Dětský svět Hračky pro děti Recenze

Recenze: Malý archeolog – vykopejte si svého dinosaura

Jako malá jsem toužila být archeoložkou. Moje děti (3 a 5 let) zatím tyto ambice nemají, ale dinosauři je baví. Film Hurá do pravěku znají skoro nazpaměť a „vykopávat“ předměty ze sádry či pískového bloku je prostě baví. Už v loňském roce se nám dostala do ruky podobná experimentální hra – myslím z Pepca a bavila dceru (i maminku). A tak Ježíšek přinesl rovnou dvě – jednu pro syna a jednu pro dceru. Byly trochu jiné, náročnější, určené dětem od šesti let. Jak se s tím popraly moje o něco mladší děti? A co nakonec „vykopaly“?

Dig and Discover – Triceratops a Stegosaurus

Ježíšek nám přinesl Triceraptora a Stegosaura. Dětem je celkem jedno, jak se dinosauři nazývají, podstatné je, že mohou mlátit kladívkem a majzlíkem do sádrového kvádru. Jak to tedy probíhalo?

Součástí hry je sádrový kvádr ukrývající odlitek dinosaura. K tomu je plastové kladívko, plastový majzlík a plastový štěteček, kterým sádru z kousků dinosaura rozhodně neodstraníte. Plastovým kladívkem a majzlíkem bohužel také nejde moc pracovat. I když… takhle hra není jen o poznání a dovednostech, ale i o trpělivosti. A tu my v rodině postrádáme všichni.

Jak dinosaura vykopat

Nakonec jsme problém vyřešili – děti dostaly klasické nářadí, v co nejmenším provedení jsme doma našly. Byly pod neustálým dohledem, aby si neublížily a byla jsem hodně překvapená, jak jim to šlo. Představa, že se klepnou a ublíží si je tak děsila, že se krásně trefovaly kladívkem tam, kam měly. Jelikož nebylo v mých silách „vykopávat“ oba dinosaury najednou a běhat mezi dětmi, dělali jsme je postupně a na jednom jsme pracovali takřka celá rodina.

Aby doma nebyl ze sádry nepořádek, dala jsem dětem kvádr do vyššího pečícího plechu, odkud se pak sádra snadno vysypala. Bylo to praktické i proto, že občas v sádře zůstal nějaký menší kousek – noha, čelist apod. a to by se jinak mohlo ztratit. Doma to člověk snadno vyluxuje a venku se to ztratí v trávě, hlíně, písku atd.

Postup „kopání“ dinosaura

Doporučuji odsekávat kvádřík postupně, od krajů a postupovat směrem do středu. Prvního dinosaura s dětmi dělal tatínek, vzal to s pořádným fortelem a poškodil kostru, kterou pak musel slepit vteřinovým lepidlem. A to už zase není moc vhodné, aby si s tím děti hrály. Jednotlivé kousky dinosaura by se pak měly očistit přiloženým štětečkem, což tedy moc nejde. Je lepší najít nějaký hustější štětec. U loňské sady z Pepca byly nástroje dřevěné a štěteček trochu kvalitnější. Ale ne o moc.

Složení kostry dinosaura

Až bude celá kostra vykopána a očištěna, je potřeba ji sestavit. Šestileté dítě už to možná zvládne, ale my jsme ještě těm našim museli pomoc. Kostra je poměrně křehoučká a spojení na drobné výklenky moc nefunguje. Pokud si děti kostru dinosaura postaví někam na poličku, tak to jde, ale naše ještě malé děti si chtěly hrát, takže se kostry neustále rozpadají a hledáme kousky po celém bytě. Dinosaurus zkrátka složený moc nedrží, takže počítejte s tím, že bude lepší jednotlivé kousky slepit.

Kolik koster dinosaura je v balení

Zatímco u Stegosaura byla jedna velká kostra složená z více kusů a její „vykopání“ bylo celkem náročné na preciznost, v balíčku Triceratops byly dva malí dinosauři. Jedna skládací kostra, tak jako u Stegosaura, jen podstatně menší. A druhá, gumová, fosforeskující, která svítí ve tmě. To se samozřejmě dětem náramně líbilo a hned to šly vyzkoušet.

Proč koupit experimentální hru Dig and discover – Triceratops/Stegosaurus

  • děti baví odkrývat tajemství zalité v sádrovém kvádru
  • naučí se zručnosti s kladívkem
  • trénují trpělivost
  • trénují představivost
  • poznají nový druh dinosaura
  • sestaví si sami kostru dinosaura

Proč nekoupit experimentální hru Dig and discover – Triceratops/Stegosaurus

  • sádra je hodně tvrdá, špatně se do ní tesá (existují hry na stejném principu, které mají měkčí materiál)
  • plastové nástroje nejsou na tesání v sádře vhodné
  • plastový štěteček je na odstraňování sádry z kostry dinosaura absolutně nevhodný
  • plast kostry není poddajný – snadno se při „vykopávání“ zlomí

Kde hru na malého archeologa koupit?

Ač bych vám ráda přidala odkazy přímo na námi testované hry, bohužel je po Vánocích a všude jsou vyprodané. Budu tedy tuto sekci časem aktualizovat. Našla jsem ale několik stejně uzpůsobených her, které jistě vaše děti zaujmou a jelikož některé jsou menších rozměrů, můžete si je alespoň vyzkoušet a budete vědět, zda se pustit do „velkého“ dinosaura.

Vykopávka – svítící dinosaurus/svítící žraločí zub

Na e-shopu Agátin svět jsou k dispozici tyto menší „vykopávky“, na kterých si děti mohou tesání vyzkoušet. Nedostupné jsou tam pak i velké stavebnice/hry, které jsou na stejném principu, jako námi testované hry Dig and discover. Doporučím sledovat a koupit, až obchod hry zase naskladní.

SES Malý archeolog a Kostra T-Rex

Hra Malý archeolog je k dispozici i od značky SES, ve které jsou hlavy dinosaurů. Pokud byste chtěli celou kostru, pak zkuste SES Kostra T-Rex.

Shrnutí

I když nebyla experimentální hra Dig and discover stoprocentně vhodná pro děti (a myslím, že ani pro šestileté), zabavily se s ní dobře a za pomoci dospělých a vhodnějšího nářadí se nakonec dílo podařilo. Hry na tomto principu mohu opět jen a jen doporučit. Budu však hledat vhodnější variantu – z měkčího materiálu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *