Dětský svět,  Hračky pro děti,  Recenze,  Vzdělávání

3x dětské společenské hry od 4 let

Vždycky píšu, že knížek není nikdy dost. V poslední době zjišťuji, že totéž mohu napsat o společenských hrách. Sice jich už tak máme doma hodně, ale spíš to byly zatím rozvojové hry pro prcky. Teď to konečně děti začíná fakt bavit a navíc jsou to hry, které už baví i mě. 

2x karty – hledání párů

Hledání párů je postřehová hra pro děti i dospělé. My máme doma hned dva druhy. Vyloženě dětské kartičky s kreslenými motivy dostala dcera k narozeninám od babičky. Koupila je tuším v Levných knihách a prý tam mají spoustu druhů. 

Princip spočívá v tom, že na každé kartičce je několik obrázků a jednotlivé kartičky mají vždy alespoň jeden obrázek společný. 

Kartičky se rozdají obrázky dolů a poslední se otočí na stůl obrázky nahoru. Hráči pak nastejno otočí vždy vrchní kartu ze svého balíčku a ten, kdo první vidí shodný obrázek ho pojmenuje a položí kartu na stůl. Ostatní svou kartu dají dospod balíčku. Takto se postupuje stále dokola, dokud vítěz nemá ruce prázdné. 

Hledej!

Shodou okolností jsem při objednávání knížek z nakladatelství Plot narazila na stejnou hru, jen verzi pro dospělé – Hledej!. Kartičky mají obrázky různých plemen psů a je jich více, než těch dětských. Těžší je to i proto, že obrázky pejsků jsou stejně velké, žádný není dominantní. Navíc některá plemena se hodně podobají. 

Přestože je hra určená dospělým hráčům, baví i mé dvě děti (4 a 6 let). Hrajeme s polovinou karet, protože jinak by byla hra moc dlouhá a děti pak ztrácí pozornost. Jde jim ale stejně dobře, jako dětská verze. 

Každé plemeno je pod obrázkem pojmenováno a děti (i dospělí) se tak naučí postupně znát všechna plemena, která na kartičkách jsou. To mě přivedlo na myšlenku poohlédnout se po této hře i s jinými motivy – třeba anglická slovíčka, všechna domácí nebo divoká zvířata, rostliny apod. Děti to baví a rychle se při tom učí. 

Bobři jsou dobří – trochu jiné Člověče nezlob se!

Poslední hra, na kterou chci upozornit, je Bobří jsou dobří! Dá se koupit přímo u autorky stejnojmenné knihy Petry Santlerové a hraje se trochu jako Člověče nezlob se!, nebo ještě blíže jako hra Z pohádky do pohádky. Děti hází kostkou, postupují s figurkami bobrů po jednotlivých políčkách a plní úkoly, které jsou napsány přímo na herním plánu. 

Tato hra baví děti od čtyř let – alespoň u nás to tak je. Jen vracet se ve hře na začátek a prohrávat ještě mé děti moc neumí. 🙂
Pokud byste se chtěli více dozvědět o celém balíčku Bobří jsou dobří, podívejte se na naši recenzi, nebo navštivte autorčiny stránky na Facebooku. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *