Dětský svět Nemoci

Vyznáte se v očkování dětí do dvou let? Pomůžeme vám se základním přehledem!

Máte doma právě narozené miminko a nevíte, jaká očkování vás čekají? Vyznat se v očkovacím kalendáři dětí do 2 let nemusí být pro maminky jednoduché, a proto vám přinášíme přehledný soupis očkování. Povinných i nepovinných.

Od letošního roku totiž došlo k několika důležitým změnám, a tak to, co platilo u vašeho prvního miminka, teď může být jinak.

Povinná očkování dětí

Mezi povinná očkování dětí, která se aplikují v prvních dvou letech života dítěte, patří Hexavakcína a tzv. MMR vakcína (očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím).

Hexavakcína je základní očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské přenosné obrně, haemofilu influenzae b a žloutence typu B. Hlavní změnou u této vakcíny je zjednodušení očkovacího schématu z 3 + 1 na 2 + 1, ubyla tedy jedna dávka očkování. První dávka je aplikována od 9. týdne věku, druhá dávka se podává v intervalu ne kratším než 8 týdnů a poslední pak mezi 11. a 13. měsícem věku dítěte.

Jak se podává MMR vakcína?

U MMR vakcíny došlo také ke změnám v rámci očkovacího kalendáře. První dávka by měla být podána nejpozději do 18. měsíce věku dítěte, nově se však může aplikovat již od ukončeného 13. měsíce věku (dříve od ukončeného 15. měsíce věku). Druhá dávka očkování se pak posunula až do 5. až 6. roku dítěte (dříve ve 2 letech).

Nepovinná očkování dětí hrazená a částečně hrazená pojišťovnou

Dále existují tzv. nepovinná hrazená očkování, mezi která patří očkování proti pneumokokům. Lze očkovat vakcínou Synflorix, která je plně hrazená pojišťovnami, nebo vakcínou Prevenar 13, u které si rodiče musí ještě něco doplatit.

Jaký je mezi těmito vakcínami rozdíl?

Očkovací látka Prevenar 13 zahrnuje více sérotypů pneumokoka, které se v dnešní době vyskytují již i v České republice. Vaše dítě tedy bude chráněno proti více druhům, ani tak však toto očkování nepokryje všechny možné druhy pneumokoka.

Nepovinná očkování dětí nehrazená pojišťovnou

Je možné také nechat naočkovat dítě v rámci nepovinných nehrazených očkování. Do této kategorie spadá očkování proti rotavirům, meningokokům a žloutence typu A. Jak již napovídá název těchto očkování, jsou dobrovolná a tudíž nehrazená pojišťovnami, a rodiče za ně musí zaplatit plnou cenu.

Očkování proti rotavirům se provádí vakcínou Rotarix nebo Rotateq. Podává se ve dvou dávkách ústy, a to v rozmezí od 6. týdne do 24. týdne věku dítěte.

Očkování proti meningokokům je podáváno v jedné dávce vakcínou Nimenrix a očkování proti žloutence typu A ve dvou dávkách vakcínou Havrix. Obě očkování je možné aplikovat v 18. měsíci života dítěte.

Pomohl vám tento článek lépe se zorientovat v očkování?

Napište nám své zkušenosti a podělte se s ostatními maminkami!

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *