Sandra Dražilová Zlámalová je mladá maminka tří malých rošťáků, majitelka úžasného Čertova mlýna, kam můžete jet na dovolenou, a navíc je talentovanou spisovatelkou. Sandra píše krásné knížky pro děti, které v sobě ukrývají poučení, ale hlavně – jejich hlavní hrdiny děti milují.
Sandro, kde se zrodil nápad psát knížky? A proč právě knížky pro děti?
Nápad psát knížky se u mě tak nějak nezrodil, on se pouze „vyvinul“ já totiž psala už od mala tzn. cca 8 let (někde na půdě mám i poklady z té doby) a ta touha tvořit, psát se jen pomalu a nesměle vyvíjela až to bouchlo v době, kdy jsem byla na vysoké (na UJEPu). Tehdy jsem po zkoušce z dětské literatury prohlásila: „Že knížky pro děti už nejsou, co bývaly, když jsem byla malá.“
Kamarádka mi tehdy odpověděla, že je to proto, že tak naivní a jemné příběhy jako jsou od V. Čtvrtka už nikdo moc neumí.
A to mě vyhecovalo a přes noc jsem zcela neplánovaně napsala první kapitolu Kulíška a tím se vše vlastně spustilo.
Jaké knížky už jste napsala a vydala?
Moje první knížka byla Kulíškovy neposedné příhody, ale nebylo to úplně jednoduché. Obepsala jsem snad všechny české nakladatelství a vždy přišla zamítavá, někdy i nelichotivá odpověď.
Až nakladatelství Brána mi dalo šanci a knížku vydalo.
Druhá knížka byla Čarodějnice Bordelína (vydalo nakl. Grada), a tam je zajímavé, že Bordelína byla v Kulíškovi epizodní postava, kdežto tady je postava hlavní. A dokonce je v obou knížkách stejný příběh, jen je pokaždé popsán z pohledu dané hlavní postavy.
Třetí knížka byla Neplechy čerta Zbrklíka, tu jsem napsala zpočátku jen pro své děti, jako čertovskou knížku, která je odnaučí strachu z čertů. Čtvrtá knížka byla Babiččina kouzelná zahrádka, což myšlenku téhle knížky jsem nevymyslela já, ale moje mamča.
A zatím moje poslední vydaná knížka je určená pro začínající čtenáře a jmenuje se Řemeslné pohádky.
Kam chodíte pro inspiraci?
Tak to je dobrá otázka :-). Vlastně ani nevím. Kolikrát někde dětem vyprávím rychlopohádku, aby nezlobily (třeba cestou na výlet/v autě apod.) a pak jí „jen“ sepíšu.
Jindy mě napadne v noci, proto mám stále u postele bloček a tužku.
Uvažovala jste někdy o tom, že byste napsala knihu pro dospělé?
Knížku pro dospělé mám rozepsanou, ráda bych ji během roku dokončila. Tak doufám, že se zadaří.
Jste maminkou tří dětí, kde vlastně při péči o ně berete čas na psaní?
Píšu zásadně při večerech. Mám psaní jako koníček, takže to je takový relax, únik z reality. Já si u toho odpočinu a ono vznikne něco, co lidi baví. Takže spokojenost je na všech stranách.
Vy jste vlastně taková pohádková maminka. Kromě psaní pohádkových knížek jste také majitelkou Čertova mlýna. Prozradíme čtenářům, o co jde a zda tam za Vámi mohou zavítat?
Čertův mlýn je z knížky Neplechy čerta Zbrklíka – místo na zemi, kam pošle Lucifer čerty. Shodou okolností je to reálné místo, leží v Jizerkách, konkrétně v obci Bílý Potok. Je to chalupa, kterou si mohou lidé pronajmout a užít si tady ten klid Jizerek.
A co je u mě v Čertově mlýně čeká? Pravé čertovské buchty jako z pohádky například.
Co ještě prozradím ;-). V knížkách používám místa, která opravdu existují, a dokonce i hostům prozradím, kde přesně leží.
Mohou se s Vámi čtenáři potkat na nějakých knižních akcích? Chystáte se na nějaké i o prázdninách?
Teď před koncem školního roku jsem byla po dlouhé době na akci tady u nás v Lázních Libverda. Během prázdnin žádné čtení nebo nic takového neplánuji, ale třeba se ještě něco objeví.
A co vlastně bude dělat o prázdninách maminka-spisovatelka? 🙂
Výletovat a starat se o hosty ve mlýně. Jezdím s dětmi hodně po výletech, kluci si oblíbili „Výlety s tajenkou“ od Lucky Nachtigallové, takže teď je zvesela podnikáme.
Ale pokud jsem doma, tak není nic neobvyklého, že se tu staví děti s knížkou pro podpis:-) – to je vždy moc milé.
Letos zahraničí neplánujeme, zůstaneme v ČR, ono je u nás stále co objevovat.
Píšete teď nějakou novou knížku? Nebo už se nějaká “dopéká” v nakladatelství?
Před týdnem jsem odeslala pokračování Čarodějnice Bordelíny, takže když nebude nikde žádný extra zádrhel, tak by před Vánoci mohla být už k mání.
Sandro, moc Vám děkuji za rozhovor a přeji plno nových nápadů na knižní příběhy.