Mami, mam hlad
Knihy Příkrmy Recenze

Jak na první příkrmy? Pomůže kuchařka Mami, mám hlad

Máte doma miminko a čekají vás příkrmy? Nebo už příkrmy vaříte, ale nebaví vás neustále vymýšlet nové kombinace? Nevíte si rady, co svému děťátku můžete dát a s čím by bylo lepší raději počkat? Jana Šmíd Winterová je normální „netabulková“ máma, která stejně jako mnoho jiných maminek vaří a vařila pro své miminko. Příkrmy, jejich složení a způsob přípravy konzultovala s pediatrem a částečně i s výživovou poradkyní, ale především je vyzkoušela na svém vlastním dítku. Nyní se o své zkušenosti dětí v nové kuchařce pro nejmenší – Mami, mám hlad. Je určena dětem do jednoho roku, ale její recepty mají mnohem širší dosah. Jak se nám kuchařka líbila a jak ji hodnotíme?

Vaření pro celou rodinu – ano nebo ne?

I když je kuchařka Jany Šmíd Winterové určena především maminkám dětí od ukončeného 4. měsíce až do jednoho roku, mohou ji využít i maminky s dětmi o něco staršími. Přesto nedoporučujeme kupovat ji pro děti starší rok a půl, neplánujete-li ještě dalšího člena rodiny. V tom případě byste ji asi příliš nevyužili. Nebo alespoň ne celou.

Jedná se skutečně o kombinace zeleniny, ovoce, popř. masových příkrmů, které se mixují pro miminka. Starší děti už by vám asi nepoděkovaly. Na druhou stranu autorka myslí i na to, že některé pokrmy mohou konzumovat v lehce upravené variantě i starší děti či dospělí, takže není nutné vařit jedno jídlo pro miminko a další pro rodinu.

Recepty podle věku

Autorka se hned na začátku knihy podělila o svůj vlastní příběh, jak s příkrmy začínala a varuje, že není žádná „tabulková“ máma. Přesto doporučuje podávat dětem jednotlivé potraviny tak, jak uvádí pediatři a výživoví poradci. Je to proto, že některé potraviny jsou pro kojence začínající s příkrmy příliš těžké na trávení a mohlo by je bolet bříško. Z toho důvodu tleskáme a doporučujeme knihu všem maminkám, které tápou v tom, čím vlastně začít, co děťátku podávat na začátku a co a jak postupně přidávat a kombinovat.

Autorka rozdělila kuchařku na recepty podle věku, tedy od ukončeného 4. měsíce. V každé sekci pak najdete recepty na zeleninové příkrmy, masozeleninové příkrmy a na svačinky, ovocné svačinky, popř. snídaně a svačinky. Autorka radí i v tom, co dělat se zbylým jídlem, jak jej uchovat k pozdějšímu užití anebo je zpracovat pro ostatní členy rodiny.

Prostor na poznámky

Oceňujeme, že za každou částí rozdělenou podle věku dítěte ponechala autorka prázdné – pouze linkované stránky, kam si můžete zapisovat své poznatky a znalosti – např. co vašemu děťátku chutnalo, co naopak ne, nebo co mu vyvolalo bolení bříška či alergickou reakci. Snadno pak rychle vaše poznatky dohledáte, když je budete potřebovat později.

Pokud si chcete někam poznačit, které jídlo vašemu děťátku chutnalo a jak moc, můžete tak udělat přímo u daných receptů. U každého najdete tři lžičky a je jen na vás, kolik z nich vybarvíte. Chutnalo jídlo miminku opravdu hodně? Vybarvěte všechny. Nechutnalo mu naopak vůbec? Vybarvěte jen jednu, půlku nebo žádnou. I tak si rychle připomenete, co má vaše dítko rádo.

V závěru knihy je část označená jako „Hlavní milníky“. Tam si můžete nalepit fotografie vašeho děťátka při konzumaci příkrmů. Zaznamenáte si tak napořád, jak mu chutnala první mrkvička, jak poprvé jedlo samo, kdy se zapatlalo, že jste museli uklízet polovinu kuchyně atd.

A jaké recepty tady najdete?

Vedle základních receptů na mixovanou mrkvičku, batáty, cuketu a kombinace různé zeleniny najdete i složitější recepty, jako boloňské špagety, batátové pyré s dušeným hovězím masem, bramborovou či tomatovou polévku, jablečné lívanečky z ovesných vloček, rychlou rybí polévku a mnoho dalšího.

Proč si koupit knihu Mami, mám hlad

+ Autorka vychází z vlastní zkušenosti, takže jsou příkrmy „testované na dětech“

+ Oceňujeme rozdělení příkrmů podle věku dítěte

+ Autorka radí, co se zbylými příkrmy, jak je uchovat a jak dále využít

+ Nejedná se jen o „bio“ příkrmy

+ Pokrmy zeleninové, masozeleninové i ovocné

+ Najdete zde příkrmy, svačinky i dezerty

Proč si nekoupit knihu Mami, mám hlad

  • Fotografie nejsou příliš profesionální
  • Pokud z toho budete chtít uvařit jídlo pro celou rodinu, pravděpodobně si zde moc nevyberete

Hodnocení: 90 %

Knihu Mami, mám hlad hodnotíme na výbornou. Deset procent strháváme za nepříliš profesionální fotografie.

Kuchařku pro děti do jednoho roku Mami, mám hlad, můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *