zubní pasta pro děti
Dětský svět Péče o dítě Zdraví

Jak vybrat nejlepší zubní pastu pro děti a jaká může dětem škodit

Vybrat zubní pastu pro děti není zrovna jednoduchá záležitost. Neměli bychom podcenit především její složení, protože některé zubní pasty s chemickým složením mohou spíše uškodit, než pomoci udržet zdravý chrup. Pojďme se proto podívat, jak zubní pastu pro děti vybrat, na co se při výběru zaměřit a na co si dát pozor.

Fluor a abraziva   

Množství a přítomnost fluoru i abraziv v dětské zubní pastě bychom měli věnovat velkou pozornost a zařadit ho mezi prvotní kritéria při výběru. 

Fluor se přidává do zubních past jako prevence zubního kazu v podobě fluoridů. Ty zabraňují demineralizaci zubů, posilují zubní sklovinu. Co je však nesmírně důležité je množství fluoridu, neboť vysoká dávka fluoridu v zubní pastě může být toxická a pro člověka nebezpečná. U dětí je pak toto nebezpečí mnohonásobně vyšší.  

V zubní pastě by množství fluoridu nemělo přesáhnout 1.500 PPM – což je 0,15% z celkového objemu. Právě u dětí, které často většinu zubní pasty při čištění spolykají, je nutné vybírat zubní pasty s max. 250 PPM a to u dětí do 3let a u dětí do 6 let pak s max. 500 PPM. Obecně se tedy dá říci, že dětské zubní pasty s fluoridem rozhodně nejsou vhodné, zvláště pak, když si dnes již můžeme na trhu vybírat ty čistě přírodní bez fluoru. 

Lavera – jedna z 5 nejlepších zubních past v našem testu

Pozor na vysokou abrazivitu

A co znamená termín abrazivita? Velmi stručně řečeno je to obrušování tvrdých zubních tkání. Abrazivní složku tvoří v zubních pastách hruběji mleté částice, nejčastěji křemičitanu nebo uhličitanu vápenatého. Míra abrazivity je určena čtyřstupňovou stupnicí: 

  • 0 – 70 – nízká abrazivita 
  • 70 – 100 – střední abrazivita 
  • 100 – 150 – vysoká abrazivita 
  • 150 – 250 – toto množství abrazivních složek může poškodit zubní sklovinu 

Rozhodně bychom si tedy i tuto složku měli pohlídat. Pokud se však podíváme na složení přírodních dětských zubních past, pak zjistíme, že abraziva neobsahují vůbec a jsou nahrazena jinými přírodními složkami nebo jen ve velmi malé míře, jako např. jemný oxid křemičitý.   

V našem srovnání nejlepších zubních past pro děti jsme představily dětské přírodní zubní pasty, které splňují výše zmíněná kritéria.  

Cena dětské přírodní zubní pasty 

Než začneme přemýšlet o tom, zda je cena přírodní dětské pasty příliš vysoká či nikoliv, měli bychom si uvědomit, že tato investice je především investicí do budoucna. Správnou volbou dětské zubní pasty můžeme předejít mnohatisícovým výdajům u zubního lékaře, nemluvě o často bolestivých zákrocích. Pochopitelně stejně důležité, jako je výběr zubní pasty, jsou i správné návyky a dovednosti při čištění a výběr zubního kartáčku. S tím nám pomohou jak zubní lékaři, tak i různé programy, pořádané zubními hygieniky již v mateřských školách. Děti se zde učí zábavnou a hravou formou, jak o svůj chrup správně pečovat.  

A jaká je tedy cena kvalitních zubních past pro děti? Není nijak přemrštěná. Pohybuje v rozmezí od 100 do 200.-. Záleží na složení, gramáži, výrobci a následně i prodejci. Určitě doporučujeme některou z přírodních zubních past pro děti vyzkoušet, zdraví našich dětí by mělo být vždy prioritou.  

Pokud si nejste jisti, po jaké dětské zubní pastě sáhnout, podívejte se na náš článek, ve kterém jsme otestovali a porovnali různé přírodní zubní pasty pro děti. Vybrali jsme pak pět nejlepších, které jsou pro děti nejvhodnější a z hlediska jejich složení i nejbezpečnější.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. […] Přečíst článek Jak vybrat zubní pastu pro děti […]

  2. […] Přečíst: Jak vybrat zubní pastu pro děti Share on Facebook Tweet Follow us Share Share Share Share Share Post Views: 2 […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *