Dětský svět Velké srovnání

5 x nejlepší dětská autosedačka pro rok 2022

Bezpečnost našich dětí je vždy na prvním místě, a to platí dvojnásobně při cestování. Ať už autem jezdíte jen po městě nebo se vydáte na výlet přes celou republiku nebo do zahraničí, je správně vybraná dětská autosedačka tou nejlepší investicí. Autosedačka musí být ovšem nejen bezpečná, ale také pro vaše dítě pohodlná. Na trhu je mnoho různých typů a my jsme pro vás vybrali 5 nejlepších a nejlépe hodnocených autosedaček.

5 tipů na dětské autosedačky

Autosedačka BRITAX RÖMER Adventure 2022 Cosmos Black

Autosedačka BRITAX RÖMER Adventure se vyznačuje svou nízkou hmotností, takže ji snadno můžete přenášet mezi auty. Je nejen bezpečná, ale také pohodlná, má nastavitelnou ergonomickou opěrku hlavy a vedení pásů. Měkké polstrované boční opěrky chrání dítě proti nárazu. Autosedačka se poutá 3bodovým bezpečnostním pásem od automobilu. Celý potah autosedačky navíc snadno sundáte a vyperete. Tato autosedačka je vhodná pro děti s váhou 15 až 36 kg.

Autosedačka Cybex Aton 5 2022

Autosedačka Cybex Aton 5 navazuje na své předchůdce, kteří byli vítězi v testech autosedaček organizace Stiffung Warentest. Má odnímatelnou vnitřní vložku pro polohu vleže, 8poziční výškově nastavitelnou opěrku hlavy s integrovaným vedením pásů, lineární ochranu při bočním nárazu a integrovanou XXL sklápěcí sluneční stříšku s UPV50+ ochranou před sluncem. Všechny tyto vlastnosti dávají vzniknout dokonalé dětské autosedačce i pro předčasně narozené a velmi malé děti. Autosedačka poskytuje ideální úhel sezení a zajišťuje, že jsou hlava, krk a hrudník perfektně zarovnané, čímž se snižuje riziko zadušení při přepadnutí hlavy dítěte dopředu. Sedačku lze ve vozidle připevnit pomocí bezpečnostního pásu nebo volitelné základny. Autosedačka je vhodná pro děti od narození do 13 kg.

Autosedačka BRITAX RÖMER Trifix 2 i-Size 2022 Storm Grey

Autosedačka BRITAX RÖMER Trifix 2 i-Size 2022 je vhodná pro děti s výškou od 76 do 105 cm. Snadná a bezpečná instalace je zajištěna díky integrovaným kotevním bodům ISOFIX a hornímu upevňovacímu popruhu, zatímco optimální sedací oblast garantuje dostatek místa pro rostoucí dítě od 15 měsíců do zhruba 4 let. Integrované technologie SICT inside chrání vaše dítě před bočním nárazem. V případě nárazu patentovaný systém otočného spoje směřuje sílu v první řadě dolů, dovnitř sedadla, a následně jemněji vpřed, čímž významně snižuje riziko zranění hlavy a krku. Kvalitně polstrované neoprenové pásy se snadno přizpůsobí hrudi dítěte. Pomáhají omezit jeho pohyb při nárazu a v kombinaci s 5bodovým bezpečnostním pásem poskytují ještě větší pohodlí. Autosedačka se pyšní čtyřmi naklápějícími polohami, které zajistí vašemu dítěti bezproblémové cestování.

Autosedačka Joie Stages 2022 Grey flannel

Autosedačka Joie Stages 2022 získala ocenění za praktičnost a design a je vhodná pro děti od narození až do 25 kg. Tato neuvěřitelně flexibilní sedačka je bezpečná, pohodlná a chytrá, jelikož v sobě ukrývá možnost používat ji až do zhruba 7 let věku dítěte. Autosedačku můžete používat v bezpečnější pozici, tedy proti směru jízdy, pro děti až do hmotnosti 18 kg. Uchycení po směru jízdy je vhodné pro děti o hmotnosti 9 až 25 kg. Tato autosedačka navíc nabízí vynikající ochranu při bočním nárazu a skořepinu zesílenou ocelovými prvky. Pro maximální pohodlí je připraveno velké množství odnímatelných polstrování a možnost polohovat sklon autosedačky do 4 pozic. Samozřejmostí je nastavení výšky pásů a podhlavníku zároveň bez nutnosti provlékání pásů. Výškové pozice autosedačky nastavíte snadno a rychle jednou rukou. Jako bonus má autosedačka luxusní polstrovaný potah z vysoce kvalitních materiálů, zabudovanou vnitřní ventilaci a postranní síťované kapsy na drobnosti.

Autosedačka Cybex Solution Z-fix Plus

Autosedačka Cybex Solution Z-fix Plus nabízí optimální ochranu při cestování pro děti zhruba od 3 do 12 let s hmotností 15 až 36 kg. Vyniká širokým rozsahem svých inovativních funkcí. Lineární ochrana při bočním nárazu napomáhá absorbovat sílu nárazu z boku ve velmi brzké fázi. 12poziční výškově nastavitelná opěrka hlavy se dokonale přizpůsobí vašemu dítěti a zajistí maximální bezpečnost. Autosedačku lze používat s i bez ISOFIXu, který ovšem nabízí vylepšenou bezpečnost, stabilitu a snadnou instalaci. Díky integrovanému ventilačnímu systému umí autosedačka udržovat pohodlnou tělesnou teplotu vašich dětí i během horkých dní. Naklápěcí opěrka zad se dokonale přizpůsobí sedadlu ve vozidle.

Jak vybrat dětskou autosedačku

Vybrat dětskou autosedačku rozhodně není lehkou záležitostí. Je třeba brát zřetel na mnoho vlastností a uvědomit si, co je pro vás důležité a jaké funkce můžete případně oželet nebo byste je vůbec nevyužívali. Pojďte si s námi projít hlavní parametry, které je vhodné při výběru autosedačky pro vaše dítě zvážit.

Typy autosedaček

Dětské autosedačky se zpravidla rozdělují podle hmotnosti dítěte do následujících skupin:

  • dětské autosedačky od narození do 10 kg, odpovídají věku zhruba do 1 roku,
  • autosedačky od narození do 13 kg, odpovídají věku od 1 roku do 1,5 roku,
  • autosedačky pro děti od 9 kg do 18 kg, odpovídají věku od 1 roku do 4 let,
  • dětské autosedačky od 15 kg do 25 kg, odpovídají věku od 3 let až do 7 let,
  • autosedačky od 22 kg do 36 kg, odpovídají věku od 6 let do 12 let.

Kromě uvedených kategorií můžete ovšem zakoupit i tzv. rostoucí autosedačky, které zpravidla pokryjí alespoň dvě uvedené kategorie.

Pořizovací cena dětské autosedačky

Pořizovací ceny dětských autosedaček mají opravdu velké rozpětí. Obecně platí, že dražší jsou ty autosedačky, které pokrývají více kategorií. V každém případě se nevyplatí na bezpečnosti při cestování vašich dětí šetřit. Kupte raději dražší model, ale s dobrým hodnocením z crash testů a robustní bočnicí chránící při bočním nárazu. Kupovat autosedačku z druhé ruky se nedoporučuje zejména proto, že nevíte, zda nepochází z bouraného auta či není nějak jinak poškozena. Ovšem představuje to na druhou stranu výrazně levnější variantu než koupě nové autosedačky.

Zdroj: Pixabay.com

Bezpečnostní testy autosedaček

Každá autosedačka, u které uvažujete o koupi, by měla být testována pomocí crash testů a splňovat bezpečnostní standardy stanovené evropskou normou ECE R44 a doplňující normou ECE R129 i-Size. Ta vyžaduje používání autosedaček proti směru jízdy minimálně do 15 měsíců věku. Testuje se i ochrana při bočním nárazu. Pokud vyberete autosedačku, která splňuje obě uvedené normy, budete mít jistotu, že jste vybrali kvalitní a bezpečný výrobek.

Způsob upevnění v autě

Autosedačku lze upevnit buď pomocí bezpečnostních pásů v autě nebo prostřednictvím systému ISOFIX. Uchycení pomocí pásů ve vozidle není zcela pevné a má určitou vůli. Upevnění pomocí ISOFIXu je rozhodně stabilnější a tedy i bezpečnější a většina nových aut má již ISOFIX základu zabudovanou. Lze ji ale také přikoupit a trvale do auta připevnit.

Polohování autosedačky

Polohování autosedačky je vítanou funkcí zejména u dlouhých cest. Oceníte možnost sedačku sklopit a vytvořit tak pohodlnější pozici pro spánek. Důležitá je možnost polohování opěrky hlavy, díky čemuž může autosedačka doslova růst s dítětem. Některé modely mají také nastavitelnou loketní opěrku. Otočení autosedačky proti směru jízdy mnohem lépe chrání krční páteř dítěte při nehodě. Některé sedačky mají místo pětibodového pásu tzv. pultík, který je upevněn v automobilu pásem. Ten dítě objeme z přední strany, což mu sice omezí pohyblivost, ale vytvoří zároveň plochu, na které si může během cestování hrát.

Doplňky k autosedačkám

K většině autosedaček je samozřejmostí možnost dokoupit náhradní potahy. Vybrané modely můžete doplnit také vlastním držákem na pití. Rodiče ocení doplňkové vnitřní zrcátko, aby měly děti stále pod kontrolou. Pro pohodlné cestování můžete zakoupit také kapsáře a organizéry, aby měly děti na dosah oblíbené hračky, svačinku či pití a k ochraně proti slunečnímu záření jsou vhodné clony na boční okénka.

Tipy pro správné cestování autem s dětmi

Nezapomeňte, že autosedačky jsou povinné, dokud dítě nedosáhne alespoň 36 kg a zároveň výšky 150 cm. Vždy je zásadní správné upevnění a používání autosedačky, jinak se jejich účinnost výrazně snižuje. Při nesprávném či nedostatečném upevnění autosedačky snáze dojde při nehodě ke zranění, proto vždy postupujte dle návodu. V případě, že k nějaké nehodě dojde, nechte autosedačku následně vždy zkontrolovat a opravit, abyste si mohli být jisti i nadále její bezpečností a 100% funkčností.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *