet spermií v ejakulátu, jejich pohyblivost a také tvar. Pokud nejsou výsledky příliš špatné, doporučí lékař užívání vitamínů, zaléčí případný zánět a podobně.

Samozřejmě tato vyšetření nejsou pro muže příliš příjemná, ale v případě, že se snaží se svou partnerkou založit rodinu, měli by odložit stud a předsudky, a lékaře navštívit. Mnohdy se ukáže, že se jedná o malý problém, který po vyléčení přestane bránit přirozenému početí.

Nejčastější zjištěné obtíže neplodnosti – anovulační cykly

Jedním z nejčastější problémů při řešení neplodnosti jsou v současné době tzv. anovulační cykly. To jsou menstruační cykly, při kterých není vajíčko z vaječníku vypuzeno, a tedy nedochází k ovulaci. Velmi často to bývá způsobeno dlouholetým braním antikoncepčních pilulek. Zde existuje celkem jednoduchá léčba s vysokou účinností, a to stimulace uvolňování vajíček z vaječníků prostřednictvím pilulek Clostilbegytu. Tento přípravek není volně prodejný, ale musí jej ženě předepsat její ošetřující gynekolog.

Jak funguje Clostilbegyt při léčbě neplodnosti

Při léčbě žena podstupuje pravidelné kontroly ultrazvukem, díky nimž lékař určuje dávkování a sleduje účinek léku. Žena bere Clostilbegyt přibližně 5 až 7 dní v první polovině menstruačního cyklu, kdy stimuluje dozrávání folikulů. Léčba Clostilbegytem je ovšem možná pouze šestkrát. Poté vám ošetřující gynekolog vypíše doporučení do centra asistované reprodukce.

Co se bude dít, pokud začnete docházet do centra asistované reprodukce? Jaké možnosti máte k dispozici? Co je to IUI a IVF? To vše se dozvíte již brzy v dalším pokračování našeho mini seriálu o úspěšném početí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *