Dětský svět

Pitný režim kojenců – Potřebuje kojenec k mateřskému mléku další tekutiny?

V letních měsících je důležité více než jindy, abychom dodržovali správný pitný režim. Pít potřebují nejen dospělí, ale i děti. Jak je to u těch nejmenších? Je potřeba podávat vodu při kojení? Co zvolit k pití pro ty nejmenší? Můžete přidávat cukry?

Maminky kojenců a batolat si s podobnými otázkami lámou hlavu denně. Čím více stoupá venkovní teplota a slunce pálí, tím je důležitější správná hydratace organismu. Pojďme si tedy shrnout, jak na to.

Je kojení dostačující?

Co lékař, to jiný názor. U kojení se však většina z nich shodne v tom, že i v těch největších vedrech postačí. Samozřejmě se jedná o plné kojení u dětí do čtyř měsíců. Není nutné přidávat vodu, ani čaji. Kojenci mají v mateřském mléce vše, co potřebují.

Kdy začít s podáváním tekutin kojenci?

Od dokončeného čtvrtého měsíce začíná kojenec dostávat první nemléčné příkrmy. Dokud mu zkoušíte dávat jednu, dvě lžičky jednou, až dvakrát denně, postačí opět jen kojení. Ve chvíli, kdy nemléčný příkrm nahradí celé jedno jídlo, např. oběd, je třeba začít podávat další tekutiny.

Co kojenci a batoleti podat k pití?

Pokud je to možné a dítě nové tekutiny neodmítá, vydržte u převařené kojenecké vody. Postupně můžete zkoušet čaje či ovocné šťávy. Při nákupu obojího je dobré kontrolovat složení. Dbejte na to, aby čaje a šťávy neobsahovaly přidaný cukrumělá sladidla, nebo dokonce umělá barviva. Zejména u batolat dochází k chybnému nešvaru – rodiče kupují dětem různé šťávy a džusy v barevných lahvičkách s komerčními obrázky. Ty jsou sice lákavé, ale většinou nevhodné pro tak malé děti.

Správná denní dávka

Přesnou dávku, kolik má vypít dítě v určitém věku, vám nikdo neurčí. Jde o to, že každé dítě je jiné. Navíc u kojenců, kteří již dostávají příkrmy, záleží na tom, kolik vypijí mateřského mléka. To je nezměřitelné, a proto určitě dítě nenuťte k pití dalších tekutin násilně.

Děti do jednoho roku by měly vypít 130 – 150 ml na kilo váhy za den. To znamená, že váhu dítěte vynásobíte počtem mililitrů a dostanete přibližnou denní dávku. U dětí od jednoho do tří let je to 120 ml.

Začněte pozvolna

Je možné, že dítě nebude zprvu chtít nové tekutiny přijímat. Stejně jako ho musíte naučit jíst lžičkou nemléčné příkrmy, je třeba ho naučit pít nový druh tekutin. Nenuťte ho, pokud samo nechce. Trpělivě nabízejte v průběhu dne, ať pochopí, co po něm chcete.

Pokud kojíte a bojíte se, že dítě po setkání s lahvičkou začne odmítat prs, naučte ho rovnou pít z hrnečku. Ideální je začít malým plastovým hrnkem, nebo kelímkem. Pomalu a trpělivě mu přikládejte tekutinu k ústům. Dítě brzy pochopí, co po něm chcete.

U podávání tekutin vždy dbejte na několik faktorů: Kolik vaše dítě váží? Kolik snědlo ovoce, polévky – tedy tekutin v jídle? Je rozdíl, zda dítě jen leží či sedí, nebo aktivně běhá a vydává více energie – pak bude také více pít. A samozřejmě také záleží na teplotě vzduchu – v horku bude třeba podávat o něco více tekutin než v chladném počasí.

Nečekejte, až bude vaše dítě projevovat žízeň. Dávejte mu tekutiny pravidelně po menších dávkách celý den. Nebudete tak zatěžovat jeho ledviny a při tom bude dostatečně hydratované.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *