Kosmetika Recenze Velké srovnání Zdraví

Nejlepší přírodní repelenty a spreje do přírody

Infikované klíště přináší mnoho nebezpečných nemocí. Už samo jeho přisátí a vytahování je nepříjemné, ale některé následky je lepší ani nedomýšlet. Proto je nutné před odchodem do přírody použít repelent. Jelikož repelenty s chemickým složením mohou uškodit vedlejšími účinky, a pro děti a těhotné nejsou vůbec vhodné, soustředili jsme se na přírodní repelenty a spreje do přírody.

V našem výběru najdete nejlepší přírodní repelenty a spreje do přírody, které dokonale ochrání, jsou 100 % přírodního složení a můžete je v klidu použít i pro malé děti – často přímo na pokožku.

5 x nejlepší přírodní repelenty

Přírodní repelent Incognito

Incognito Přírodní repelent ve spreji (100 ml) – 100% ochrana proti veškerému hmyzu 

Tento přírodní repelent je výjimečný už je tím, že jej může používat celá rodina. Děti dokonce již od 6 měsíců a po aplikaci působí až 5 hodin. Příjemně voní a nezanechává mastnou pokožku. Ale co jeho složení?

Výrobce – firma Incognito – garantuje čistě přírodní složení tohoto repelentu. Vzhledem k tomu, že tato firma získala v r. 2015 prestižní britské ocenění The Queens Awards´for Enterprise: Suistainable Development 2015, měly by mít produkty této firmy naši plnou důvěru. Přírodní repelent Incognito je skutečně multifunkční. Je účinný jak proti komárům, klíšťatům, muškám, ovádům, blechám, vosám či včelám, tak dokonce proti moskytům a dalším zhruba 3500 druhů bodavého hmyzu. Složení tohoto repelentu je čistě přírodní. Obsahuje esenciáloní oleje přírodních látek a rozhodně neobsahuje DEET. 

Přírodní repelent Kvitok Anti Mosquito

 

Kvitok Tělový olej Anti Mosquito (50 ml) – přírodní repelent i pomocník na štípance

Proti komárům, klíšťatům a dalšímu bodavému hmyzu vás spolehlivě ochrání tělový olej Anti Mosquito. Umí ale mnohem víc. Pomáhá udržovat optimální vlhkost pokožky, pokud už vás něco štípne, zmírňuje svědění a zklidňuje podrážděná místa, a dokonce zlepšuje pružnost pokožky. Tento olej můžeme rozhodně zařadit do skupiny přírodních repelentů. Ovšem pozor! Díky vysokému obsahu nimbového oleje má výrazně pronikavé aroma a pro děti mladší tří let není vhodný.

Tento přírodní repelent se aplikuje přímo na pokožku, která není chráněna oděvem, zhruba každé 3-4 hodiny. Hlavní složkou je již zmiňovaný nimbový olej v Bio kvalitě a nerafinovaný. Kromě toho, že odpuzuje klíšťata, komáry i vši, má antiseptické a antimykotické účinky, ničí parazity a plísně. Další složkou je lehký, snadno vstřebatelný mandlový olej, zklidňující popáleniny a svědění, obsahující i vitamín E. Ten podporuje hojení pokožky a zlepšuje její elasticitu. Kombinace éterických olejů z levandule, citronely, citrónu, máty a pelargonie pak dotvoří z tohoto přírodního repelentu neocenitelného pomocníka. 

Nobilis Tilia – Sprej do přírody

Nobilis Tilia Sprej do přírody (100 ml) – 100 % ochrana proti klíšťatům

Sprej do přírody Nobilis Tilia si rozhodně naši pozornost zaslouží. Rovněž patří do rodiny přírodních repelentů a pro svoji příjemnou bylinkovo-citrusovou osvěžující vůni bude jistě oblíben u všech členů rodiny. Onu příjemnou vůni způsobuje unikátní složení repelentu. Výrobce garantuje 100% přírodní složení, které se pyšní certifikací kvality CPK. Obsahuje směs éterických olejů z levandule, citronely a kadidlovníku.

Použití tohoto přírodního repelentu je velmi jednoduché. Před aplikací je potřeba sprej dobře protřepat, poté naneseme na pokožku a dobře rozetřeme. Pro spolehlivou účinnost je dobré aplikovat každé 3-4 hodiny. Produkt je vhodný pro děti od 3 let a ani těhotné se nemusí při použití ničeho obávat. Jak jsme zmínili výše, získal tento výrobek certifikát CPK a CPK BIO (Certifikovaná přírodní kosmetika). Jsou to jedny nejpřísnějších certifikátů na světe a zaručují, že produkty takto označené obsahují ty nejkvalitnější rostlinné suroviny. Zaručují, že neobsahují parafín, vazelínu, silikon, ropné deriváty a geneticky modifikované suroviny.  

Přírodní repelent Farfalla

FARFALLA REPELENT NATUREL 75 ML  – přírodní repelent pro děti od 1 roku

Směs přírodních esenciálních olejů poskytujících ochranu před komáry, klíšťaty a dalším hmyzem zařazuje tento produkt mezi přírodní repelenty. Výrobce garantuje bezpečné použití pro děti již od 1 roku. Před komáry poskytuje spolehlivou ochranu až 6 hodin, proti klíšťatům pak 4 hodiny. Je dermatologicky testován a dobře se snáší s pokožkou. Lze ho aplikovat i na textil. Repelent Farfalla má velmi příjemnou vůni citronely, levandule a růžové pelargonie.

Tento přírodní repelent obsahuje biocid, co že v podstatě jakákoliv látka nebo směs k hubení, odpuzování nebo omezování škodlivých organizmů. Vzhledem k tomu, že i tento výrobek je nositelem certifikátů BDIH a Nature, zaručující čistě přírodní ingredience, nemusí nás poznámka o biocidu nijak znepokojovat. Je 100 % bezpečný.

laSaponaria – Ochranný olej ve spreji

laSaponaria Ochranný olej ve spreji (100 ml) 

100% přírodní repelent obsahující olej z karapy guayanské, citronelu, čajovník, levanduli a eukalyptus, může být dalším velmi užitečným pomocníkem při dnech i nocích strávených v přírodě. Je velmi šetrný i k té nejcitlivější pokožce. Všechny složky, obsažené v tomto přírodním repelentu, mají svoji nezaměnitelnou funkci. Karapa guayanská nejenom výborně odpuzuje nepříjemný hmyz, ale má i výrazné regenerační účinky, zklidňuje a hydratuje pokožku, a dokonce má i antibakteriální vlastnosti. Citronela má velmi charakteristickou vůni rovněž odpuzující hmyz. Čajovník, eukalyptus a levandule pak přispějí k vašemu dokonalému pohodlí.

Tento ochranný olej ve spreji laSaponaria je vhodný pro děti od 3 let. Nanáší se na holou kůži a nejlepší je ho vmasírovat. Označení “suchý olej” znamená, že se velmi dobře vstřebává a na pokožce nezanechává mastný film. Rozhodně stojí za zmínku, že všechny produkty italské firmy LaSaponaria jsou z čistě přírodních surovin a většina je v Bio kvalitě. Všechny výrobky jsou navíc výsledkem řemeslné ruční výroby. 

Jak vybrat přírodní repelent

Vybírat přírodní repelenty není snadné. Některý je vhodný pro děti od šesti měsíců, jiný až od tří let. Některý se nanáší jen na pokožku, jiný je možné aplikovat i na oděvy. Pojďme se podívat, jak správně přírodní repelent vybírat a na co si dát pozor.

Klíšťata a nebezpečí, které s sebou přináší

Jaro pomalu končí a vládu přebírá léto. Pro většinu z nás nejkrásnější období v roce. Čas dovolených, ale především prázdnin. S přibývajícím teplem odkládáme vrstvy oblečení, nastavujeme tváře i těla slunečním paprskům a stále více vytváříme příležitost pro útok nejrůznějšího bodavého hmyzu, ale i obávaných klíšťat. Bodnutí hmyzem je samo o sobě nepříjemné a pro alergika i velmi nebezpečné. Pokud však budete mít tu smůlu a jako hostitele si vás vybere infikované klíště, mohou být následky mnohonásobně horší. Nejznámější nemocí přenášenou klíštětem je klíšťová encefalitida, lymeská borrelioza, ale můžete se nakazit například i tularemií, ehrlichiózou.

Charakteristické příznaky pro tularemii i ehrlichiózu jsou horečnaté stavy a zvětšené uzliny (podobně jako u borreliozy). Klíště nám může způsobit ještě další méně známá onemocnění, ale o těch mluvit nebudeme a ani nechceme. Naopak. Chceme se zaměřit na spolehlivou a dostupnou obranu a ochranu jak proti obtížnému hmyzu, tak proti klíšťatům. Budeme vybírat čistě přírodní repelenty. Zjišťovat, jak moc přírodní jsou, zda-li jsou vhodné pouze pro děti, pouze pro dospělé, nebo bez rozdílu věku. Zaměříme se i na dostupnost a samozřejmě, jak moc nákup přírodního repelentu zatíží náš rozpočet. 

Co je DEET a proč mohou klasické repelenty škodit zdraví 

DEET je chemická látka, která byla původně vyvinuta jako pesticid na odpuzování škůdců v zemědělství. Jako repelent se začala využívat proti hmyzu v první světové válce a dnes je nejpoužívanější aktivní složkou v repelentech. Nikoli však v těch čistě přírodních. Látka DEET může totiž poškodit kůži, pokud je aplikována přímo na ni. Způsobuje podráždění a kožní reakce. Dokonce jsou známy i případy, kdy tato látka způsobila křeče, nespavost, poruchy nálady a poruchy dalších kognitivních funkcí.

I když je množství látky DEET v repelentech je kontrolováno a jeho množství ve výrobcích nesmí překročit 30%, mohou být tyto produkty zdarví škodlivé a rozhodně se nesmí používat pro děti, neboť další výzkum ukázal, že DEET je neurotoxin, blokující enzym v nervových buňkách centrálního nervového systému. Toxiny pak mohou nervové buňky likvidovat.

To je, myslím, dost jasný důkaz, proč klasické – chemické repelenty nepoužívat.  

Kempování v přírodě – zdroj: Pixabay.com

Na co brát zřetel při výběru přírodních repelentů 

Od jakého věku je přírodní repelent vhodný

Především bychom se měli zaměřit na doporučení výrobce od jakého věku lze přírodní repelenty použít a zda je vhodný i pro těhotné. Některé jsou vhodné již od šesti měsíců, jiné se doporučují až od dvou nebo tří let.

Složení produktu

Dalším kritériem při výběru by rozhodně mělo být složení produktu. I když výrobci garantují složení z čistě přírodních látek bez příměsí jakýchkoliv chemikálií, mohou i přírodní látky způsobit alergickou reakci. Pokud je nám známo, na kterou z přírodnin máme nebo můžeme mít alergii, bude výběr jednodušší. Pokud si však nejsme jistí, je vhodné aplikovat na pokožku pouze malé množství repelentu a vyčkat, zda nám právě tento produkt neuškodí.

Určitě je důležitý i způsob aplikace a vůně. U malých dětí zvlášť bychom na vůni neměli zapomínat, protože může být příliš intenzivní a dráždit je.  

Doba trvanlivosti a jak přírodní repelent uchovávat

Další neméně důležitá věc u přírodní repelentů a přírodních produktů obecně, je doba trvanlivosti a způsob skladování. Přírodní výrobky neobsahují silné konzervanty nebo jsou zcela bez konzervantů. Proto mají i omezenou dobu trvanlivosti, která je závislá i na tom, jak tyto výrobky budeme skladovat. Každý výrobce udává na svém produktu minimální dobu trvanlivosti i poučení kde a jak přípravek uchovávat. Obecně však u těchto výrobků platí, že by neměly být vystavovány přímému slunci, měly by být skladovány v temnu a dobře uzavřeném obalu, v prostředí se stálou teplotou nejlépe do 25°C.

Proti jakým škůdcům je přírodní repelent účinný

Jedním z rozhodující kritérií by pro nás měla být informace o tom, proti kterým škůdcům jsou přírodní repelenty určeny a jak často se musí aplikovat. Některé jsou účinné čistě jen proti klíšťatům, další odpuzují i komáry, mušky a další hmyz. Jiné se dokonce dají využít na zklidnění již podrážděné pokožky.

Zdroj: Pixabay.com

Ekologické výrobky, testování na zvířatech

Pro někoho může být důležité i to, zda jsou přírodní repelenty testované na zvířatech, což u čistě přírodních produktů opatřených certifikací nehrozí, nebo zda je výroba včetně obalů, co nejvíce ekologická. I na tuto otázku lze odpovědět kladně.

Kolik stojí přírodní repelent?

V neposlední řadě nás jistě bude zajímat i kolik přírodní repelenty stojí. Cena je závislá na množství, složení i obalu, způsobu výroby i na tom, zda se produkt dováží, či je výrobkem čistě českým.

Pokud se rozhodneme pro přírodní repelent, pak počítejme s cenami zhruba od 230.- do 450.- To za předpokladu, že díky němu, ať už si vyberete jakýkoliv, strávíte vy, a především vaše děti klidné a příjemné chvíle v přírodě, jistě stojí.  

Většinu přírodních repelentů pořídíte na námi ověřených e-shopech Econea a Biooo

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *