Máte za sebou všechny možné pokusy otěhotnět od babských rad přes léčbu od vašeho gynekologa, ale vytoužené miminko je stále v nedohlednu? Dalším krokem je návštěva centra asistované reprodukce. V dnešním článku vám postupně popíšeme všechny metody, které je možné podstoupit, a také vás seznámíme s výsledky, jaká je úspěšnost těchto léčebných metod neplodnosti.
Intrauterinní inseminace (IUI)
Základní metodou, kterou vám v centru asistované reprodukce nabídnou je tzv. inseminace. Jedná se o metodu, při které se aplikují laboratorně připravené spermie, které muž ráno odevzdá do dutiny děložní ženy. Aplikace je velmi jednoduchá a bezbolestná a trvá jen malou chvilku. Žena po inseminaci ještě zhruba 20 minut leží a pak může odejít a chovat se zcela bez omezení. Inseminaci lze provádět při běžném cyklu bez hormonální stimulace, a nebo také s hormonální stimulací u žen, které mají cyklus nepravidelný či mají anovulační cykly.
Inseminace je vhodná u páru s nevysvětlitelnou příčinou neplodnosti, u párů s lehkou formou mužské neplodnosti či u párů, kde byla zjištěna u ženy mírná endometrióza. Úspěšnost této metody se pohybuje jen kolem 10 %. Zpravidla je doporučováno IUI podstoupit dvakrát až třikrát a v případě neúspěchu je následně párům doporučeno IVF.
In Vitro Fertilizace (IVF)
Jedná se o mimotělní metodu léčby neplodnosti. Nejdříve je nutná hormonální stimulace vaječníků. Ta probíhá prostřednictvím píchání injekcí do břicha, které podporují růst dostatečného počtu folikulů s vajíčky. Vývoj je průběžně kontrolován ultrazvukovými vyšetřeními a při dozrání následuje odběr vajíček.
Odběr vajíček je prováděn pod anestezií, zákrok trvá zhruba 10 – 20 minut a je při něm vpichem přes poševní stěnu odsáta folikulární tekutina s vajíčky. Následně v laboratoři embryolog vajíčka umístí do kultivační misky. Žena je 2 až 3 hodiny po výkonu za doprovodu propuštěna a doporučuje se odpočinek minimálně po dobu jednoho dne.
Zároveň v den odběru vajíček partner po 3-5 denní sexuální abstinenci odevzdá sperma, kterým jsou odebraná vajíčka oplodněna. Spermie jsou před vlastním oplodněním laboratorně upraveny a jsou vybrány ty, u kterých je největší předpoklad, že vajíčka úspěšně oplodní. K oplodnění dochází spontánně v kultivačním termostatu, kam jsou umístěny, jak odebraná vajíčka, tak i upravené sperma.
Po 16 – 20 hodinách embryolog zkontroluje, kolik vajíček bylo oplodněno a následuje 3–6 denní kultivace pod pravidelným dohledem embryologa. IVF je završeno tzv. embryotransferem, tedy přenosem embryí do dutiny děložní. To je bezbolestný zákrok, při kterém je kultivační roztok s embryem zaveden pod ultrazvukovou kontrolou přes pochvu do dutiny děložní.
Výše popsaný postup vysvětluje standardní IVF, jehož úspěšnost bez použití dalších doplňkových metod, které zvyšují úspěšnost otěhotnění, je zhruba 30 %. Přesné statistiky se ovšem centrum od centra liší. O metodách a možnostech zvyšujících šanci na úspěšnost umělého oplodnění si povíme více v dalším článku. Již brzy!