Inspirující maminky

Knížky pro děti už nejsou, co bývaly, říká Sandra Dražilová

Sandra Dražilová Zlámalová je mladá maminka tří malých rošťáků, majitelka úžasného Čertova mlýna, kam můžete jet na dovolenou, a navíc je talentovanou spisovatelkou. Sandra píše krásné knížky pro děti, které v sobě ukrývají poučení, ale hlavně – jejich hlavní hrdiny děti milují.

Sandro, kde se zrodil nápad psát knížky? A proč právě knížky pro děti? 

Nápad psát knížky se u mě tak nějak nezrodil, on se pouze „vyvinul“ já totiž psala už od mala tzn. cca 8 let (někde na půdě mám i poklady z té doby) a ta touha tvořit, psát se jen pomalu a nesměle vyvíjela až to bouchlo v době, kdy jsem byla na vysoké (na UJEPu). Tehdy jsem po zkoušce z dětské literatury prohlásila: „Že knížky pro děti už nejsou, co bývaly, když jsem byla malá.“

Kamarádka mi tehdy odpověděla, že je to proto, že tak naivní a jemné příběhy jako jsou od V. Čtvrtka už nikdo moc neumí.

A to mě vyhecovalo a přes noc jsem zcela neplánovaně napsala první kapitolu Kulíška a tím se vše vlastně spustilo.

Jaké knížky už jste napsala a vydala? 

Moje první knížka byla Kulíškovy neposedné příhody, ale nebylo to úplně jednoduché. Obepsala jsem snad všechny české nakladatelství a vždy přišla zamítavá, někdy i nelichotivá odpověď.

Až nakladatelství Brána mi dalo šanci a knížku vydalo.

Druhá knížka byla Čarodějnice Bordelína (vydalo nakl. Grada), a tam je zajímavé, že Bordelína byla v Kulíškovi epizodní postava, kdežto tady je postava hlavní. A dokonce je v obou knížkách stejný příběh, jen je pokaždé popsán z pohledu dané hlavní postavy.

Třetí knížka byla Neplechy čerta Zbrklíka, tu jsem napsala zpočátku jen pro své děti, jako čertovskou knížku, která je odnaučí strachu z čertů. Čtvrtá knížka byla Babiččina kouzelná zahrádka, což myšlenku téhle knížky jsem nevymyslela já, ale moje mamča.

A zatím moje poslední vydaná knížka je určená pro začínající čtenáře a jmenuje se Řemeslné pohádky.

Kam chodíte pro inspiraci? 

Tak to je dobrá otázka :-). Vlastně ani nevím. Kolikrát někde dětem vyprávím rychlopohádku, aby nezlobily (třeba cestou na výlet/v autě apod.) a pak jí „jen“ sepíšu.

Jindy mě napadne v noci, proto mám stále u postele bloček a tužku.

Uvažovala jste někdy o tom, že byste napsala knihu pro dospělé? 

Knížku pro dospělé mám rozepsanou, ráda bych ji během roku dokončila. Tak doufám, že se zadaří.

Jste maminkou tří dětí, kde vlastně při péči o ně berete čas na psaní? 

Píšu zásadně při večerech. Mám psaní jako koníček, takže to je takový relax, únik z reality. Já si u toho odpočinu a ono vznikne něco, co lidi baví. Takže spokojenost je na všech stranách.

Vy jste vlastně taková pohádková maminka. Kromě psaní pohádkových knížek jste také majitelkou Čertova mlýna. Prozradíme čtenářům, o co jde a zda tam za Vámi mohou zavítat? 

Čertův mlýn je z knížky Neplechy čerta Zbrklíka – místo na zemi, kam pošle Lucifer čerty. Shodou okolností je to reálné místo, leží v Jizerkách, konkrétně v obci Bílý Potok. Je to chalupa, kterou si mohou lidé pronajmout a užít si tady ten klid Jizerek.

A co je u mě v Čertově mlýně čeká? Pravé čertovské buchty jako z pohádky například.

Co ještě prozradím ;-). V knížkách používám místa, která opravdu existují, a dokonce i hostům prozradím, kde přesně leží.

Mohou se s Vámi čtenáři potkat na nějakých knižních akcích? Chystáte se na nějaké i o prázdninách? 

Teď před koncem školního roku jsem byla po dlouhé době na akci tady u nás v Lázních Libverda. Během prázdnin žádné čtení nebo nic takového neplánuji, ale třeba se ještě něco objeví.

A co vlastně bude dělat o prázdninách maminka-spisovatelka? 🙂

Výletovat a starat se o hosty ve mlýně. Jezdím s dětmi hodně po výletech, kluci si oblíbili „Výlety s tajenkou“ od Lucky Nachtigallové, takže teď je zvesela podnikáme.

Ale pokud jsem doma, tak není nic neobvyklého, že se tu staví děti s knížkou pro podpis:-) – to je vždy moc milé.

Letos zahraničí neplánujeme, zůstaneme v ČR, ono je u nás stále co objevovat.

Píšete teď nějakou novou knížku? Nebo už se nějaká “dopéká” v nakladatelství?

Před týdnem jsem odeslala pokračování Čarodějnice Bordelíny, takže když nebude nikde žádný extra zádrhel, tak by před Vánoci mohla být už k mání. 

Sandro, moc Vám děkuji za rozhovor a přeji plno nových nápadů na knižní příběhy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *