Nemoci

Moučnivka u kojenců – jak se projevuje? A je pro miminko nebezpečná?

Na první pohled vypadá úplně nevinně. Většina maminek jí v první chvíli ani nevěnuje velkou pozornost, protože jen málokterého rodiče okamžitě napadne, že bílý povlak signalizuje moučnivku. Přitom se jde o poměrně běžné onemocnění, se kterým se setká téměř každý kojenec. Co to moučnivka je? Jak se projevuje? A je pro miminko nebezpečná?

Co to je moučnivka?

Moučnivka je poměrně běžné onemocnění infekčního rázu, za kterým můžete hledat kvasinku známou jako Candida albicians. Ta se v těle miminek i dospělého člověka vyskytuje naprosto běžně, a pokud je všechno v pořádku, nemáme o její přítomnosti žádné tušení. Dojde-li ale například k oslabení imunity, kvasinka využije příležitosti a začne páchat neplechu. Když se kvasinka přemnoží, vytvoří se v pusince kojence bílý povlak – neboli moučnivka.

Jak se moučnivka projevuje

Určitě vás zajímá, jak se moučnivka projevuje. Typickým příznakem je bílý povlak, který se může objevit jak na jazyku, tak i na dásních, tvářích nebo na patře. Na první pohled flíčky opravdu připomínají skvrnky, které má miminko v pusince po kojení nebo po podání umělého mléka. Na rozdíl od nich ale nevymizí po pár minutách a nelze je setřít prstem. Moučnivka umí potrápit jak malé kojence, tak i batole. Nejčastěji se vyskytuje u dětí do dvou let věku.

Je pro miminko nebezpečná?

Je moučnivka nebezpečná? Bolí? Je pro miminko obtěžující? To jsou otázky, které určitě napadnou i vás, když v pusince vašeho děťátka objevíte bílý povlak. Skutečnost se má tak, že moučnivka může bolet, ale stejně tak i bolet nemusí.

Zpravidla vůbec není bolestivá a miminko o ní vůbec nic neví. Může se ale stát, že se k povlaku v pusince přidají ještě bolesti bříška vzniklé kvašením – a ty už miminko mohou nepěkně potrápit. Moučnivka nebezpečná není, zpravidla odezní sama do několika dní. O návštěvě lékaře by rodiče měli uvažovat v případě, kdy se moučnivka rozšíří do celé pusinky – v takovém případě vám lékař předepíše vhodné léky.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *