Těhotenství

Strašák jménem zamlklé těhotenství – Co o něm víte?

Zamlklé těhotenství je pojem, o kterém se mezi maminkami příliš často nemluví. Přesto se jedná o stav, který se bohužel děje dnes a denně. O co vlastně jde? Jak se zamlklé těhotenství projevuje? A může ho těhotná žena poznat sama?

Zamlklé těhotenství straší všechny maminky

Představte si situaci, kdy na těhotenském testu konečně objevíte dvě vytoužené čárky, a zmocní se vás neskutečný pocit radosti. Už si představujete, jak tuhle novinu budete oznamovat rodičům, přátelům a okolí. Jenže pak přijde zlom: plod se přestane vyvíjet a lékař diagnostikuje missed abortion neboli zamlklé těhotenství. A vás logicky napadne jediná otázka: proč?!

Příčiny zamlklého těhotenství

Za zamlklým těhotenstvím může stát hned několik příčin. Jednou z nich je infekce nebo genetická vada. Výjimkou nejsou ani imunologické poruchy nebo hormonální nevyrovnanost maminky. Těhotenství může samovolně zaniknout i vlivem špatně se vyvíjející placenty, špatným zásobováním miminka krví nebo za ním mohou stát chromozomální vady.

Těhotná žena nic nepozná

Těhotná žena nemůže zamlklé těhotenství odhalit sama. Velmi často se totiž vůbec nijak neprojevuje a skutečnost, že se plod přestal vyvíjet, odhalí až ošetřující lékař na pravidelné prohlídce. Budoucí maminku však mohou doprovázet určité symptomy, díky kterým mohou především hodně vnímavé maminky vycítit, že něco není v pořádku – ne nadarmo se často hovoří o vnitřním instinktu, který senzitivním těhulkám napoví, že se něco děje.

Projevy zamlklého těhotenství

Mezi projevy zamlklého těhotenství patří například špinění, které může být buď velmi mírné, nebo může mít podobu lehkého krvácení. Objevit se může i silnější výtok. Nutno ale dodat, že výtok, špinění i slabé krvácení se u těhotných mohou objevit i bez nějaké zjevné příčiny, takže nelze vždy s jistotou říci, že když se objeví, nutně se jedná o zamlklé těhotenství. Některé maminky, které si zamlklým těhotenstvím prošly, udávají, že u nich zničehonic došlo k vymizení typických těhotenských příznaků – napětí v prsou, nevolnosti nebo citlivosti na pachy.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *