Péče o pleť a pokožku dítěte je důležitá během celého roku, ovšem v zimě je vhodné jí věnovat zvýšenou péči. Vítr a mráz ji vysušuje a pleť se brzy na pohled jeví nezdravě a ztrácí svůj přirozený odstín. Pojďte se s námi podívat na základní pravidla a tipy, jak nejlépe pečovat o citlivou dětskou pleť.
Proč je třeba věnovat v zimě pleti více pozornosti
Dětská pleť je v zimě velice zatěžkávána díky nízkým teplotám, které zpomalují průtok krve, a navíc je pleť nadměrně vysušována nepříjemným větrem a mrazem. V případě, že vaše dítě trpí na suchou pokožku nebo ekzémy, mohou se v zimním období dokonce výrazně zhoršit. Dětská pokožka ztrácí vlhkost až pětkrát rychleji než u dospělého, proto je nezbytné udržet ji dostatečně hydratovanou. Časté přechody ze zimy do tepla, a naopak, mohou dětskou pokožku podráždit. Zejména pokožka na tváři má skony k popraskání díky nedostatku kožního tukového filmu.
Jak tedy o dětskou pleť správně pečovat?
Na nechráněnou dětskou pokožku, zpravidla tedy na pleť obličeje, je vhodné používat ochranný nebo hydratační krém, aby se vlhkost udržela uvnitř pokožky a nedovolila studenému vzduchu poškodit pokožku miminka. Nejvhodnější je používat krémy, které neobsahují vodu. Ty mnohem lépe chrání pleť před poškozením větrem a zároveň dodávají pokožce potřebnou výživu. Vhodnou alternativou jsou také dětské oleje, které na pokožce zůstávají delší dobu a mají vyšší účinnost. Na trhu existují také hydratační krémy, které se používají po návratu z venku zpět do tepla, ale odborníci vám klidně doporučí i obyčejnou vazelínu.
Na co si dát pozor
U novorozenců je třeba zvýšená péče v okamžiku, kdy teplota klesne pod 5 °C, u dětí do 3 let pak při teplotách pod 0 °C. Jakmile venkovní teplota je nižší než -10 °C je lepší zůstat raději doma. Pokud není vše v pořádku, můžete to snadno poznat podle neprokrvených bílých flíčků na pokožce. Stejně jako v létě, i v zimě je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin, aby nebyla pokožka zbytečně dehydrovaná a nesnižovala se její ochranná funkce.