Snad každá maminka, která má doma chlapečka, řeší komplikace s předkožkou. Někteří pediatři radí stahovat ji hned od začátku, jiní naopak radí vyčkat až po jednom roce dítěte i déle. Maminky jsou pak zmatené, neví, co je dobře a co špatně, a mají strach, aby svým jednáním dítěti spíše neuškodily. Jak to tedy je s předkožkou u chlapců? Kdy začít s přetahováním? A existuje nějaký „pomocník“, který tento úkon usnadní?
Kdy začít miminkům uvolňovat předkožku
Ať už vám pediatr doporučil začít stahovat miminku předkožku hned od narození, nebo naopak doporučil vyčkat, opatrným stažením a postupným uvolňováním nic nezkazíte. Naopak. Pod předkožkou zůstávají různé nečistoty a je dobře je pravidelně dostat ven. Proto je nejlepší uvolňovat a přetahovat při mytí, ve vodě, nebo těsně po koupeli. Pokožka se v teplé vodě uvolní a bude poddajnější.
Co když předkožka nechce povolit
Možná už máte doma dvou a více letého chlapce a předkožka stále nechce povolit. Je běžné, že drží „přilepená“ k žaludu ještě i ve třech, čtyřech i pěti letech. Důležité je, snažit se ji odlepovat a uvolňovat postupně, nejlépe při koupeli, a hlavně ne násilím. Předkožka bude povolovat postupně a uvidíte, jak se na různých místech uvolní a odlepí. Pozor však dejte na příliš silné zatáhnutí a násilné stažení. Mohlo by dojít k bolestivému natržení. Chlapci si často takový problém přivodí i sami. Někdy přitom dojde jen k mikroskopickým prasklinkám, kterých si na první pohled ani nevšimnete. A přesto to stačí, aby se vytvořil zánět.
Kdy řešit problémy s doktorem
Jakmile zjistíte, že předkožka krvácí, nebo se pod ní začíná tvořit hnis, na nic nečekejte a navštivte lékaře. Ten většinou hnis vymačká, omyje penis i předkožku a napíše vám antibiotickou mastičku, kterou bude potřeba několikrát denně mazat. Vhodné je také omývat penis ve vývaru z heřmánku či řapíku, pro rychlejší zhojení. Dejte však pozor – oba odvary vysušují pokožku, je tedy potřeba také pořádně promazávat.
Jakmile zánět vyléčíte, opět pravidelně uvolňujte předkožku během koupele, pokud už se tak tedy nestalo. Vhodné je domluvit se s lékařem, aby vám napsat mast s kortikoidy, která se aplikuje několikrát denně po dobu 6 týdnů a má za účinek uvolnění a odlepení předkožky. Ne vždy však má ten správný účinek a vše se podaří hned při první léčebné kúře.
Jde to i bez kortikoidů
Pokud patříte k maminkám, které se kortikoidům chtějí vyhnout a raději jdete přírodní cestou, máte možnost. Je tomu zhruba dva roky, kdy se na trhu objevila účinná mastička, která pomáhá uvolnit a odlepit předkožku a řeší toto trápení mnoha maminkám a jejich synkům. Jmenuje se jednoduše Pinďa mast v domácí vazelíně (koupíte ZDE) a jejím výrobcem je firma Alta Herba.
Pinďa mast je složena z rostlinného oleje, včelího vosku, setého lnu, tymiánu, třezalky tečkované, měsíčku lékařského a dále ji tvoří třísloviny, pektin, flavonoidy, sacharóza a sliz. Pinďa mast stačí nanášet dvakrát denně pod předkožku, a přitom se snažit přetáhnout a uvolnit ji. Používá se, dokud problémy neustoupí. Není potřeba mít na ni lékařský předpis a neobsahuje žádné látky, které by mohly mít vedlejší nebo dokonce negativní účinky. Za dobu, kdy je tato mast na trhu, si našla oblibu u spousty maminek.
Účinek této masti můžete podpořit ještě koupelí v Pinďa bylinné koupeli (koupíte ZDE.)