Aktuálně Ze života

Jak na svatbu snů

Svatba patří bezesporu k nejkrásnějším a nejvýznamnějším okamžikům lidského života. Jako taková ale podléhá řadě proměn vlivem tradic i módních trendů. Jak na svatbu snů?

Historie svateb

Svatbu uznával již starověk. Není divu, tehdy měl celý rituál manželství spíše pragmatický smysl. Cílem bylo upevnit společenskoekonomický status a posílit majetek a vliv. Co říct měli v tomto ohledu zejména rodiče snoubenců, nikoli až tak samotní mladí.

Svatby však ještě neprovázely žádné zvláštní tradice či rituály, stěžejním milníkem života překřesťanského páru bylo hlavně narození společného potomka. Přesto si již tehdejší lidé uvědomovali, že svatba je pro člověka velmi zásadní moment, takže vstup do manželství zpravidla bouřlivě oslavili. Šlo tak spíše o jakési oslavy čistě v rodinném kruhu než obřady svázané pevnými pravidly.

Na podobu svateb mělo pak významný vliv zejména příchozí křesťanství. Původní pohanské zvyklosti tak byly při sňatcích významně potlačovány. A právě křesťanství vneslo do svateb určitý řád, tehdy uzavřený sňatek se považoval za posvátný a nezrušitelný.

Svatby se více podobaly těm, které známe dnes, stále se také udržel zvyk posléze sňatek oslavit. Rozdíl tkvěl hlavně v tom, že novomanželé si svou drahou polovičku nemohli vybrat.

Svatby a důležité rekvizity

Umíte si představit současnou svatbu bez bílých šatů či bez snubních prstýnků? Nejspíše nikoli. Zakotvení těchto tradic v naší kultuře je přitom rozdílně silné. Snubní prstýnky si páry začaly vyměňovat už ve 12. století.

Bílé šaty na svatbě jsou naproti tomu novinkou. Nosit je nevěsty začaly teprve v 19. století, a to po vzoru anglické královny Victorie. Britská šlechtična je tak někým, koho bychom z dnešního pohledu mohli s nadsázkou označit jako módní ikonu.

Dnešní svatby

Současní ženichové a dnešní nevěsty mají při své svatbě již poměrně volnou ruku. Mohou si vybrat, jestli dají přednost tradici nebo svou svatbu pojmou ryze neformálně a veškeré rituály vynechají. Mohou pořádat nákladnou hostinu a také celý den pojmout například jen s obědem pro rodinné příslušníky.

Svatby v hotelu Gregor jsou připraveny na všechny varianty. Lze vyhovět snoubencům jak z hlediska církevního, tak i civilního sňatku. Civilní sňatky se konají v obřadní síni místního městského úřadu, kdežto církevní obřady probíhají v kapli kostela sv. Gotharda.

Vše je v dostupné vzdálenosti rovnou u hotelu, lze tak zorganizovat celou svatbu jednoduše na jediném místě. A k tomu pod vedením zkušeného personálu, který má bohaté zkušenosti s pořádáním svateb i organizací jiných podobných událostí.

Všichni se maximálně vynasnaží o to, aby se svatba v hotelu Gregor se stala jedinečným zážitkem pro všechny zúčastněné, na který budete vzpomínat v tom nejlepším světle po celý život.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *