Knihy Recenze Zdraví

Jógová terapie – můj tip na propojení zdravého těla a klidné mysli

Jóga – geniální spojení cviků na protažení a zpevnění těla, ale také způsob, jak se zklidnit a navodit rovnováhu těla i duše.  Byla mým věrným průvodcem životem už od nějakých 15-ti let. Tehdy jsem ji cvičila velmi aktivně. Později jsem na ni úplně zanevřela, abych se k ní vrátila v těhotenství. Teď, po další pauze mám pocit, že je nejvyšší čas k návratu. A proto jsem nadšeně sáhla po novince z nakladatelství GradaJógová terapie. Splnila má očekávání?

V první řadě bych měla napsat, že toto není kniha, kterou přečtete na jeden zátah a budete přesně vědět co a jak. V první části se autoři Kristen Butera a Staffan Elgelid věnují spíše teorii. Vysvětlují, co je to jógová terapie, jak se odlišuje od klasické jógy a jak se dá využívat. Osobně jsem se u této části celkem nudila. Mám od střední školy oblíbenou jednu knihu o Kundaliníjóze, kde je v podstatě toto všechno již popsáno, jen jednodušším způsobem pro laiky. Proto si dovedu představit, že kniha Jógová terapie bude skvělá pro cvičitele jógy a ty, kteří se jí věnují profesionálně a vedou kurzy. Pro mě jako pro laika však byla zbytečně složitá.

Stejný názor mám i na její další části…

V těch autoři vysvětlují, jak funguje pohybový aparát, jednotlivé kosti a svaly, jak se tělo učí nové pohyby a jak jsou pohyby propojené s mozkem. Nechybí ani rozvoj soustředění, na které je u jógové terapie kladen zvláštní důraz a v podstatě je to jediné, co mě na této knize oslovilo. To jsem dosud nikde neobjevila a má stará kniha to zmiňuje jen okrajově.

Následují základy cvičení, kde se dozvíme nejen jednotlivé cviky a k čemu jsou dobré, ale také kde se dá jóga cvičit, jaké můžeme využívat pomůcky atd. Opět se pak věnují – tentokrát po praktické stránce dýchání a relaxaci. Opět část, která mě nejvíce zaujala.

Následují rady a tipy, jak dosáhnout celoživotní kondice propojením všech zmíněných způsobů dohromady.

Jak jsem psala na začátku, kniha je velice zajímavá, ale na mě až příliš obsáhlá. Než jsem se vždy prokousala k tomu, co mě zajímalo v praxi, trvalo to strašně dlouho. Pro mě jako pro laika až moc teorie. Pro někoho, kdo lekce jógy vede a zajímá ho i mnohem více odborných postupů, bude kniha jistě velmi přínosná.

I přes množství teorie s ní stále pracuji, nacvičuji si podle ní hlavně meditaci a soustředění, ale čas od času využili i nějaké cvičební sestavy.

Pokud vás toto téma zajímá a chcete se dozvědět víc, můžete si knihu Jógová terapie zakoupit na stránkách nakladatelství Grada.

Název: Jógová terapie – Osobní přístup k aktivnímu životnímu stylu

Autoři: Kristen Butera a Staffan Elgelid

Počet stra: 256

Nakladatelství: Grada

Rok: 2019

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *