Těhotenství

Nepříjemné intimní problémy v těhotenství

Intimní problémy jsou pro každou ženu velice nepříjemné a dvojnásob to platí v období těhotenství. Máme strach, aby se něco nestalo ještě nenarozenému miminku, a k tomu se může připojit ještě stud o takových problémech vůbec mluvit. Ovšem právě to je třeba, aby se urychlila případná léčba vaginální infekce.

Co ženy v těhotenství nejvíce trápí

Mezi nejčastější infekce v těhotenství patří zejména mykotické a bakteriální záněty. Ty jsou způsobeny změnami hladin hormonů, zejména estrogenu a polysacharidu glykogenu v pochvě. Přestože je miminko dostatečně chráněno uzavřeným děložním čípkem, v neléčených případech by mohlo dojít k oslabení imunity nenarozeného děťátka.

Co způsobuje kvasinkové infekce

Kvasinky jsou viníkem většiny infekcí v těhotenství, konkrétně se jedná o mikroorganismus Candida albicans. Kvasinková infekce naštěstí nepředstavuje přímé riziko pro těhotenství, ale pokud nebude zaléčená, může se při porodu přenést na novorozence. Nejčastěji se projevuje pálením a svěděním, a to je doprovázeno bělavým nebo nažloutlým výtokem s drolivou konzistencí a téměř bez zápachu. Vhodná léčba je prostřednictvím vaginálních tablet a krémů.

Nebezpečné bakteriální záněty

Oproti kvasinkové infekci jsou bakteriální záněty způsobeny přemnožením bakterie Gardnerela vaginalis, která mění pH poševního prostředí. Častým projevem pak bývá vodnatý zapáchající výtok, který již ovšem může mít vliv na probíhající těhotenství a způsobit až předčasný porod. Léčit se bakteriální záněty dají až od druhého trimestru v podobě aplikovaných antibiotik a vaginálních přípravků.

Streptokok v těhotenství

Každé těhotné ženě se preventivně provádí kultivační vyšetření pochvy a výsledek je zaznamenán do těhotenské průkazky. V případě, že testy vyjdou nastávající mamince pozitivní,      je provedena antibiotická léčba a během první doby porodní se aplikují antibiotika ještě nitrožilně. To se provádí zejména kvůli ochraně ještě nenarozeného miminka, které by se při průchodu porodními cestami mohlo infekcí nakazit.

Jak intimním problémům předejít

Samozřejmě by měl být kladen důraz na intimní hygienu, protože žena prochází mnoha hormonálními změnami a používání speciálních intimních hygienických produktů může v řadě případů předejít nežádoucím problémům. Je vhodné se také vyhnout dlouhým koupelím, právě z důvodu vzniku infekcí. Problémům se dá předejít mimo jiné také nošením prodyšného spodního prádla a užívání probiotik.

Správným jídelníčkem proti zánětům

Kvasinky se živí hlavně cukrem, takže konzumace většího množství sladkých jídel jsou pro ně ty pravé žně. U kvasinkové infekce je tedy vhodné vysadit ze stravy sušenky, bonbony, čokolády, sladké limonády, ale také třeba ovocné džusy. Nahraďte je hrstí oříšků nebo ovocem. Také je vhodné z jídelníčku vyřadit všechny potraviny s vysokým glykemickým indexem jako např. pečivo, hranolky, popcorn apod. Začněte den vyváženou snídaní a uvidíte, že vaše tělo nebude mít před den chutě na sladké a vy se přirozeně zbavíte i opakujících intimních obtíží a ještě uděláte něco pro své zdraví.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *