Imunita je velmi důležitá pro děti i dospělé. Představuje totiž schopnost organismu bránit se virům a bakteriím, i dalším cizorodým látkám. Je řídícím centrem procesu uzdravování organismu. Imunitní systém zasahuje vždy, když je naše zdraví ohroženo. Aby byla naše imunita dostatečně silná a měla tu správnou obranyschopnost, je potřeba budovat ji už od narození. Pojďme si ukázat vývoj imunitního systému od narození vašeho miminka do tří let a zjistit, jak funguje.
Co je to imunita
Hlavní úlohou imunitního systému je chránit naše tělo před infekcemi, viry a bakteriemi, a pomáhat mu, aby zůstalo zdravé. Ve chvíli, kdy je naše zdraví ohroženo, identifikuje imunitní systém mikroby, které náš organismus napadají a spustí reakce zaměřené na jejich odstranění.
Vývoj imunity v těhotenství
Již během těhotenství sbírá plod první „zkušenosti“, které správně nastartují jeho imunitní systém. Zhruba od posledního trimestru těhotenství se plod seznamuje s podněty z vnějšího prostředí. Velkou roli v tom hraje placenta, přes kterou dokáže do určité míry rozlišovat, co je „dobré“ a co „špatné“.
Nejdůležitější pro rozvoj obranyschopnosti těla je však porod. Jedná se o přechod ze sterilního prostředí dělohy do prostředí vnějšího, které je plné nových podnětů. V matčině těle byl plod chráněn před těmito podněty jejím vlastním imunitním systémem. Nyní s nimi musí začít bojovat tělíčko novorozence samo. Po porodu se v jeho těle začnou vytvářet vlastní protilátky a obranné složky, které se nejvíce vyvíjí v následujících třech letech života.
Imunita dítěte od narození do šesti měsíců
Prvotní stimulace imunity začíná opuštěním dělohy při porodu a prvním vystavením dítěte vnějšímu prostředí. Vliv na imunitu dítěte má například i to, jak se narodilo. Byl porod přirozenou cestou, nebo bylo císařským řezem? Velkou úlohu na vývoj imunitního systému dítěte má také kojení.
Od čtyř měsíců dítěte dochází k tzv. nastartování imunity. Protilátky získává z mateřského mléka, kterými je částečně chráněno. Proto když kojíte a onemocní někdo v rodině, vy sama, nebo starší sourozenec, vaše kojené miminko zůstává zdravé. Od čtvrtého do šestého měsíce nastává období imunologického okna, které je rovněž velmi důležité pro vývoj jeho imunity. O tom si ale povíme jindy.
Vývoj imunity od šesti měsíců do tří let
Od šesti měsíců do roka dochází k trénování zatím ještě nezralé imunity, která se učí fungovat samostatně reagováním na různé podněty. V tomto tréninku pokračuje i v dalším roce. Batole v tu dobu objevuje svět, setká se s trávou, hlínou, zvířaty, přijde do styku s dalšími dětmi, jede dopravními prostředky, atd. Vyvrcholení tohoto tréninku nastává v období do tří let věku dítěte, kdy se od jednotlivých „kamarádů“ postupně dostává do většího dětského kolektivu.
[the_ad id=”154″]
Co je vrozená imunita
Abychom lépe pochopili, jak imunita u miminka vzniká, jak se rozvíjí a co všechno ji ovlivňuje, je potřeba vysvětlit si dva důležité pojmy. Prvním je vrozená, nebo také dědičná imunita. Druhým pojmem pak imunita získaná.
Vrozená imunita tvoří tzv. první obrannou linii. S tou se dítě již narodí. Jak jsme si vysvětlili výše, formuje se již v posledním trimestru těhotenství. Představuje rychlou a okamžitou odpověď, která dítěti umožní bránit se proti škodlivinám přicházejícím z vnějšího prostředí a choroboplodným zárodkům.
Obrannou linii tvoří kůže a sliznice, kterým napomáhají i některé buňky. Ty jsou schopné zasáhnout v místě, kde do těla proniknou cizí mikroorganismy.
Co je získaná imunita
Získaná imunita pak představuje tzv. druhou obrannou linii, která se formuje v průběhu života. Pro dítě je získaná imunita nejdůležitější a formuje se postupně, jak se jeho imunitní systém rozvíjí a trénuje v průběhu prvních měsíců a let.
Jakmile se organismus dítěte setká s infekcí, začne jeho imunitní systém produkovat protilátky. Ty pak proti infekci bojují. Vytváří si při tom paměťové buňky, které při dalším setkání s infekcí zbystří a nedovolí, aby nemoc propukla.
Jak se vytváří získaná imunita?
Získanou imunitu vytváří tělo dítěte dvěma cestami. První je přirozená cesta, kdy dítě přichází do styku s patogeny a jeho obranyschopnost získává odolnost. Tento způsob se nazývá aktivním. Vedle toho ještě funguje pasivní způsob, kterým je již zmíněný přenos protilátek z matky na dítě v těhotenství, přirozeným porodem a kojením.
Druhou cestou je umělé získání imunity. Sem patří především očkování a také pasivní imunizace – tedy podávání léčebného séra obsahujícího protilátky pocházející z jiného člověka, nebo zvířete. O očkování si více můžete přečíst v publikovaném článku Vyznáte se v očkování dětí do dvou let?
Imunitní systém dítěte je nesmírně důležitý pro celý jeho život. Proto je nutné napomáhat jeho správnému vývoji. Jak toho dosáhnout, to si postupně ukážeme v dalších tématech. Nenechte si je uniknout a přihlaste se k pravidelnému odběru našich článků. Budete informováni jako první.
[the_ad id=”156″]
[…] a dezinfekční vlastnosti má i kurkuma. Z dalších rostlin, které pomáhají podpořit imunitu, můžete sáhnout po echinacee, hlívě ústřičné, rakytníku. Mezi antivirotika patří třeba […]