Dětský svět Hračky pro děti Knihy Knihy pro děti Recenze Vzdělávání

Recenze: Petra Santlerová – Bobři jsou dobří – knížka a společenská hra

Petru Santlerovou už jsem vám tu jednou představila, a to jako autorku knížky Stelinka a kouzelné kamínky. Nyní autorce vyšla nová kniha – ještě lepší, než ta první – Bobři jsou dobří. Nechybí v ní zábavný příběh pro děti, kopa poučení, informace o bobrech, a dokonce ani kvíz, kde si mohou děti (popř. jejich rodiče) ověřit, jak porozuměli textu. Ke knížce vyšla zároveň společenská hra se stejným názvem, kde postupujete po jednotlivých políčkách na základě házení kostkou, plníte úkoly, vracíte se nebo posouváte podle toho, kam zrovna šlápnete. Jak se kniha líbila dětem? A baví je hrát hru Bobři jsou dobří?

Bobři jsou dobří – dětská knížka s poučením a zábavným textem

Knížku Bobři jsou dobří vypráví v ich-formě malý bobřík Béďa, který se se svými rodiči a sourozenci Bobinou a Bivojem musí přestěhovat z rušného velkoměsta do klidné přírody u Malešovic. Díky tomu se děti dozvídají, kde bobři žijí, jak vypadá jejich domek – hrad atd. V novém domově se pak postupně seznamují s dalšími obyvateli zvířecí říše Malešovic, panem čápem, žabkou a jejími kamarádkami, které provozují zkrášlovací salon, s ježkem Jířou a dalšími zvířátky, které Bivoj učí jezdit na prkně atd. Také Béďa najde svého kamaráda – krtka Štófu, se kterým zažije plno dobrodružství – postaví si indiánské týpí, bude je honit chlupatá obluda, vytvoří si vlastní přespolní telefon atd.

Autorka díky příběhům ukazuje dětem spoustu zajímavostí ze světa bobrů i dalších zvířat, ale zároveň je jemně poučuje, že je důležité čistit si zuby, jak skvělé je mít dobrého kamaráda atd. Zaujalo mě, jak moc dokáže být empatická a vložit to do svých příběhů. Napsat dětskou knížku se může zdát snadné, ale opak je pravdou. Aby knížka dětem něco dala a zároveň je zaujala, je to sakra těžké. Autorka však už podruhé dokázala, že to zvládne bravurně. V knize Bobři jsou dobří bych řekla, že se jí to povedlo ještě lépe než u Stelinky a kouzelných kamínků.

Text je napsán opravdu velmi čtivě, ale především témata, výrazy a celkově mluva bobrů perfektně kopíruje mluvu dnešních předškoláků a školáků. Tím se k nim autorka dostala mnohem blíže než jiné knížky. Důkazem, toho jsou mé vlastní děti (4 a 6 let), které knížku vyžadovaly číst i přes den, nejen večer před spaním, jak jsou zvyklé.

Ilustrace ke knize opět vytvořila Marie Koželuhová, což je vynikající ilustrátorka, jejíž obrázky dodají příběhu tu správnou šťávu. Tady jsou navíc okořeněné bublinami s řečí zvířátek, což děti bavilo ještě víc.

V závěru knížky je dvoustrana vysvětlující opět velmi čtivě, kdo to bobr je, kde žije, co jí atd. I to děti bavilo. Stejně jako kvíz, který následuje a kterým jsem si mohla ověřit, jak dávaly při čtení pozor a co si z knížky pamatují.

Bobři jsou dobří – společenská hra  

Společenská hra je navržena autorkou a graficky provedena opět Marií Koželuhovou. Hraje se na způsob oblíbené dětské hry Z pohádky do pohádky – děti postupují po jednotlivých políčkách podle toho, kolik hodí na kostce, přičemž na některých políčkách jsou pokyny, co dělat. Hodit určité číslo, vrátit se či postoupit na rozcestí atd. U takových políček pak většinou „číhají“ zvířátka známá z knížky, která děti samozřejmě poznávají a pak u toho vzpomínají, co ten Ježek vlastně dělat, jak „čarovala“ kouzelná zlatá rybka atd.

Ke hře je šest plastových figurek bobrů – každá jiné barvy a hrací kostka.

Proč si (ne)koupit balíček knížka a hra Bobři jsou dobří:

+ Skvělý příběh, který děti zaujme od první stránky

+ V knize nechybí nenápadné poučení

+ Děti se dozví spoustu zajímavostí nejen ze života bobrů

+ Nádherné ilustrace Marie Koželuhové

+ Závěrečný kvíz, kde si ověříte, jak děti při čtení dávaly pozor a co všechno si pamatují

– Jediné, co bych vytkla, je, že hra není v žádné krabici ani obalu – přijde „jen“ hrací deska a figurky s kostkou v sáčku. Neustále to musím hlídat, aby to mé hyperaktivní děti nepoztrácely nebo nepoškodily.

Pokud vás hra a knížka Bobři jsou dobří zaujala, můžete se mrknout na autorčiny facebookové stránky Stelinka a kouzelné příběhy.

Já i mé dvě děti obojí rozhodně doporučujeme!

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. […] byste se chtěli více dozvědět o celém balíčku Bobří jsou dobří, podívejte se na naši recenzi, nebo navštivte autorčiny stránky na […]

  2. […] Recenzi si můžete přečíst ZDE. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *