Pokud máte doma děti, které mají rády přírodu, popř. ji milujeme vy sami a chcete děti vést ke stejné lásce, je dobré začít s tím od nejútlejšího věku. Stejného názoru jsou i Jane Worroll a Peter Houghton, kteří vydali již několik publikací, které vám s vedením dětí k přírodě pomohou. Jejich knihy v Čechách a na Slovensku vydává nakladatelství Kazda. A nejen karty. Pojďme se tedy podívat, co všechno ze jejich produkce můžete získat a jak vám to pomůže s dětmi a jejich vztahem k přírodě.
Hry z lesní škol(k)y
Jako první vyšly před několika měsíci Hry z lesní školky. Tato publikace s deskami z režného hnědého papíru mě zaujala především tím, že umožňovala řadu aktivit v lese, na louce, ale třeba i na naší zahradě. Mně se dostala do rukou v době první koronavirové vlny, kdy jsem byla doma s dětmi a hledala pořád nějakou zábavu a aktivity, které by je nejen zabavily, ale i poučily. Hry z lesní školky mě nadchly především tím, že seznamovaly děti s přírodou krok za krokem, a to hravou formou. Děti mohly tvořit z přírodnin – výletní hůl, lesní mapa, přírodní čelenky, stavět přístřešky, ale také hrát honbu za pokladem, poznat život zvířat v přírodě, naučit se rozdělávat oheň – ale také vše kolem bezpečnosti u ohně atd. Podrobnou recenzi na tuto publikaci jsem zveřejnila na blogu Život bláznivé mámy.
Rok v lesní škol(c)e
Další publikací od stejných autorů byl Rok v lesní školce, který byl vydán poměrně záhy, k nám se však dostal až na podzim. Nevadí, i na podzim a v zimě se dá dělat s dětmi venku plno aktivit. Navíc tato kniha přináší právě tipy na venkovní hry a dovednostní aktivity, a to v každém ročním období.
Aby se vám v knize dobře hledalo a nemuseli jste ji celou pročítat, když hledáte hru či aktivitu vhodnou právě pro podzim nebo zimu, je celá publikace rozdělena na několik částí, podle ročních období. Každá z částí má krátkou předmluvu, kde autoři vysvětlují, z čeho čerpali své nápady a proč zařadili právě takové aktivity. Mně na tom nejvíce vyhovovala ta variabilita. Např. na podzim se děti naučí stavět bunkry (což lze dělat i jindy, jenže kdy máte tolik spadaného listí?), ale také péci jablka na ohni nebo vyrobit dekoraci z barevného listí. Některé aktivity rozvíjí fantazii, jiné zvídavost a další dovednosti. Děti se učí stopovat, díky odlévání stop zvířat se naučí, jaká stopa, kterému zvířeti patří, splétáním různých sítí si osvojí uzly atd.
Den pod širým nebem
Pokud se chystáte s dětmi trávit venku celé dny, oceníte jistě i tipy „Den pod širým nebem“, který se vždy vztahuje k danému ročnímu období. Autoři vychází ze své praxe, znalostí a práce s dětmi a navrhnou vám takový den, že už nemusíte prakticky sami nic vymýšlet. Díky tomu jsou tyto publikace vhodné jak pro rodiče, prarodiče, tetičky a strýčky, tak i pro pedagogy – a to nejen pro ty z lesní školky.
Lesní škol(k)a – Karty
A aby byl váš pobyt v přírodě s dětmi ještě zábavnější, přišli autoři a nakladatelství Kazda ještě s kartami z Lesní školky. Karty jsou v papírovém balíčku, který se vejde tak akorát do kapsy. Můžete ho s sebou vzít na krátkou procházku, na dovolenou i na celodenní vandr.
Balíček obsahuje celkem 48 karet s různými nápady a úkoly. Rozděleny jsou tematicky na Lesní umění, Hry ve skupině, Zálesácké dovednosti či Propojování s přírodou. Co karta, to aktivita. Díky tomu už si nemusíte namáhat hlavu a vymýšlet, jak dětem zpříjemnit jindy nudnou procházku. Je to jednoduché a úspěch je zaručen.
Karty oceňuji jako naprosto skvělý nápad. Ne vždy mám čas pročítat zmíněné publikace a vymýšlet, kterou z aktivit si na procházce zahrajeme nebo vytvoříme. Takto vezmu karty s sebou a možnosti se ukážou po cestě nebo v lese. Záleží na tom, co si děti vylosují, nebo kam zrovna dojdeme.
Pokud hledáte nápady a možnosti, jak děti vylákat od televize a mobilů a ukázat jim, že příroda poskytuje nekončící množství zábavy, publikace Hry z lesní školky a Rok v lesní školce vám s tím hravě pomohou.
Hodnocení:
Hry z lesní školky – 98 %
Rok v lesní školce – 98 %
Lesní školka – Karty – 100 %
U obou publikací nám k dokonalosti chybí tvrdší desky a pevnější vazba. Obojí se při používání v přírodě rychle opotřebuje a zašpiní, což je škoda.