Dětský svět Knihy Knihy pro děti Recenze

Recenze 3v1 – 3x tip na krásné dětské knížky – novinky z nakladatelství Grada

Dnes jsem si pro vás připravila rovnou trojitou recenzi, respektive článek s recenzemi na tři krásné knížky pro děti, které v poslední době vydalo nakladatelství Grada, a které se rozhodně vyplatí číst. Všechny tři jsou od českých autorek. Jedna je vhodná pro školkové děti, druhá je skvělá jako první čtení a třetí se hodí pro děti od druhé třídy. 

Hoňková Iva – Když potřebuje zachránit vrtulník

Knížku Když potřebuje zachránit vrtulník jsem objednala kvůli synovi. Přece jen teď máme doma více holčičích knížek, protože dcera v první třídě čím dál více čte sama. Tato knížka je plně ilustrovaná a přináší poměrně obsáhlý příběh o tom, jak se jednou děti vypraví s paní učitelkou do leteckého muzea a na zahradě objeví poničenou kabinu vrtulníku. Jenže není jen tak obyčejná. Umí totiž mluvit. Kabina se představí jako Terezka a začne dětem vyprávět svůj příběh. 

Postupně se děti i paní učitelka, která rovněž hlas kabiny slyší, dozvědí, odkud Terezka pochází a kde se v muzeu vzala. Děti společně s rodiči a paní učitelkou vymyslí plán, jak kabinu zachránit a dát ji znovu dohromady. 

Můj názor:

Knížka Když potřebuje zachránit vrtulník je krásně vymyšlená. Autorce se podařilo dostat k dětem plno zajímavých informací pomocí poutavého příběhu. Zjistí, k čemu vrtulníky slouží, jaké jsou mezi nimi rozdíly, jak se nazývají jejich jednotlivé části. Podle mě je tam ale informací na děti až moc. Alespoň jsem u předčítání vnímala, kdy je text přestal bavit a kdy je znovu zaujal. Knížka má poměrně malá písmenka, takže nebude úplně vhodná pro prvňáčky. Spíše bude fajn k předčítání mladším dětem, nebo pak ke čtení od druhé třídy. 

Celá knížka je nádherně ilustrovaná Irenou Lachoutovou, jejíž obrázky knížku doslova pozdvihly a skvěle příběh doplňují. 

Proč koupit dětem knížku Když potřebuje zachránit vrtulník

 • Napínavý příběh o osudu vrtulníku 
 • Pohádkovou formou se děti naučí plno věcí o vrtulnících 
 • Vhodná k předčítání pro mladší děti nebo od 2. třídy
 • Nádherné ilustrace Ireny Lachoutové

Irena Lachoutová – Co se děje v noci v lese

Druhá knížka, kterou vám dnes představím, je opět od ilustrátorky a spisovatelky Ireny Ričlové Lachoutové. Určena je pro první čtení a obsahuje jednoduše napsaný příběh, který jistě nadchne nejen prvňáčky. Klidně bych ji předčítala i mladším dětem. 

Autorka v ní vezme malé čtenáře na noční výlet do lesa, a to hned čtyřikrát. Děti se tak dozví, jak to v lese vypadá a co se tam děje na jaře, v létě, na podzim i v zimě. Poznají různé lesní noční i vodní tvory, naučí se, jak se v lese chovat k rostlinám i zvířátkům a dalším živočichům. 

Můj názor:

Tuto knížku jsem koupila hlavně proto, že je určena pro první čtení. Moje dcera ji má v pořadí, zatím ji nečetla, ale přečetla jsem ji já. Oceňuji velká písmenka, krátké kapitoly a jednoduše psané věty bez složitých slov, které se budou prvňáčkům číst jistě velmi dobře. Příběh je navíc poutavý a noc mu dodává na tajemství. Nádherné ilustrace od Ireny Lachoutové text výborně doplní a děti baví si obrázky prohlížet. Tuto knížku pro prvňáčky rozhodně doporučím.

Proč dětem koupit knížku Co se děje v noci v lese

 • Vhodná pro první čtení 
 • Zaujme i děti ve školce
 • Krásné obrázky doplňují příběh 
 • Jednoduchý text bez složitých slov 
 • Velká písmenka a krátké kapitoly 

Marketa Bolfová – Kluk v kopačkách

V této knížce určené dětem od druhé třídy se seznámíme s Tomášem. Klukem, který chodí také do druhé třídy, nepotřebuje mobil a miluje fotbal. Jednoho dne mu tatínek oznámí, že se musí přestěhovat k dědovi, protože dostal novou práci. Pro Toma to znamená novou školu a nový fotbalový tým. Zprvu je za to na tátu naštvaný, ale brzy zjistí, že stěhování zase tolik špatného nepřineslo. Ve škole si najde nové kamarády, má možnost sledovat dědečka při práci se zvířaty v záchranné stanici a o fotbal také nepřijde. Jenže radost mu kazí spolužák, který mu neustále dělá nějaké schválnosti. 

Můj názor:

Poslední knížku Kluk v kopačkách jsem objednávala hlavně pro syna, kterému ji budu číst. Já už ji přečetla a kousek četla i dcera – prvňáček. Je sice určena dětem od 2. třídy, ale dceři se četla také dobře. Jen písmenka by mohla být pro prvňáčky asi větší. 

Příběh je napsaný skvěle a poutavě a prostředí školy, záchranné stanice i fotbalového hřiště zaujme kluky i holky. Bála jsem se, že to bude jen o fotbale, ale nakonec se ukázalo, že je to příběh hlavně o přátelství, potyčkách s protivným spolužákem i dobrodružství se zvířaty. Mně se knížka moc líbila a věřím, že zajme syna, až mu ji budu předčítat i dceru, která si ji nejspíš bude chtít znovu přečíst sama. 

Proč dětem koupit knížku Kluk v kopačkách

 • Napínavý i humorný příběh pro děti od 2. třídy
 • Výborně se čte a děj rychle ubíhá
 • Příběh o sportu, lásce ke zvířatům i o přátelství 
 • Děti budou bavit školní příhody i zážitky ze školy v přírodě 

Tak to byly mé tři tipy a recenze zároveň, na knížky, které jsem v poslední době pořídila pro své děti a podle mě rozhodně stojí za pozornost. Všechny vydalo nakladatelství Grada v edici Bambook a koupíte je ve všech dobrých knihkupectvích, i na stránkách Grady

Já i moje děti nakladatelskému domu Grada moc děkujeme za recenzní výtisky. 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *