Dětský svět Hračky pro děti Vzdělávání

Co by mělo dítě znát před zápisem do školy – II. část

V minulém článku jsme si představili výčet základních vývojových oblastí, které by měly být u dítěte dostatečně vyzrálé a jedna s druhou v souladu. Pro úspěšný start v základní škole jsou však důležité i dobré pracovní předpoklady a návyky. Jedná se dobře zvládnuté základní společenské, hygienické a bezpečnostní návyky. Chápe, že má nějaké povinnosti, je ochotné je plnit, ale dokáže i pomáhat.

Požadavky školy na znalosti dítěte

Každá základní škola má však jiné požadavky a nároky. Některé škole stačí, když vaše dítě bude vědět celé své jméno a kolik je mu let. Jinde budou chtít i celou adresu, jména rodičů a prověří všechny znalosti a dovednosti, které jsem zmínila výše. Rozhodně se však před zápisem nijak nestresujte. Povídejte si s dítětem o tom, jak je úžasné, že už z něj bude velký školák. Rozhodně je nijak nestrašte. Dosáhnete pravého opaku.  

Pokud jste dočetli až sem a máte pocit, že ničemu z toho nerozumíte, nebo máte stále obavy, že u vašeho dítěte není úplně vše v pořádku, nezoufejte. Jestliže vaše děťátko dochází do mateřské školy, nebo máte individuální domácí výuku s přezkoušením v mateřské škole, nemusíte se ničeho obávat. Paní učitelky věnují opravdu hodně času a sil, aby děti řádně připravily.

Od první chvíle, kdy jde dítě do mateřské školy, je pro tuto velkou změnu v jeho životě krůček po krůčku připravováno. Máte-li tedy nějaké pochybnosti, požádejte paní učitelky o jejich názor. Ve většině případech vás osloví sami učitelé a navrhnou řešení.

Pedagogicko – psychologická poradna a její úloha

Zpravidla se jedná o vyšetření v poradenském zařízení – pedagogicko-psychologické poradně. Společně pak můžete probrat, co je pro vaše dítě nejlepší. Poradna, stejně jako paní učitelka, může doporučit odklad školní docházky, pokud se jedná o nějaký méně významný problém, doporučí různá cvičení, aktivity, takže do zápisu případně do nástupu do první třídy může být problém odstraněn. Odkladu školní docházky se budu věnovat v dalším samostném článku. Tak či onak, konečné rozhodnutí bude na vás, rodičích, zákonných zástupcích. Než však rozhodnutí učiníte, dobře zvažte všechna pro a proti.

Naslouchejte velmi pečlivě radám a názorům odborníků. Pokud doporučí odkad školní docházky věřte, že k tomu mají opravdu mnoho důvodů. Není to žádná ostuda, neohlížejte se na to, že sousedovic Anička bude asi chytřejší a šikovnější než váš Pepíček. Pokud totiž bude mít váš Pepíček dostatek času dozrát, klidně se může stát, že po roce nejenom dožene Aničku, ale dokonce ji i předežene.

Má odklad školní docházky smysl?

Za svou bezmála čtyřicetiletou práci s dětmi a mezi dětmi, jsem zažila i mnohá špatná rozhodnutí, která se bohužel velmi negativně podepsala na dětech. Jejich přístupu ke škole jako takové, k motivaci učit se nové věci. Byly to děti, které díky špatnému rozhodnutí opakovaly hned první třídu, potýkaly se s problémy minimálně po celou docházku do základní školy. Zažila jsem děti, které se nám po týdnu či dvou vrátily zpět do mateřské školy a věřte, že to pro křehkou psychiku dítěte není vůbec dobré. Znamená to obrovský neúspěch, který může způsobit dítěti problémy po mnoho dalších let.

Na závěr mám pro vás pár tipů na zábavné rozvíjející hry a hračky pro předškoláky, které vám pomohou rozvíjet děti zábavnou formou.

Tipy na hry a hračky, které pomohou rozvoji dítěte

Eduludo – Perlix – hra s počítadlem

Hra je určena pro věkovou kategorii 4 – 8 let. Obsahuje 1 počítadlo a 20 oboustranných karet. V horní části každé karty jsou 4 prvky, které se musí spočítat na obrázku. Pro každý prvek je na počítadle jedna řada barevných kuliček a cílem je zjistit kolik jednotlivých prvků se nachází na obrázku a zaznamenat jejich počet na odpovídajících řádcích počítadla. Co se mi na této hře líbí nejvíce je fakt, že s dítětem hraje i dospělý. Nejen, že se odreagujete od běžných povinností dospělých, budete mít dobrý pocit, že se svému dítěti věnujete, ale hlavně zjistíte, jak na tom váš předškolák je před zápisem s počítáním.

Eduludo – Topologix

Ideální hra pro zlepšení rozvoje řeči, procvičování předložek, tvoření vět a rozvoj zrakové percepce, to je Topologix. Hra obsahuje základní dřevěnou desku, 5 dřevěných žetonů a 20 herních karet. Úkolem dítěte je určit polohu všech pěti zvířat a rozmístit jejich žetony správně do herní mřížky. Rozvíjí prostorovou orientaci. Děti snadno pochopí, kde je vpředu, vzadu, dole, nahoře, uprostřed.

Georello Farm

Tuto stavebnici ocení spíše chlapci. Je to mnohotvárná, konstrukční, převodová stavebnice. Obsahuje 60 kusů ozubených perforovaných desek, os, převodových kol a figurek domácích zvířat a stromů. Dítě jednotlivé díly skládá do sebe dle své fantazie a poté pomocí kličky uvede celý mechanismus do pohybu. Naprosto ideální pro rozvoj jemné motoriky, tvořivosti, fantazie a kombinačního myšlení. Vhodná pro děti od 4 let.

Woolfy – kooperativní hra

Tato hra je vhodná proděti od 5 let a ve Velké Británii získala cenu Imagination Gaming Awards 2020. Všichni hráči hrají společně proti vlkovi a cílem hry je co nejrychleji postavit cihlový domeček a ukrýt do něj tři prasátka před vlkem dříve, než je chytí.  Opět výborná hra pro předškoláky na rozvoj pozornosti, matematických schopností, ale především schopnosti kooperace.

Příběhy z karet – Tajemný les

Na závěr si vám dovolím představit „kouzelné“ karty. Jedná se o 36 obrázkových karet podle nichž může vypravěč sestavit svůj vlastní příběh. Vypravěč si vybere 3 karty – začátek, prostředek a konec příběhu. Může vymýšlet nejrůznější kombinace postav, rekvizit apod. Dle vlastní fantazie a momentální inspirace. Tato hra rozvíjí volnou hru, fantazii, slovní zásobu, karty jsou vhodné i pro logopedická cvičení. Jsou ilustrovány Melissou Sweet a já jsem přesvědčena, že si užijete společně spoustu legrace a zábavy.

Zdroj: Mgr. Marcela Zajícová, Předškolní poradna

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *