Spánek je důležitý pro každého z nás. Těhotné ženy však potřebují spát ještě více. A přitom je to pro ně se zvětšujícím se bříškem stále náročnější. I spaní v těhotenství však může být pohodlné a kvalitní. Pojďme se podívat, jak si pomoci k pohodlnému spánku i s velkým bříškem.
Jak na dobré spaní v těhotenství
Spánek v těhotenství je ještě důležitější než v jiných životních etapách. Vyživuje miminko a regeneruje maminku. Těhotné ženy by proto měly spát alespoň 8 hodin denně. Vhodné je, aby odpočívaly i přes den. Měly by si najít nějaký pravidelný rytmus, kdy chodit spát a kdy odpočívat, aby se vyhnuly nočnímu probouzení nebo problémům s usínáním. Obzvlášť v pokročilém stádiu těhotenství totiž není právě jednoduché dobře se vyspat. Zejména od druhé poloviny se zhoršují podmínky, jak si pohodlně lehnout. Na břiše už to nejde, spaní na zádech se nedoporučuje a ke konci těhotenství už by ženy neměly spát ani na pravém boku.
Nebezpečné spaní na boku a na zádech
Teď si asi říkáte, jak by tedy měly maminky spát. Skoro to vypadá, že jim zbývá už jen poloha v sedě. Ale nebojte, jde to i jinak… V těhotenství je nejvhodnější poloha na levém boku. Víte ale, proč se v těhotenství nedoporučuje poloha na zádech a na pravém boku?
Pravou polovinou našeho těla vede dutá žíla, kterou proudí krev z končetin a pánve až k srdci. Děloha těhotné ženy se stáčí doprava a tím tlačí právě na tuto žílu. Když tedy ležíte na zádech nebo na pravém boku, plod žílu stlačuje a brání tak průchodu krve k srdci. Může se stát, že se vám udělá špatně, máte závratě, někdy může dokonce dojít ke ztrátě vědomí. Krev přestává dostatečně vyživovat i plod. Spaní na levém boku je proto v těhotenství nejideálnější a většina nastávajících maminek si tak začne sama lehat, aniž by tyto informace znala. Je to jí to zkrátka nejpohodlnější.
Jakou zvolit matraci v těhotenství?
Spát s velkým bříškem, které vás omezuje v pohybu i pohodlí, může být opravdu hodně náročné. Proto je v těhotenství volba správné matrace o to důležitější. Pokud zvolíte matraci příliš měkkou, může být sice pohodlná, ale jen do doby, než se vaše váha zvětší natolik, že ucítíte i lamely roštu pod matrací. Kvalita měkké matrace navíc s vaší zvyšující se váhou klesá. V těhotenství se doporučuje matrace střední tvrdosti. Pokud vám ležení není dost pohodlné, můžete jej vylepšit polštáři – ideálně z paměťové pěny, kterými se vypodložíte. Doporučujeme zvolit kvalitní polštář nejen pod hlavu, ale i mezi kolena, což zmírní tlak na pánev a plodem se roztahující kyčle. Pohodlné je také podložit si záda v poloze na boku. Budete tak mírně opřené a tělo se lépe uvolní.
V těhotenství se doporučuje také zvolit kvalitní rošt, ideálně s pružnými lamelami, které můžete přizpůsobit svému tělu – třeba lamelový rošt Duostar. Nastavitelné a pružné lamely roštu totiž pomohou váhu vašeho těla lépe rozložit a vám se tak bude dobře spát i na tvrdší matraci. Pokud navíc zvolíte rošt polohovací, můžete si ulevit i občasným vyvýšením v oblasti nohou nebo pod hlavou – vhodný je např. polohovací lamelový rošt Lussoflex.
Jaké matrace a v těhotenství doporučujeme?
Z matrací vhodných pro zdravý a kvalitní spánek v těhotenství se nám osvědčila zdravotní matrace Sensi Plus. Vhodnou alternativou může být i zdravotní matrace Memory Verde. Obě jsou vyrobeny z vysoce kvalitní paměťové pěny, mají 5 anatomických zón, díky kterým se skvěle přizpůsobí vašemu tělu, nevyvíjí protitlak a podpoří přirozené uložení páteře. Nebude vás nikde nic tlačit. Obě mají střední tvrdost, matrace Sensi Plus je dokonce středně tvrdá až tvrdá.
I když se možná budete ke konci těhotenství těšit na porod, abyste se konečně vyspaly pohodlně, nepodceňujte volbu správné matrace a roštu. Oceníte je totiž i po porodu, než se vaše tělo srovná po náročném období. Z vlastní zkušenosti navíc doporučujeme, spát v těhotenství, co to dá. Protože po porodu už vás miminko moc vyspat nenechá.
Ale o tom si napíšeme zase příště…
[…] Chcete se dozvědět víc? Pokračujte ZDE…. […]