Dětský svět Vzdělávání

JAK A ČÍM SPRÁVNĚ VYBAVIT PRVŇÁČKA

Málo platné, čas pádí jako zběsilý. Včera jsme se těšili na prázdniny a dnes je jejich konec na dohled. Pro rodiče prvňáčků i pro prvňáčky samotné je nástup do základní školy velkým životním zlomem a správné vybavení může mnohé usnadnit. Pokusíme se tedy vám s tímto nelehkým úkolem trochu pomoci. 

Školní aktovka nebo batoh

Začneme aktovkou nebo batohem. O výběru vhodných aktovek či batohu jsme vás již informovali v našem článku, a to celkem podrobně. Shrňme si tedy v rychlosti, na co si dát pozor.

Především je to váha aktovky, která by neměla přesáhnout 10 % váhy dítěte. Dále je velice důležitý ergonomický tvar zadní části batohu, nejlépe polstrovaný. Zajišťuje správné držení těla a zabraňuje poškození páteře dítěte. K tomu napomáhají i polstrované nastavitelné popruhy a velmi účinný je i hrudní popruh, zvláště pokud je dítko drobnější postavy. Dávejte pozor i na vnitřní uspořádaní aktovky, praktičnost kapes, materiál a samozřejmě dostatek reflexních prvků. Tolik ve stručnosti k aktovkám. Ale co do nich pořídit, tedy kromě učebnic, které děti dostanou až po nástupu do školy. 

Co pořídit do školní aktovky

Určitě bude nutné pořídit penál. Na trhu je dnes nepřeberné množství výrobků a je těžké vybrat ten správný. Skvělou volbou může být jednopatrový penál s klopou. Je prostorný a přehledný. Na trhu jsou i vybavené penály. Tady ovšem pozor. Často jsou v nich pomůcky, které dítě obzvláště v první třídě vůbec nepotřebuje a jejich kvalita je rovněž přinejmenším sporná. Nedoporučuji ani tzv. etue. V těch se děti velmi těžko orientují. 

Vybavení školního penálu

Vybavení penálu je neméně důležité.  Určitě bude vaše dítě potřebovat tužky. Obecně se doporučují 3 kusy č. 2, 3. Na trhu si dnes již můžete vybrat pomůcky pro praváky i leváky. Na psacím náčiní rozhodně nešetřete. Trojhranný program je pro správné držení tužky i pastelky ideální. Pastelky jsou lepší silnější a nelámavé. I tak ale bude potřeba pořídit ořezávátko. Při jeho výběru dejte pozor na průměr řezacích otvorů. Nemusely by se vám tam pastelky vejít. Obyčejné ruční ořezávátko, jímž si dítě bude samo řezat pastelky navíc napomáhá k rozvoji jemné motoriky. Nezapomeňte na gumu.

Při výběru správného pera je lepší počkat až na požadavky školy. Některé školy doporučují gumovací pera a jiné je naopak zakazují. Stejně tak ani fixy nejsou ve všech školách pro prvňáčky povolené. Rozhodně ale opět dbejte na správný tvar pera, aby bylo zajištěno správné držení. 

vybavení do školy

Další potřeby pro prvňáčky

Pro praváky i leváky seženete i nůžky nejlépe s kulatou špičkou. Dle požadavků školy budete možná potřebovat i další výtvarné pomůcky jako jsou vodové barvy, štětce, kelímek na vodu, voskovky, lepidlo tuhé i tekuté. Někde školy požadují i modelínu, barevné papíry, ubrus na lavici nebo zástěrku na výtvarnou výchovu. Všechny tyto pomůcky si pak děti ukládají do kufříku, ale někde též do speciální tašky, která se dá připnout z boku na lavici. Ovšem s těmito pomůckami je opravdu lepší počkat. Není to právě levné vybavení a je zbytečné utrácet za věci, které buďto dítě nebude potřebovat vůbec, nebo je poskytne škola. 

Box na svačinu

Co však dítě bude potřebovat zcela určitě je box na svačinu a lahev na pití. I zde můžeme vybírat z mnoha variant. Většina výrobků má dnes již certifikát kvality a nezávadnosti zejména co se týká plastových výrobků. Ty opravdu kvalitní jsou vyrobeny z polypropilenu, který se používá mimo jiné ve zdravotnictví. Neobsahují žádné škodlivé látky jako např. Bisfenol A (BPA). Mají velmi hezký design a vnitřní vyjímatelné přepážky pro snadné rozdělení svačinky. Je však třeba říci, že cena těchto boxů se pohybuje cca kolem 250.-. Pokud byste však chtěli pro svoji ratolest něco opravdu extra kvalitního, tak lze zakoupit i box z nerezové oceli. Tady se ovšem ceny pohybují kolem 1000.-

Lahev na pití

Dodržování pitného režimu je velice důležité. Můžete samozřejmě zvolit variantu hotových nápojů v plastových lahvích. Každopádně se nedoporučuje plastové lahve používat opakovaně. Můžete však lahve pro opakované použití zakoupit.

Zdravé láhve jsou unikátní český výrobek z materiálu taktéž vyvinutého pro lékařské a farmaceutické účely bez plísní, zápachu a ftalátů. Snadno se udržují, mohou se umývat v myčce a lze je použít i do mikrovlnné trouby. Jejich cena se pohybuje kolem 200.-. Dražší variantou (cca 350.-), ovšem neméně kvalitní, jsou tritanové lahve. Mají uzamykatelní víčko a jejich součástí je i sítko, to pro případ domácích ovocných nápojů. 

Desky a boxy na sešity

K výbavě prvňáčka budou jistě patřit i nejrůznější desky, boxy na sešity, obaly atp. Každá škola má však jiné požadavky a dnes i jiné učebnice, takže tady se opravdu vyplatí počkat až na skutečný začátek školního roku.

Je toho opravdu hodně a náklady na pořízení školní výbavy mohou být vysoké. Pokud vám náš článek alespoň v malé míře pomůže se zorientovat a třeba i ušetřit za nákup zbytečných a nepotřebných pomůcek, splnil svůj účel a jsme tomu velmi rádi.

Přejeme vám i vašim prvňáčkům úspěšný vstup do nové životní etapy. 

Redaktor: Radka Ciprová

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *