Dětský svět Knihy Knihy pro děti Recenze

Recenze: Anh Do – Vlčí dívka – Ztracená v divočině

Tentokrát pro vás mám příběh pro děti, spíše dívky od cca 3. do 6. třídyVlčí dívka – Ztracena v divočině. Pojednává o dívce, která je nucena se svými rodiči uprostřed noci prchat z domova, kvůli válce. Během útěku však dojde ke zmatkům a ona se ztratí v divočině. Jak se dokáže sama o sebe postarat a kdo se stane jejími kamarády a spojenci? 

O čem je knížka Vlčí dívka – Ztracená v divočině

Gwen je dívenka ze spokojené rodiny, kde žije se svou sestrou. Jednou v noci dojde k útoku na jejich město a oni musí narychlo prchnout. Sbalí jen nejnutnější a v autě ujíždí pryč, aniž by tušili kam. Když se had prchajících vozů zastaví a začnou se k nim přibližovat výbuchy, musí prchnout do lesa. Rodiče dívku nabádají, ať se ani za nic neohlíží a utíká, ať se děje cokoliv. A tak Gwen poslechne. Běží dlouho, až vyčerpáním zakopne, uhodí se do hlavy a upadne do bezvědomí. Když se probere, zjistí, že je úplně sama uprostřed divočiny. 

Nešťastná netuší, kudy se vydat zpět k rodině, ani kde najít nějakou vodu k pití. V batohu má jen sušené maso a krekry. Naštěstí se objeví štěně, které ji dovede k řece. Dívka se s ním spřátelí. Ukáže se, že se v divočině vyzná a bude jí cenným parťákem. 

Postupně se objevují i další psy. Labrador, co umí výborně stopovat a hledat, poloslepý chrt i malá ustrašená čivava. Dívka si všechny oblíbí a stane se z nich skvělá parta. Společně pak zdolávají nástrahy divočiny a hledají cestu zpět k lidem. To však není vůbec jednoduché. Vypadá to, že civilizace v této části země zcela vymizela. Knížka má mimo jiné i krásné ilustrace, které příběh skvěle dokreslují,

Můj názor:

Faktem je, že jsem čekala trochu jiný příběh. Autorka třeba nezmiňuje, kde se příběh odehrává. Nevíme tak, o jakou válku se jedná a zpočátku ani netušíme, před čím rodiny prchají. Samotné vyprávění o tom, jak se dívka učí žít v divočině, spřátelí se se psy, hledá rodinu a učí se lovit, aby se uživili, je moc krásný a svým způsobem napínavý. Když se však čas, kdy je dívka se psy o samotě prodlužuje, začíná být příběh trochu smutný a depresivní. Na druhou stranu se jedná o takovou moderní Robinsonku, která se musí naučit přežít v „moderní“ divočině, což bude pro mnohé děti poučné. 

Mně osobně se nejvíce líbilo vyprávění o poznávání se a soužití se psy, vlastně i s jedním vlkem. Díky tomu také knížka dostala svůj název. 

Knížka se mi četla nad očekávání dobře. Byla napínavá, proložená krásnými ilustracemi, kapitoly krátké, končící vždy v tom správně napínavém okamžiku. Já ji přečetla zhruba za dvě hodinky, ale dětským čtenářům samozřejmě vydrží čtení déle. 

Co mě rozsekalo, byl konec, který byl hodně otevřený. Tudíž i já, dospělý čtenář, doufám, že další díl vyjde brzy a já zjistím, jak to bylo s vlčí dívkou dál. 

Proč pořídit dětem knížku Vlčí dívka – Ztracena v divočině

  • Dobrodružný a napínavý příběh pro dívky i některé kluky
  • Vhodný od 3. třídy
  • Příběh moderní Robinsonky
  • Silné přátelství mezi dívkou a zvířaty
  • Učí děti, jak se adaptovat v nesnadných situacích

Kde knížku Vlčí dívka koupíte

Knížku Vlčí dívka – Ztracena v divočině vydal nakladatelský dům Grada v edici dětských knih Bambook. Na jejich stránkách ji také můžete koupit, stejně jako u všech dobrých knihkupců. Já Gradě moc děkuji za poskytnutí recenzního výtisku. 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *