Dětský svět Knihy Knihy pro děti Recenze

Recenze: Irena Lachoutová – Pes v lavici

Jak to vypadá ve škole, to si jistě doveze představit každý školák i předškolák. Ale co když spolu s dětmi chodí do školy i pejskové? Přesně to zažily děti v první třídě z knížky Ireny Lachoutové Pes v lavici. A my jsme se s mými dětmi podívali na to, jak to všechno probíhalo. 

O čem je kniha Pes v lavici? 

Irena Lachoutová je spisovatelka a ilustrátorka dětských knížek. Ve své novince určené především prvňáčkům nám představuje jednu obyčejnou první třídu na konci školního roku. Děti si s paní učitelkou opakují písmena a ta dostane báječný nápad. Kdo má pejska, jehož jméno začíná na písmenko, které si bude třída následující den opakovat, může ho přivést do školy a pejsek s dětmi stráví den. 

Nápad je to báječný a kdyby šel zrealizovat, jistě by byly nadšené všechny školou povinné děti. Naštěstí si mohou příhody jednotlivých chlupáčů číst aspoň v této krásné knížce. 

Autorka ji rozdělila do mnoha krátkých kapitol. Každá kapitola popisuje jeden den ve třídě s pejskem,jehož jméno začíná na konkrétní procvičované písmenko. Postupně tak autorka zopakuje spolu s malými čtenáři celou abecedu, i když pejsků a tudíž i kapitol v knížce, je méně. Na některá písmenka zkrátka nikdo neměl pejska se správným jménem. Přijde mi to trochu škoda. I když se na některá písmena jména vymýšlí špatně, mohlo to být o to zajímavější. 

V každé kapitole sledujeme, kdo s pejskem přišel, jak se jmenuje, dozvídáme se jeho rasu a také zjistíme, zda umí nějaké ty “psí kusy”. Autorka slovy paní učitelky vybízí děti, aby vymýšlely slova na konkrétní písmenko. Někdy to stížila a děti musely vymyslet jen jména, názvy zeleniny nebo zvířat apod. Já jsem při čtení využila toho, že mohu trochu procvičit mozkové závity svých dětí a nechala jsem je, ať nejprve slova vymyslí sami a pak teprve jsem jim přečetla, co je psáno v knížce. 

Pro koho je kniha Pes v lavici určena

Pes v lavici je knížka určena pro první čtení. Vyšla před koncem skniho roku a věřím, že jistě našla u mnohých rodičů uplatnění jako dárek za ukončení první třídy. 

Není však nutné knížku limitovat pouze pro prvňáčky. Já ji předčítala svým předškolákům a vzbudila velké nadšení. Líbit se ale jistě bude i menším dětem.  

Náš názor na knihu

Já jsem autorčiným nápadem nadšená. Moc se mi líbí, jak dokázala propojit pohádkovou formou pejsky, školu a procvičování abecedy. Že se líbí i dětem, toho jsou živým důkazem moje vlastní děti, na kterych jsem knížku “testovala”  

Proč pořídit dětem knížku Pes v lavici

  • Zábavné čtení o škole a psech
  • Děti si zopakují abecedu 
  • Možnost trénovat, jaká slova začínají na konkrétní písmena 
  • Děti poznají různá psí plemena 
  • Krásné ilustrace
  • Vhodné jako první čtení 

Kde knížku Pes v lavici koupíte 

Knížku Pes v lavici jsme dostali k recenzi od vydavatelského domu Grada, který ji vydal v nakladatelství Bambook. Můžete ji koupit přímo na stránkách nakladatelství a u všech dobrých knihkupců. 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *