Mateřství

Brzké vstávání: Co když máme doma ranní ptáče?

Není ptáče jako ptáče, pro každého je brzké vstávání v jiný čas. Stejně jako u nás dospělých, jeden vstává v 7 hodin s úsměvem a druhý potřebuje spát alespoň do 9 hodin. My se podíváme na miminka, která vstávají opravdu brzy, tedy kolem 5:00.

Spánek miminek z pohledu fyziologie

  • Vnitřní hodiny: Miminku se postupně vyvíjí tzv. cirkadiánní rytmus, který se formuje v prvních měsících života. Toto jeho vnitřní nastavení může být ovlivňováno světlem a tmou, je tedy dobré ho přes den dostatečně vystavovat dennímu světlu, v noci naopak udržovat tmu.
  • Spánkový cyklus: Jednotlivé spánkové cykly jsou u miminek kratší než u dospělých, proto se budí častěji a mohou mít potom potíže s usnutím.
  • Vývoj: Mozek miminka se rychle vyvíjí, což může ovlivňovat jeho spánkové vzorce a některé růstové fáze jsou spojeny s častějším buzením. Je naprosto přirozené, že si zvyknete na nějaký rytmus a ten se během jednoho dne úplně změní. Toto se vám stane během prvních zhruba tří let mockrát.
  • Hlad: Miminka se často k ránu budí hlady, protože jejich malá bříška se snadno vyprázdní. Velmi často stačí kojení ještě v polospánku a můžete si užít ještě delší čas strávený v peřinách.

Nejen vývojové milníky a vnitřní nastavení mohou ovlivňovat spánek novorozenců i batolat. Jsou také možnosti, které můžeme ovlivnit a tak děťátku se spánkem pomoci?

Tipy na upravení vstávání

  1. Dětský pokoj: Samozřejmě můžete aplikovat i na ložnici nebo jinou místnost, kam miminko ke spánku ukládáte. Zpočátku může přes den odpočívat ve vaší blízkosti například v obývacím pokoji a vy se můžete věnovat činnostem, kterým potřebujete. Ale na noční spánek se ujistěte, že pokoj je klidný a tmavý, a miminko má příjemné prostředí na usínání a spánek. Skvělým pomocníkem jsou zatemňovací závěsy. Pozor však na jejich použití na denní spánek, minimálně v prvních měsících miminku přes den nezatemňujte, aby si miminko zvyklo na den a noc.
  2. Večerní rutina: Rutina je velice důležitá a platí nejen na noční spánek, i když na ten obzvlášť. Stanovení režimu a večerky je důležité, aby dítě vědělo, co bude následovat.
  3. Krmení: Pokud to jen trochu jde, zkuste večeři nebo poslední kojení naplánovat tak, aby se odehrálo později večer. Znáte pojem snové kojení? Může být skvělým pomocníkem, jak oddálit první noční probuzení, a také přerušení vašeho spánku, ke kterému jste se třeba uložila chvíli před ním. Jako tomu velice často bývá. Miminko by také většinu kalorií mělo přijmout přes den, aby se v noci opravdu nebudilo hlady a nemělo potřebu se dokrmit.
  4. Pozor na přetažení: Příliš unavené miminko velice těžko zaspává, znáte to jistě od sebe. I my dospělí, když jsme příliš unaveni, paradoxně hůř usínáme. A u miminek je to ještě horší. Je tedy dobré sledovat bdělý čas a znaky únavy, abyste se přetažení vyhnuli.
  5. Rozložení denního spánku: Důležité je sledovat celkovou spánkovou potřebu vašeho miminka, tedy kolik toho naspí za celých 24 hodin. Podle věku se potřeba mění, postupně klesá, novorozenec spí většinou 15-17 hodin denně, kojenec v 8 měsících 13-14 hodin. Pokud tedy miminko spí přes den příliš, v noci není zkrátka dostatečně unavené. Důležitá je také délka bdění před večerkou a to ze stejného důvodu, aby miminko bylo dost unavené, ale ne přetažené. Pokud si nevíte rady, mrkněte na článek, který je věnován bdělým oknům podle věku.

Brzké vstávání miminek je běžný jev, který může být ovlivněn mnoha faktory, včetně fyziologie a prostředí. Zavedením rutiny, která by měla být konzistentní, přizpůsobením prostředí a pochopením individuálních potřeb miminka, můžete postupně upravit čas vstávání. Avšak každé miminko je jedinečné, a zatímco všechny užitečné rady mohli fungovat na miminko kamarádky, na to vaše zrovna nemusí. Důležitá je trpělivost a nebát se zkoušet.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *