Dětský svět,  Knihy,  Knihy pro děti,  Recenze

Recenze: Babiččina kouzelná zahrádka

Také vaše děti nemají rády zeleninu? Odmítají ji jíst a mají všemožné i nemožné výmluvy, jen aby ji nemusely ani ochutnat? Stejný problém měla se svými ratolestmi nejspíš i spisovatelka Sandra Dražilová Zlámalová, autorka knížek pro děti. A tak se její čtvrtou knížkou stala Babiččina kouzelná zahrádka, která tento problém hravě vyřeší.

Mrkví to jen začíná

Autorka vymyslela dva nové hlavní hrdiny – Elišku a Jakuba, kteří jedou na prázdniny k babičce do Žulových hor. A aby se tam nenudili, tak je babička zaměstná – zaúkoluje je, aby donesli ze zahrádky zeleninu. Děti tedy vyrazí natrhat mrkev do polévky, i když se jim straaaašně moc nechce. Ovšem netuší, že babiččina zahrádka je kouzelná a žijí tam zeleninoví skřítci, víly a draci. A tak se hned při první návštěvě seznámí s Mrkvínkem a Petržílkem a zjistí, že prázdniny u babičky asi nakonec nebudou taková nuda, jak si mysleli.

Naučte děti jíst zeleninu hravou formou

Postupně se děti seznámí s dalšími obyvateli zeleninové zahrádky a zjistí, že kapusta je dobrá, i když vařená může vypadat divně, ředkvičky někdy pálí (protože je očaruje drak Ředkvičák), naučí se ale také, že meloun není ovoce, i když je sladký, že hádat se a pošťuchovat je ošklivé a lepší je podat si ruce, usmířit se a být přáteli, že škodolibost se nevyplácí a plno dalších a dalších zajímavých věcí. 

Otázky a cvičení

Součástí knížky však není jen zábavný text plný krásných příběhů a úžasné hravé ilustrace Marie Koželuhové, které si děti zamilují na první pohled. Za každou kapitolou jsou navíc otázky a cvičení, díky kterým děti namáhají hlavičku, procvičují ruce a rodiče si mohou ověřit, jak pozorně děti poslouchaly, když jim pohádky předčítali.

Postavičky, které si děti zamilují

Ano, přesně tak. Autorka stvořila kouzelné postavičky s vtipnými jmény, které si děti pamatují a díky nimž se naučí znát i zeleninu – kromě Mrkvínka a Petržílka tu najdete Okulína a Cukulína, vílu Kapustinku, siláka Brokoličníka, čarodějnici Celerínu a další postavičky. Věřte tomu, na svých dětech jsem otestovala a úžasem hleděla, jak se najednou dožadovaly zeleniny k obědu i k večeři, vařené i syrové – i když ta syrová zatím vede. Zatím… 🙂

Děti chtějí tuto knížku (ostatně jako i ostatní knihy autorky) číst stále dokola, baví je to, milují i obrázky a sami si knihou listují a komentují obrázky – vypráví si příběhy svými slovy.

Pro koho je kniha určená:

  • Pro dětí od 2-3 let – předčítají dospělí
  • Pro děti od druhé třídy – už si v ní mohou číst sami
  • Pro rodiče dětí, kteří nechtějí baštit zeleninu
  • Pro všechny, kteří milují vtipné a kouzelné příběhy o vílách, skřítcích, dracích a čarodějnicích

Autorka: Sandra Dražilová Zlámalová

Ilustrátorka: Marie Koželuhová

Vydalo: Nakladatelství Grada v edici Bambook

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *