Některé maminky si přejí porodit přirozeně, jiné si naopak přejí císařský řez. Za jistých okolností, ale přirozený porod není možný a je nutné přistoupit k plánovanému císařskému řezu, tzv. sekci. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém vám objasníme základní otázky týkající se právě plánované sekce. Nepleťte si ale s akutním císařským řezem, ke kterému se přistupuje až v rámci vlastního porodu, kdy z nějakého důvodu není možné porod přirozeně dokončit a je ohrožen život matky nebo život dítěte.
Kdy je nutný plánovaný císařský řez?
Indikací pro plánovaný císařský řez je hned několik. Nejčastěji to bývá větší plod koncem pánevním, nízká porodní váha dítěte, předchozí porod císařským řezem, ortopedické problémy, neurologické problémy či oční problémy, a další. Žena, která bude rodit plánovanou sekcí, musí mít vždy ve svém těhotenském průkazu doporučení od specialisty (ortopeda, neurologa, apod.). Bez vážného důvodu tímto způsobem v České republice rodit nelze, byť by si to některé ženy přály.
Příprava na porod plánovanou sekcí
V případě, že žena bude rodit plánovaným císařským řezem, nastupuje zpravidla do porodnice den před plánovaným zákrokem (většinou 10 dní před termínem porodu). V tento den jí jsou udělána všechna nutná předoperační vyšetření, vyplní se veškerá dokumentace, a s anesteziologem se pacientka dohodne na způsobu anestezie – celkové nebo epidurální. Epidurální anestezie dává budoucí mamince možnost být při vědomí a spatřit své miminko ještě na porodním sále.
Císařský řez – v den porodu
Ráno v den porodu je mamince natočen monitor a miminko je zkontrolováno ultrazvukem. Maminka je k operaci připravena na operačním sále, kam si sama dojde a v případě epidurální anestezie zde s ní může být i otec miminka (ovšem ne všechny porodnice to povolují). Vlastní porod trvá jen pár minut a maminka na sále stráví v průměru 30 – 50 minut včetně přípravy a následného zašití. Poté je dle aktuálního stavu převezena buď na JIP nebo rovnou na oddělení (opět se v různých porodnicích liší).
[the_ad id=”156″]
Rekonvalescence po císařském řezu
Maminka zpravidla druhý den po porodu může vstát z postele a je schopna se sama postarat o miminko. Pokud se jizva správně hojí, odchází čtvrtý až šestý den po porodu domů. Jizvu je vhodné mazat a masírovat, aby se rychleji hojila. Maminka nesmí zvedat žádná těžká břemena, koupat se ve vaně, a měla by se šetřit po dobu šestinedělí. Stehy se samy vstřebají, a proto v případě, že nenastanou žádné komplikace, není třeba žádná speciální návštěva lékaře a stejně jako ostatní ženy, objednají se i maminky jenž podstoupily plánovaný císařský řez na kontrolu až po šestinedělí.
Císařský řez – jeho výhody a nevýhody
Jednou z nesporných výhod porodu císařským řezem jsou neporušená rodidla. S tím souvisejí také odpadající problémy s inkontinencí, které mohou maminky trápit po přirozeném porodu. Porod je velmi rychlý a bezbolestný, ovšem je nutno brát v potaz pozdější bolesti při hojení rány v břiše. Velkou výhodou je také to, že maminka přesně ví, kdy bude rodit a může si tak vše dobře zorganizovat – zabalit si tašku, zajistit hlídání pro další děti, navařit doma pro rodinu a tak dále. Nevýhodami jsou naopak nižší obranyschopnost dítěte, nutnost projít anestezií a delší rekonvalescence.
Ať už vaše děťátko přivedete na svět jakýmkoliv způsobem, důležité je, že miminko i vy budete zdravé a budete si užívat následné společné sbližování a soužití.