Cesta k těhotenství

Jak zvýšit úspěšnost umělého oplodnění

V minulém článku jsme vám představili dvě základní metody umělého oplodnění – IUI a IVF. Standardní IVF je pro každou ženu velmi psychicky i fyzicky náročné. Bohužel ve dvou ze tří případů je neúspěšné. Existují ovšem doplňkové metody, která mohou zvýšit úspěšnost celého procesu, a právě ty si postupně probereme v dnešním článku.

Metoda ICSI

Intracytoplazmatická injekce spermie do vajíčka (ICSI) je mikromanipulační metoda, při které je vybraná spermie vpravena přímo do cytoplazmy zralého vajíčka. ICSI je doporučována zejména při špatné pohyblivosti, nízkém počtu nebo špatné morfologii spermií. Úspěšnost oplození s využitím této metody je 70 – 80 %.

Metoda PICSI

Injekce vybrané spermie do vajíčka (PICSI) je modifikovaný postup ICSI, který poskytuje možnost selekce zralých spermií na základě schopnosti vázat se k hyaluronanovému hydrogelu. Hlavička zralé spermie má specifický receptor, díky němuž se může navázat na hyluronan, nezralá spermie této vazby schopna není. Tato metoda je doporučována zejména párům po opakovaném neúspěšném embryotransferu, předchozích selhání metody ICSI, špatné kvalitě embryí či opakovaných potratech.

Prodloužená kultivace

Prodloužená kultivace umožňuje výběr embryí, která mají ten nejlepší vývojový potenciál. Standardní kultivace trvá 72 hodin (3 dny), prodloužená kultivace trvá 120 – 144 hodin (5 nebo 6 dní). Embrya v prodloužené kultivaci se vyvíjejí pravidelně a překonávají 4 – 8 buněčné stádium, ve kterém dochází nejčastěji k zástavě vývoje. Zároveň také pozdější transfer embrya je bližší přirozenému oplodnění, při kterém se také embryo dostává do dělohy 5. až 6. den po oplodnění. Tato metoda velmi výrazně přispívá k úspěšnosti umělého oplodnění, protože vyloučí nevhodná embrya, která by sice bylo možné transferovat do dělohy, ale velmi pravděpodobně by těhotenství končilo přirozeným potratem.

EmbryoGlue

Jedná se o speciální kultivační médium určené k přenosu embryí přímo do dělohy. Toto tzv. lepidlo obsahuje všechny živiny a zdroje energie, které jsou potřeba pro optimální a přirozený vývoj embryí. Při jeho použití v rámci emryotransferu do dělohu se statisticky významně zvyšuje šance na otěhotnění, a to až o 54 %. Lze jej použít při přenosu embryí po dvoudenní až pětidenní kultivaci a také při přenosu zamražených embryí.

Páry podstupující umělé oplodnění si mohou vybrat jednotlivé metody, nebo jejich kombinaci, čím ještě zvýší možnost úspěšného otěhotnění. Tyto metody jsou ovšem pouze doplňkové, a nejsou tudíž hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Je proto třeba se připravit na poměrně vysokou finanční náročnost.

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *