Dětský svět Knihy Knihy pro děti Recenze

Nezbedné příhody malého Mňouka

Mňouk je malý kocourek, který se narodil mámě Míně. Žijí společně na jednom obyčejném vesnickém dvorečku, spolu se psem, slepičkami a kohoutkem. Mňouk postupně poznává okolí, seznamuje se s ostatními zvířátky a učí se slušnému chování. A jelikož je to prima kočičí kluk, tak samozřejmě vyvádí i různé lotroviny.

Knížky Lenky Jakešové

Příběh malého kocourka Mňouka sepsala autorka dětských knížek Lenka Jakešová. Na svém kontě už pár literárních počinů pro děti má a knížky to jsou velmi krásné. Vyšly v nakladatelství Grada v edici Bambook. Protože se vlivem koronaviru zpomalilo vydávání dětských knížek (ostatně knih pro dospělé také), Lenka Jakešová se rozhodla nečekat, až se vše opět rozjede a vydala se svou vlastní cestou. Nezbedné příhody malého Mňouka vyšly samonákladem. Jak se jí dílko podařilo?

Nezbedné příhody malého Mňouka

Knížka na první pohled zaujme zajímavými ilustracemi. Vytvořila je Nikola Hauptigová a já jsem původně myslela, že se jedná o malou slečnu, která autorce ilustrovala i některé zpěvníky, jež Lenka Jakešová rovněž vydala. Nakonec jsem zjistila, že se mýlím a že ilustrace dělala dospělá žena. Mám k nim jisté výhrady, protože určitě nejsou tak oslňující, jako ty, které autorčiným předchozím knížkám vytvořila Dagmar Medzvecová. Přesto musím uznat, že něco do sebe ilustrace v Mňoukovi mají. Jsou roztomilé a podstatné je, že se líbí dětem. Mně se zase tak moc líbit nemusí. A u dětí úspěch rozhodně mají, to mohu potvrdit.

Obsah knížky je určen především menším dětem, což opět splnilo účel. Četla jsem knížku dětem ve věku 3 a půl a 5 a půl roku a úspěch rozhodně měla. Děti bavila hlavně jména hlavních hrdinů – slepičky se jméno Koko a Kdák se dobře pamatují. Kohoutek se sice jmenuje Ryky, ale moje děti z něj udělaly Kykyryky. To ale vůbec nevadí. 🙂

Příběh, který pobaví i poučí

Autorka ukazuje na kocourkových příhodách vše, co je dobré, aby věděly i děti. Vlastně se tak učí spolu s Mňoukem, co se děje na dvorečku, jak to tam všechno funguje, kde bydlí jaká zvířátka a co mají na dvorku na starost. A samozřejmě nechybí ani různé nezbednosti – např. když Mňouk vyleze na strom a neví, jak se dostat dolů. Ač autorka skrze zvířátka představila hned několik nápadů, moje děti se aktivně zapojily ve vymýšlení, jak kocourkovi pomoci.

Pohádky a písničky

Jak už jsem zmínila, autorka má na svědomí i zpěvníky, a tak není divu, že i Nezbedné příhody malého Mňouka kromě pohádkového příběhu obsahují originální písničky. Každá kapitolka je zakončena tematicky – písničkou, která skvěle doplňuje to, co se děti v kapitole dozvěděly. Pokud nepatříte mezi hudebně nadané a nechcete s dětmi zpívat, můžete se alespoň texty písní s dětmi naučit jako básničky – nebo spíše se je mohou naučit vaše děti. I to se u nás setkalo s úspěchem.

Pracovní listy ke knížce

Zapojením dětí do přemýšlení a aktivního vnímání příběhu se dostávám k další důležité záležitosti, kterou jsou pracovní listy. Autorka je vytvořila společně s Nikolou Hauptigovou a najdete zde omalovánky, spojovačky, různé úkoly na počítání, na postřeh, kreslení, vybarvování, hledání cesty v bludišti atd. Pracovní listy už máme kompletně hotové a dělala jsem je s Nelou (5 a půl roku). Měly velký úspěch, protože Nelču tohle opravdu hodně baví.

Hodnocení: 8/10

Nezbedné příhody malého Mňouka si můžete zakoupit přímo u autorky Lenky Jakešové, na jejích webových nebo facebookových stránkách. Využít můžete i můj vlastní e-shop, kde si spolu s touto knížkou můžete zakoupit i mou dětskou knížku Příhody placatého čumáčku, která je pro změnu o malém štěňátku.

U autorky můžete zakoupit samozřejmě i pracovní listy a možné je i vyžádat si u ní melodie písniček, abyste věděli, jak je zpívat i v případě, že nejste zcela hudebně nadaní.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *