karetní hry djeco
Dětský svět Hračky pro děti Recenze

Karetní hry Djeco pro děti od 4 let – Popis, zkušenosti, herní návod – Čarodějky, Piráti, Karkulka

Karetní hry Djeco jsou skvělým zdrojem zábavy. Blíží se prázdniny a s nimi i spousta volného času pro děti ze škol i školek. Rodiče budou řešit, jak děti zabavit. My máme jasno. U nás se děti baví karetními hrami od firmy Djeco, které je zabaví na dlouhé hodiny. Postupně jsme nashromáždili již tři. První byla Červená Karkulka, kterou následovali Piráti a Čarodějky. V článku jsem pro vás připravila představení jednotlivých her, naše zkušenosti i podrobný herní návod.

Karetní hry Djeco

Francouzská značka Djeco vznikla v 50. letech 20. století a získává si stále větší oblibu u dětí i dospělých po celém světě. Soustředí se na didaktické hry pro děti, designové hudební nástroje i jedinečné kreativní sady. Jejich karetní hry se pro nás staly skvělým zdrojem zábavy. Díky hře Červená Karkulka získal zájem o tyto hry i můj syn, který se do té doby karetních her neúčastnil. Nyní už se ale do hraní aktivně zapojuje. 

Podle mně nejsou karetní hry Djeco jen skvělou zábavou na propršené dny či dlouhá zimní odpoledne, ale především pomáhají rozvíjet v dětech různé dovednosti – fantazii, kreativitu, podporují paměť atd. My jsme zatím vyzkoušeli tyto karetní hry tři a nyní vám na ně přinášíme článek s podrobným popisem i hodnocením. 

Karetní hry Djeco: Červená Karkulka – popis

Karetní hry Djeco: Červená Karkulka

Červená Karkulka je karetní hra pro dvě až čtyři osoby. Bez problémů ji zvládnout hrát děti od 4 let. Horní věková hranice se uvádět nemusí, protože hra bude bavit i dospělé, klidně až do sta let. Na krabičce však najdete informaci, že je do 7 let. 

Hra spočívá v hledání karet, které se řadí za sebou od 1 do 6. Každý obrázek ukrývá příběh, který dohromady utvoří celou pohádku o Červené Karkulce. Mezi “příběhovými” kartami jsou namíchané i stejně velké karty vlků. 

Vedle těchto příběhových karet najdete v krabičce ještě kartičky ve tvaru kytičky, nebo obláčku. Zkrátka mají kulatý prolamovaným tvar. Na některých je myslivec, na jiných vlk. Hromádku těchto karet dáme do středu a kolem z ní vyskládáme osm z nich, obrázkem dolů. Když si hráč lízne z velkého balíku místo příběhové kartičky vlka, využije kartičky kolem malé hromádky a začne rozpočítávat. Více k průběhu hry viz. herní návod. 

Kartičky jsou na tvrdém lesklém papíru. Dobře se drží i míchají, kloužou tak akorát, aby dětem nepadaly z ruky, ale pokud hrajete na zemi, jdou zní špatně zvednout. Krabička je velmi tvrdá a odolná a její kapesní velikost je skvělá i na cestování. Kartičky jsou uloženy v menší krabičce, která se vysouvá jako zásuvka. 

Červená Karkulka Djeco – zkušenosti 

Do karetní hry Djeco Červená Karkulka se mi dlouho nechtělo. Nebyl k ní totiž český návod. Ten je nutné stáhnout si na e-shopu Agátinsvět.cz, kde se dají hry koupit. Když už jsem se k tomu odhodlala, byla jsem překvapená, jak zábavná hra to je, a to nejen pro děti, ale i pro dospělé. 

Děti vyloženě baví, když si vylosují velkého vlka a položí ho protihráči na příběhovou kartu. Stejně tak je baví pronášet rozpočítávadlo, které se nám dospělým plete s jiným, nám známým již z našeho dětství. 

I když se mi zdála pravidla hry zpočátku dost složitá, děti ji překvapivě rychle pochopily a to i syn – 4 roky. Rychle se do hry zapojil a stal se obávaným protihráčem. 

Nevýhodou je, že rodič nemůže úplně ovlivnit, kdo hru vyhraje. Je to zkrátka hodně o štěstí. Nějaká herní strategie se dá sice uplatnit také, ale jen trochu. Pokud tedy máte děti, které zatím “neumí prohrávat”, posilněte si nervy raději nějakou čokoládou. Ale zase se to alespoň naučí. I to je dobré do života. 

Červená Karkulka Djeco – herní návod

Všechny velké karty se zamíchají, každému hráči se rozdají tři a zbytek se položí v paklu na stůl. 

Malé kulaté karty se položí do středu stolu a kolem se z nich vyskláda “kytička” ze sedmi až osmi kartiček (my to děláme dle velikosti stolu) položených obrázkem dolů. 

První hráč vyloží jednu příběhovou kartu od 1 do 5 na stůl a lízne si z paklu další, aby měl u sebe vždy tři. Pak pokračuje další a další hráč. Hráči postupně skládají postupku od 1 do 6. Karta s číslem 6 se pokládá až když má hráč všechny předchozí karty. Pokud má hráč celou postupku, vyhrává. 

Má-li hráč karty, z nichž žádná nejde použít (jejich čísla už v postupce má), dá jí do odkládacího paklu, který se vytváří bokem a lízne si kartu novou. 

Má-li hráč velkého vlka, může ho položit protihráči na jednu z karet v postupce, která by se mu hodila. Protihráč pak musí rozpočítat malé kartičky v kruhu uprostřed stolu. Říká básničku

Ententýky, dva špalíky

Vlk má v břiše tři kamínky

Dal mu je tam myslivec

A to je konec.

Kartu, na níž hráč ukáže, otočí. Najde-li vlka, musí svou příběhovou kartu dát hráči, od nějž velkého vlka obdržel. Najde-li myslivce, odloží velkou kartu vlka na odkládací hromádku a příběhovou kartu si nechá. Myslivec totiž protihráčova vlka zastřelil – nebo odehnal, nechcete-li v dětech pěstovat násilí. 

Karetní hry Djeco: Čarodějky – popis 

Karetní hry Djeco: Čarodějky

Hra Čarodějky od Djeco funguje na trochu jiném principu, než Červená karkulka, je však stejně zábavná. Jednotliví hráči si lízají z balíčku karet různobarevné dílky obrázku zámku. Jejich úkolem je postavit celý obrázek stejné barvy. Komu se to podaří jako prvnímu, vyhrává. Samozřejmě jsou tam i další karty, které přináší nebezpečí – čarodějky, nebo naopak ochranu – víly. Karty s diamantovými srdíčky slouží jako platidlo, za které je možné odkoupit od spoluhráče svůj barevný dílek zámku. 

Tato hra je určena především dívkám od pěti let. Horní hranice opět určena není, protože hra baví i dospělé. Hru mohou hrát kluci i holky, ale pro kluky je vhodnější varianta Piráti, která funguje na stejném principu. 

I tyto karty jsou z tvrdého křídového papíru, který se dobře drží a snímá z hromádky, ale špatně se sbírá ze země nebo hladkého stolu. Je to ale asi o “osahání karet”. Postupem času půjdou jistě zvedat lépe. 

Kartičky jsou umístěny v tvrdém papírovém “šuplíčku”, který se opět zasouvá do větší tvrdé kartonové krabičky. Tyto krabičky jsou skutečně pevné – tloušťka je kolem 0,5 mm, takže se nemusíte bát, že se při používání poškodí, roztrhnout atd. Kapesní velikost opět nahrává možnosti vzít si hru na výlet nebo dovolenou. 

Čarodějky Djeco – zkušenosti 

Hru Čarodějky hraji s dětmi 5 a 6 (skoro 7) let. Pochopily princip hry velmi rychle, i když se to může zpočátku zdát trochu chaotické. Jelikož se však karty “lízají” z hromádky stále dokola, dokud si jeden z hráčů nepostaví celý obrázek zámku v jedné barvě, stačí jedna dvě hry a děti se to naučí. Zatím ji nehrály sami, vyžadují si moji asistenci, ale věřím, že už by ji zvládly i beze mě. 

Čarodějky Djeco – herní návod

Celý balíček karet se postaví doprostřed stolu a první hráč si lízne. Jakou barvu zámku si vytáhne, takovou bude sbírat. Následně si vezme kartu další hráč. Pokud si vybere kartu shodné barvy jako protihráč, odloží ji stranou – později ji může prodat za diamanty – a líže znovu. Dokud nenajde kartu s barvou zámku, která je ještě volná. Barvy jsou celkem čtyři, proto je hra určená pro dva až čtyři hráče. 

Takto hráči postupují stále dokola. 

Pokud si hráč vezme kartu s diamantovým srdcem, odloží si ji stranou a líže znovu. Za tři karty s diamanty může od spoluhráče odkoupit kartu se svou barvou zámku. Protihráč mu nesmí bránit a musí mu kartu prodat. 

Pokud si hráč lízne kartu s vílou, opět si ji odloží stranou. Když si poté sejme čarodějku, může vílu použít na odražení jejího útoku a na odkládací balíček odložit kartu víly i kartu čarodějky. 

Pokud si hráč sejme kartu s čarodějnicí, musí odevzdat do odkládacího balíčku kartu čarodějnice a další tři libovolné karty (srdíčka, odložené kartičky s barvou zámku, kterou nesbírá, v nejhorším případě může použít i karty se svým zámkem). Pokud má hráč méně než tři karty, odloží alespoň ty. V daném kole hráč končí. 

Hru vyhrává ten, kdo jako první sestaví celý obrázek se svým zámkem. 

Katerní hry Djeco: Piráti – popis

Karetní hry Djeco: Piráti

Karetní hra Piráti od Djeco je klučičí variantou na hru Čarodějky. Opět zde stavíme obrázek, jen místo zámku je na něm pirátská loď. I zde jsou čtyři různé barvy lodi, proto hru mohou hrát maximálně čtyři hráči. Místo víly zde najdete kartu s kanónem, která odrazí útok nebezpečného piráta. Místo diamantových srdíček pak karty s mincemi, za které si opět může hráč od spoluhráčů kupovat kartičky se svou barvou lodi. 

Pirát Djeco – zkušenosti

S karetní hrou Piráti od Djeco máme stejnou zkušenost, jako s Čarodějkami. Zajímavé je, že ji hrajeme vždy podstatně déle, přitom je zde stejný počet karet, pirátů atd. Ale to je zřejmě jen náhoda. 🙂

Díky tomu, že jsme začali hrát s dětmi nejprve hru Čarodějky, u Pirátů už šlo všechno jednoduše. Rychle pochopily princip hry i která karta co znamená. Hra je baví úplně stejně. Záleží vždy na tom, kdo jako první se mnou chce hru hrát. Když přijde syn, přinese Piráty. Když dcera, nese Čarodějky. 

Piráti Djeco – herní návod 

U karetní hry Djeco Piráti je princip hraní stejný, jako u Čarodějek. Hráči lízají z balíčku uprostřed stolu po jedné kartě, a skládají obrázek pirátské lodi stejné barvy. První hráč si lízne, barvu, kterou má na kartě, bude hledat a skládat. Poté pokračuje další hráč, snímá karty, dokud nenajde zatím volnou barvu lodi. A tak stále dokola. 

Pokud hráč najde minci, odloží ji stranou a může si líznout znovu. Někdy se stane, že si hráč lízne i šest mincí najednou, dokud se netrefí na kartu s nějakou barvou lodi. 

Kartu s barvou lodi, kterou neskládá, odloží stranou, aby se mohl vyplatit před pirátem, nebo ji může prodat protihráči výměnou na tři mince. 

Karta kanónu odrazí piráta a odkládá se na odkládací balík spolu s kartou piráta. 

Karta piráta znamená, že hráč musí odložit na odkládací balík piráta plus tři své libovolné karty (nepoužité karty s barvou lodi, kterou nesbírá, mince, popř. i karty, které sbírá a z nichž skládá obrázek). Po odložení pokračuje další hráč. 

Vyhrává opět ten, kdo jako první složí celý obrázek lodi v jedné barvě. 

Proč si pořídit karetní hry Djeco

  • svižné karetní hry pro děti od 4/5 let
  • zábava pro děti i dospělé
  • rozvíjení fantazie a kreativity
  • vhodné na doma i na cestování
  • pevné a odolné balení, které se hned tak nezničí
  • malý a skladný formát krabičky

Proč si nepořídit karetní hry Djeco

  • karty jsou od francouzské firmy a obsahují asi 13 kartiček s herním návodem v různých jazycích. Češtinu však mezi nimi nenajdete. Je potřeba stáhnout si návod na stránkách e-shopu Agátin svět, nebo využít popisu v tomto článku. 

Já jsem karetní hry Djeco Červená karkulka, Čarodějky a Piráti zakoupila na e-shopu Agátin svět. Zde se dá také stáhnout návod v českém nebo slovenském jazyce. Pokud nejsou v akční nabídce, je cena her 230 Kč, což se vyplatí. Vaše děti se totiž zabaví na dlouhé hodiny a budou chtít hrát stále dokola.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *