Beauty Mateřství Těhotenství

Opalování v těhotenství: Jak chránit citlivou pokožku a miminko před riziky slunečního záření

Těhotenství je jedinečné životní období. S přibývajícími měsíci se však tělo ženy mění a výjimkou není ani pokožka, která se stává citlivější a náchylnější na různé nežádoucí efekty slunečního záření. Jednou z činností, na které by si měla „těhulka“ během těhotenství dávat pozor, je opalování na přímém slunci. Pokud právě pod srdcem nosíte miminko i vy, seznamte se s potenciálními riziky a tipy, jak na sluníčku zůstat zdravá a chráněná.

Hyperpigmentace pokožky

Mezi obvyklé potíže související s opalováním v těhotenství patří hyperpigmentace pokožky. Kůže je v tomto období náchylnější na vznik pigmentových skvrn, které se navíc mohou objevit i bez působení UV záření – způsobují je hormonální změny. Při slunění se pigmentace ještě zvýrazní a po porodu tak snadno nezmizí. Nejčastěji se tyto skvrny tvoří na obličeji a břiše, a přestože jsou ze zdravotního hlediska neškodné, bývají nepříjemným zdrojem estetických komplikací.

Citlivá pokožka vyžaduje vysoký ochranný faktor

Citlivost pokožky se během těhotenství výrazně zvyšuje, a proto je nezbytné ji chránit vhodně zvolenou opalovací kosmetikou. Příliš intenzivní opalování v těhotenství dává prostor spáleninám, které by mohly představovat potenciální riziko pro zdraví ženy i dítěte. Ochrana je naštěstí snadná, stačí zvolit opalovací krém s vysokým ochranným faktorem (ideálně SPF 50+) a pravidelně jej aplikovat na kůži.

Riziko představuje i přehřátí

Sluneční paprsky tvoří nejen ultrafialové záření, ale také infračervené záření, které je zodpovědné za zahřívání pokožky. A právě přehřívání v těhotenství může zhoršovat otoky, jež jsou dosti nepříjemné i bez toho. Miminku to taktéž neprospívá, a proto se snažte vyhýbat přímému slunci a držte se ve stínu.

UV záření snižuje hladinu kyseliny listové

Kyselina listová hraje důležitou roli zejména v prvním trimestru těhotenství, kdy se podílí na správném dělení buněk a vzniku zárodečných tkání. UV záření však hladinu této důležité látky snižuje, a proto by si těhotná žena měla dobu expozice na přímém slunci pohlídat a v rámci možností ji redukovat.

Pozor na opalování na zádech

Ve vyšším stádiu těhotenství je již váha miminka dostatečná na to, aby tlačilo na vnitřní orgány, včetně žíly, která přivádí krev do srdce. Proto se při slunění vyhněte ležení na zádech a raději si najděte pohodlné posezení. Hledání ideální polohy vám usnadní například lehátko s nastavitelným opěradlem.

Pokud se rozhodnete strávit den venku na slunci, dodržujte několik základních pravidel: snažte se držet ve stínu, používejte kvalitní opalovací krém a dbejte na pitný režim, který je ostatně základem zdravého opalování.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *